Home Lifestyle Osoba wysoko wrażliwa – co oznacza WWO?

Osoba wysoko wrażliwa – co oznacza WWO?

12 min czytania
0
0
620
Osoba wysoko wrażliwa - jak ją rozpoznać? Sprawdź!

Osoba wysoko wrażliwa wykazuje zwiększoną wrażliwością emocjonalną połączoną z podwyższoną skłonnością do refleksji. Dzięki temu wielokrotnie analizuje wszelkie informacje, co wpływa na jej złożone życie wewnętrzne. Pojawiające się różne negatywne przemyślenia mogą oddziaływać na jej codzienne funkcjonowanie. Czym charakteryzuje się osoba wysoko wrażliwa oraz jak ją rozpoznać? Co warto wiedzieć o WWO?

Osoba wysoko wrażliwa – jak ją rozpoznać?

Osoby wysoko wrażliwe WWO, czyli z ang. highly sensitive person to termin psychologiczny zapoczątkowany przez Elaine Aron związany z wysoką wrażliwością przetwarzania sensorycznego zaobserwowanego u tych jednostek. Zgodnie z definicją nie jest to żadnym problemem ani zaburzeniem psychicznym. Niemniej jednak osoby te cechuje zdecydowanie większe i bardziej pogłębione odczucie na różne bodźce zewnętrzne. Mają zupełnie inną zdolność postrzegania oraz analizowania dużej ilości szczegółów. Osoba ta reaguje nadmiernie emocjonalnie, co szczególnie widoczne jest w różnych sytuacjach społecznych.

Osoba WWO, czyli kto? Dowiedz się!

Problemy osób wysoko wrażliwych

Osoby wysoko wrażliwe decydują się często na terapie w poszukiwaniu rozwiązania swoich problemów oraz możliwości poradzenia sobie w codziennych sytuacjach. Wbrew pozorom skala problemu może być znaczna, ponieważ przyjmuje się, że nawet ponad 15% naszej populacji to osoby wysoko wrażliwe.

Według badań osoby wysoko wrażliwe odznaczają się następującymi cechami:

  • zwiększonego przetwarzania sensorycznego, związanego z wychwytywaniem większej ilości szczegółów i informacji i problemem z podjęciem decyzji.
  • przestymulowania, związanego ze zwiększonym przeciążeniem układu nerwowego poprzez intensywne bodźce takie jak głośne dźwięki, mocne zapachy, działanie kofeiny itp. które powodują silną reakcję oraz szybkie wyczerpanie emocjonalne i psychiczne.
  • wrażliwością na subtelne bodźce polegającą na umiejętności głębokiego przetwarzania informacji z pozoru niezauważalnych i nieistotnych dla innych ludzi.

Dowiedz się również, czym jest inteligencja emocjonalna.

Cechy osób wysoko wrażliwych

W przypadku osoby WWO podejmowanie decyzji zajmuje zdecydowanie więcej czasu, jak również wymaga dokładnego przeanalizowania wszelkich czynników i kwestii. Dodatkowo w obszarach wymagających reakcji pobudzone zostają obszary odpowiedzialne za wzmożoną empatię. Osoby wysoko wrażliwe odczuwają silne bodźce sensoryczne, tworząc i analizując w głowie różne sytuacje. To wpływa na unikanie konfliktów, jak również naturalną skłonność do podejmowania zachowań empatycznych.

Dowiedz się, jakie cechy mają osoby wysoko wrażliwe

Osoba wysoko wrażliwa i zwiększona wrażliwość na bodźce

Osoba WWO wykazuje większą wrażliwość emocjonalną i psychiczną, co często widoczne jest już na pierwszy rzut oka. Cechuje je wysoka empatia oraz umiejętność słuchania ludzi w swoim otoczeniu. Ponadto często przejmują się oni problemami, na które nie mają wpływu, traktując je jako własne, jest to zwiększona reaktywność emocjonalna, która może wpływać na zwiększone odczuwanie stresu. O tym, jak radzić sobie ze stresem, pisaliśmy w naszym artykule: https://kobietanaczasie.pl/jak-radzic-sobie-ze-stresem/.

Nadmierne odczuwanie emocji i empatii

Osoba wysoko wrażliwa głęboko porusza się problemami innych, reaguje negatywnie na nadmiar stymulacji oraz informacji, dlatego też nie sprawdzi się na stanowiskach wymagających podejmowania szybkich i bezemocjonalnych decyzji. Takie osoby nie lubią pracować pod presją, mając do dyspozycji wiele obowiązków, z których muszą się wywiązać. Co więcej, cechą osobowości takiej osoby jest zwiększenie odczuwania dźwięków czy zapachów, stąd też osoby te będą zdecydowanie częściej unikać określonych potraw czy miejsc.

Nie jest prawdą, iż wrażliwa osoba będzie unikać ludzi czy nowych okoliczności. Choć niektórzy z nich mogą wybierać przebywanie w samotności, to zdecydowana większość będzie pozytywnie reagować na te sytuacje.

Jak rozpoznać WWO?

Będąc osobą wysoko wrażliwą, możemy napotkać w życiu wiele problemów związanych ze wzmożonym odczytywaniem i odczuwaniem otaczającego świata. Jeśli więc masz wrażenie, że wolisz unikać głośnych dźwięków, lubisz delikatne zapachy, a także dostrzegasz łatwość ulegania nadmiernym emocjom, ten problem może dotyczyć również Ciebie, choć w tym przypadku nie warto generalizować.

Zgodnie z badaniami wysoka wrażliwość jest dziedziczna, dlatego też wysoko wrażliwi rodzice muszą liczyć się z możliwością urodzenia dziecka o podobnym sposobie postrzegania świata. Wysoko wrażliwe dziecko potrzebuje dużo zrozumienia dla jego emocji i uczuć. Warto pozytywnie wspierać je w sposób dopasowany do jej indywidualnych potrzeb. To zapewni mu swoiste poczucie bezpieczeństwa oraz stabilności.

Osoba wysoko wrażliwa – mocne i słabe strony

Osoba wysoko wrażliwa potrzebuje przede wszystkim dużo zrozumienia. Szczególnie istotne jest to w przypadku jakiejś przestrzeni czy podczas wykonywania zadania, które może wpływać negatywnie na osobę, zaburzając koncentrację oraz wpływać na samopoczucie. Osoby WWO nadmiernie reagują bowiem na głośne dźwięki, zapachy, a także nieprzyjemne sytuacje z życia, nadmiernie je analizując i przeżywając wewnętrznie. Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, masz świadomość tego, jak z pozoru nieistotne sytuacje mogą zaburzać codzienne funkcjonowanie.

Wysoko wrażliwe osoby cechuje nadmierna wrażliwość zmysłów, która może być również atutem, wpływając na zdecydowanie lepszą zdolność do wychwytywania błędów. Ich mocne strony to z pewnością szczerość, sumienność, kreatywność czy poczucie empatii i wrażliwości na uczucia innych. Dzięki temu wysoka wrażliwość może nie być przeszkodą, a często zaletą. Wysoko wrażliwi to osoby o szerokich umiejętnościach dyplomatycznych, otwarte na wiedzę oraz nieustany rozwój.

Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Osoby wysoko wrażliwe pragną przeżywania głębokich i szczerych relacji. Dlatego też wkładają wiele wysiłku w tworzone związki oraz rodzinę. Zdecydowanie wolą unikać przykrych sytuacji i konfliktów, wolą rozwiązywać wszelkie problemy za pomocą rozmów. Charakterystyczną cechą w przypadku wysokiej wrażliwości jest zwiększona zdolność do odczuwania empatii oraz emocji innych ludzi. To sprawia, że ludzie czują się dobrze w ich otoczeniu.

Przeczytaj także: https://kobietanaczasie.pl/silne-emocje/.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Idealny parasol – na co zwrócić uwagę?

Dobry parasol jest na wagę złota, to produkt potrzebny na każdą pogodę. Pełni kilka istotn…