Home Rozwój osobisty Asertywność – ćwiczenia dla każdego

Asertywność – ćwiczenia dla każdego

9 min czytania
0
0
1,786
Asertywność - ćwiczenia dla każdego. Jak ćwiczyć asertywność, trening asertywności

Asertywność to nic innego jak umiejętność wyrażania swoich uczuć i myśli przy poszanowaniu granic innych ludzi. To także sztuka odmawiania, przyjmowania pochwał i krytyki oraz proszenie o pomoc, kiedy jej potrzebujemy. Można powiedzieć, że bycie asertywnym to idealny balans pomiędzy agresywnością a uległością. Jeśli chodzi o asertywność, ćwiczenia tej umiejętności powinni wykonywać więc wszyscy, którym z trudem przychodzi mówienie komuś „nie”.  Jak ćwiczyć asertywność?

Asertywność ćwiczenia – jak ustalać granice?

Asertywność jest zdolnością do komunikowania się z ludźmi w sposób, który nie wiąże się z narzucaniem swojego zdania, ale jednocześnie pozwala zachować własną odrębność. Osoba asertywna wie, że ma prawo być sobą, wyrażać swoje poglądy i uczucia, zarządzać swoim czasem. Umie także ustalać granice. Aby zachować szacunek do samego siebie, warto nauczyć się, jak ćwiczyć asertywność. Najważniejsze jest dopilnowanie wyznaczonych samodzielnie granic – jeśli ktoś ich nie szanuje, najlepiej przestrzegać poniższego schematu:

1. Udziel informacji

Jeśli ktoś zachowuje się w sposób, który łamie wyznaczone przez nas granice, musimy poinformować go o tym, że nie odpowiada nam takie zachowanie. Na początku prosimy i czekamy na reakcję.

2. Wyraź swoje uczucia

Kiedy pomimo zwrócenia uwagi i próśb dana osoba nadal zachowuje się niewłaściwie, należy poinformować ją o tym, jak się przez to czujemy. Odwołanie się do uczuć zwykle przynosi skutek.

3. Ostrzeż rozmówcę

Poinformuj drugą osobę o realnych konsekwencjach braku zmiany jej zachowania.

4. Spełnij obietnicę

Jeśli rozmówca nie posłuchał próśb ani ostrzeżeń, spełnij swoją obietnicę, zgodnie z zapowiedzią.

Kiedy budujemy asertywność ćwiczenia są kluczem do sukcesu, warto więc pamiętać o nich w każdej sytuacji. Zobacz także czym jest emocjonalna inteligencja oraz jak podnieść samoocenę.

Trening asertywności, jak ćwiczyć asertywność? Ćwiczenia i porady.

Od czego zacząć ćwiczenia na asertywność?

Zanim zaczniesz wykonywać ćwiczenia na asertywność poznaj i utrwal podstawowe założenia, jakie wiążą się z taką postawą. Pamiętaj, że:

  • to, co myślisz, czujesz i mówisz jest ważne,
  • zawsze masz prawo odmówić (nawet, jeśli boisz się, że ktoś przestanie Cię lubić),
  • ważne jest przyjmowanie konstruktywnej krytyki (tą, z którą się nie zgadzasz, traktuj jak opinię),
  • inne osoby można krytykować bez generalizowania i bez krzywdzących ocen – mów o zachowaniu, nie o cechach charakteru.

Trening asertywności to długotrwały proces, dlatego nie martw się, jeśli na początku nie uda Ci się przestrzegać wszystkich zasad.

Asertywność – ćwiczenia jak odmawiać

Chociaż, kiedy w grę wchodzi asertywność ćwiczenia nie sprowadzają się jedynie do sztuki odmawiania, to z pewnością jest ono ważne i leży u podstawy bronienia własnych granic. Jak więc skutecznie odmawiać? Istnieje kilka technik asertywności, które polegają właśnie na odmawianiu. Takie kompetencje społeczne są bardzo ważne. Oto dwie najskuteczniejsze z nich:

  • metoda zdartej płyty – kiedy ktoś prosi Cię o coś wielokrotnie, powtarzaj mu stale to samo zdanie. Nie powołuj nowych argumentów ani nie tłumacz się, lecz obstawaj przy swoim. To dobry trening asertywności. Przykład: ktoś prosi nas o pieniądze, ale nie zwrócił poprzedniej pożyczki – mówimy: nie pożyczę Ci kolejnych pieniędzy, póki nie oddasz poprzednich.
  • metoda jujitsu– to takie ćwiczenia na asertywność polegające na sprzeciwianiu się komuś poprzez wskazanie, że mamy prawo do takiego zachowania z jednoczesnym pokazaniem, że szanujemy drugą osobę i ją rozumiemy. Przykład: ktoś oczekuje od nas pomocy, ale mamy inne obowiązki i musimy odmówić.

Ćwiczenia asertywności, ćwiczenia na asertywność.

Trening asertywności – praktyczne zwroty na różne sytuacje

Aby opanować umiejętność odmawiania, wyrażania własnych uczuć czy przyjmowania krytyki, należy pamiętać, by trenować ćwiczenia asertywności w codziennym życiu. Przydatne mogą okazać się więc zwroty i sformułowania, które pomagają wyrazić własną opinię bez krzywdzenia innych, a jednocześnie z zachowaniem szacunku do samych siebie. Jeśli chcesz rozpocząć trening asertywności poznaj gotowe „wyjścia” z różnych sytuacji:

  • Kiedy masz inne zdanie, mówisz: W moim odczuciu; Szanuję twój punkt widzenia, ale…; Mam inne zdanie w tej sprawie.
  • Kiedy wyrażasz konstruktywną krytykę, mówisz: Twoje zachowanie jest…; Nie mogłam na ciebie liczyć tym razem; Powiedziałeś, że… a zrobiłeś…
  • Kiedy chcesz powiedzieć „nie”, mówisz: Niestety, nie mam czasu, aby…; Przykro mi, ale nie potrafię…; Niestety, nie mogę…
  • Kiedy jesteś niezadowolony/a, mówisz: Czuję…(na przykład złość), kiedy ty…

Warto pamiętać, że asertywność ćwiczenia to nie tylko słowa, ale również sposób, w jaki je wypowiadamy i jak się przy tym zachowujemy. Chodzi o tak zwaną asertywną postawę, która świadczy o pewności siebie. Na odważną wygląda osoba wyprostowana z dłońmi luźno ułożonymi na biodrach i z otwartą klatką piersiową. Jej zupełnym przeciwieństwem są zgarbione plecy i zapadnięta klatka oraz spięte ramiona – taka postura świadczy o uległości i odczuwaniu silnego stresu. Pamiętaj też, że zamartwianie się reakcją drugiej osoby nie ma sensu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Ile kosztuje farbowanie włosów u fryzjera? Cena koloryzacji włosów – zobacz, ile zapłacisz!

Dbanie o wygląd i efektowną fryzurę jest ważne dla niemal każdej kobiety, jak i wielu mężc…