Home Podróże Fotograf w podróży — co spakować

Fotograf w podróży — co spakować

5 min czytania
0
0
1,552

W poniższym wpisie poznasz kilka praktycznych rad dotyczących pakowania sprzętu fotograficznego w podróż. Co zabrać, a co zostawić w domu? Jak zabezpieczyć sprzęt w trakcie transportu? Zebraliśmy wypowiedzi kilku doświadczonych fotografów podróżujących z aparatem w dłoni i dziś chcemy Ci je przedstawić.

Fotografia w podróży — czego nie zabierać

Pakowanie warto zacząć od wyeliminowania zbędnych rzeczy, które z pewnością nie przydadzą Ci się w podróży, a będą dodatkowym obciążeniem bagażu i zajmą miejsce sprzętowi i akcesoriom, których rzeczywiście możesz potrzebować. Czego zatem nie warto zabierać ze sobą?

  • O ile nie jesteś zawodowym fotografem, to nie zabieraj lampy błyskowej. Jest ciężka, nieporęczna i nie daje najczęściej zadowalających efektów.
  • Zrezygnuj także z wielu baterii, akumulatorów i obiektywów. Wybierz te, które na pewno przydadzą Ci się w podczas wycieczki.
  • Akcesoria fotograficzne, których nie używasz na co dzień, z pewnością nie sprawdzą się także w czasie podróżowania. Wypakuj je z torby.

Podróż fotografa — jaki sprzęt zabrać ze sobą

Co w takim razie warto zabrać na wycieczkę z aparatem, aby po powrocie do domu móc cieszyć się zachwycającymi zdjęciami? Dwie najważniejsze rzeczy to statyw i obiektyw.

Statyw

Statyw jest ważny zwłaszcza przy fotografowaniu krajobrazów. Jego rozkładanie pozwoli Ci maksymalnie skupić się na wybranym kadrze, zadbać o odpowiednią perspektywę i wykonać to jedno, idealne ujęcie. Statyw przyda się także amatorom krótkich filmów wideo — dzięki niemu ujęcia będą stabilniejsze i wyraźniejsze.

Obiektyw

Drugą ważną rzeczą w podróży są obiektywy. Rada od profesjonalistów? Wybierz dwa-trzy rodzaje, z których korzystasz na co dzień. Dzięki temu nie będziesz denerwował się w trakcie wykonywania zdjęć (a tak z pewnością działoby się, gdybyś w czasie podróży eksperymentował z nowymi obiektywami).

Ochrona sprzętu fotograficznego w podróży

Nieważne, czy zajmujesz się fotografią amatorsko czy profesjonalnie. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że jest to kosztowna pasja. Jeśli wybierasz się na wycieczkę z aparatem, zatroszcz się o to, aby cały sprzęt był odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami. Na pewno w trakcie transportu przyda Ci się pianka do walizki lub torby podróżnej. To specjalne wypełnienie wykonywane jest najczęściej na wymiar, dlatego w 100% zabezpieczy Twój sprzęt fotograficzny przed wilgocią, zarysowaniem czy uszkodzeniem. O piance do walizki pomyśl jak o inwestycji długoterminowej — raz kupiona będzie Ci służyła przez lata.

Podsumowanie

Na podróż z aparatem w dłoni wybieraj najbardziej uniwersalne obiektywy. Ważne, aby nie były one zbyt duże ani zbyt ciężkie. Pamiętaj o spakowaniu dodatkowych baterii i kart pamięci oraz zapasowej ładowarki. Wszystkie sprzęty spakuj do torby lub walizki szczelnie wypełnionej pianką polietylenową, która ochroni Twój sprzęt fotograficzny, gdy będziesz podróżował po wyboistych, stromych czy kamienistych terenach.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Nudzą Cię zwykłe imprezy klubowe? Spróbuj NOCY BASENÓW w Termach BUKOVINA!

Zdarzyło Ci się kiedyś tańczyć w wodzie? Jeśli nie, a ta propozycja brzmi dla Ciebie intry…