Home Dom Aranżacja wnętrz Rośliny łazienkowe – jak o nie dbać i które wybrać?

Rośliny łazienkowe – jak o nie dbać i które wybrać?

6 min czytania
0
0
1,411
Kwiaty w łazience - rośliny łazienkowe

Myślałaś o tym, by zaopatrzyć się w kwiaty łazienkowe? To pomieszczenie też potrzebuje odrobiny zieleni, a przy tym urozmaicenia pod względem stylu. Dlatego też warto wprowadzić nieco powiewu świeżości. W jakie rośliny łazienkowe najlepiej się zaopatrzyć? Jak o nie zadbać? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Przeciwnicy i zwolennicy pewnych zagadnień to norma. W tym przypadku jest podobnie. Niektórzy zupełnie nie wyobrażają sobie idei roślin w łazience, a co gorsza w toalecie. Druga grupa za to posiada zieleń w tych miejscach od zawsze i nie widzi w nich niczego zdrożnego. Prawda jest taka, że rośliny łazienkowe to głównie kwestia preferencji, ale mogą one również  oddziaływać korzystnie na dom.

Rośliny łazienkowe – jakie korzyści?

Przede wszystkim niektóre odmiany roślin doskonale czują się w wilgotnej przestrzeni. Pochłaniają ją za pomocą liści, stając się jeszcze bardziej odżywione. Rosną także dużo szybciej, niż mogłyby to robić w standardowych, pokojowych warunkach. Dla ludzi płynie z tego taki pozytyw, że rośliny odprowadzają nadmiar wilgotnego powietrza, osuszając w niewielkim stopniu dane miejsce. Bywa to zbawienne dla przesadnie wilgotnych łazienek.

Rośliny łazienkowe - rośliny w łazience

Do łazienki nadają się głównie typy roślin pochodzenia tropikalnego. Zwykłe, pokojowe temperatury i suche powietrze działają na nie zdecydowanie negatywnie, a sam zielony organizm może nie podołać warunkom, z jakimi musi się zmagać i uschnąć. Dlatego też w łazience każdy typ rośliny tego potrzebujący jest mile widziany. Doniczka, wiszące pędy czy duża, stojąca donica. Przy odrobinie kreatywności zawsze można znaleźć dla nich dobre miejsce. Jeśli oprócz łazienki, poszukujesz też informacji na temat urządzania sypialni, zapraszamy do naszego artykułu: Jak urządzić małą sypialnie, by wyglądała na większą?

Gatunki i hodowla roślin łazienkowych

Warto wspomnieć o gatunkach, które najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniu, jakim jest łazienka. Pierwszym kandydatem, będącym wręcz idealnym przykładem jest Epipremnum, czyli wiecznie zielona roślina rodem z Australii, która według botaników nie ma praktycznie żadnych wymagań. Trochę wody (nawet w postaci nieregularnego podlewania), półcień i można ją z powodzeniem hodować. Pnącza można zaczepić o szafkę, lustro czy inne elementy, które dodadzą ciekawego klimatu.

Rośliny łazienkowe - kwiaty w łazience

Ostatnio swoje pięć minut popularności przeżywa stojąca roślina łazienkowa z gatunku o wdzięcznej nazwie Zamiokulkas, która również nie potrzebuje wielu wygód. Jest wręcz niezniszczalna, bez problemu tolerując niedobory wody, braki w świetle, pozbawienie nawożenia czy też wszelkie choroby, na które jest niezwykle odporna. Jest przy tym niezwykle ciekawa estetycznie i z powodzeniem posłuży jako dekoracyjny hit Twojej łazienki.

Na pytanie jak dbać o rośliny łazienkowe, odpowiedź jest prosta. Niezbyt intensywnie. Oczywiście wszystko zależy od gatunku, jaki dobierzesz, ale zazwyczaj wystarcza podstawowa opieka, taka jak podlewanie i nawożenie w płynie. Czasem jednak potrzeba poważniejszej interwencji. Tropikalne rośliny lubią mocno rozpuszczać swoje korzenie, dlatego wskazana jest obserwacja i przesadzenie do większej donicy. Poza tym jeśli zauważysz, że roślinka nie daje sobie rady, przenieś ją w bardziej nasłonecznione miejsce. 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Aranżacja wnętrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zmierzyć okno do rolety dzień noc?

Okna są istotną częścią każdego domu, biura i mieszkania. Nie powinny jednak pozostawać be…