Home Artykuły sponsorowane “Single Use Plastics” czyli czym zastąpić jednorazowe produkty?

“Single Use Plastics” czyli czym zastąpić jednorazowe produkty?

4 min czytania
0
0
884
single-use-plastics

3 lipca 2021 – do tego dnia z rynku mają zniknąć produkty jednorazowe, takie jak sztućce, słomki czy patyczki higieniczne. Wymaga tego unijna dyrektywa “Single Use Plastics”, która pokazuje problem dbania o planetę i szkodliwego działania na nią przez plastik.

Czy jeszcze kogoś dziwi widok porozrzucanych w lasach czy na plaży plastikowych sztućców, talerzyków czy kubeczków? Niestety, tak – szczególnie latem – wygląda nasza rzeczywistość. Tak składowany plastik trafia później do naszych organizmów, cierpią na tym zwierzęta i rośliny. Według badań, tygodniowo “zjadamy” plastik, który wystarczyłby do stworzenia karty kredytowej. Walczyć z tym ma właśnie m.in. dyrektora “Single Use Plastic”.

Czego dotyczy dyrektywa “Single Use Plastics”?

Cel dyrektywy jest jasny – walka z zanieczyszczeniem środowiska plastikowymi śmieciami. Unia Europejska postanowiła wytoczyć (lepiej późno niż wcale…)  konkretne działa, by poradzić sobie z tym problemem jak najszybciej. Dlatego 1 stycznia 2021 r. weszła w życia wspomniana dyrektywa, według której już od 3 lipca br. wszystkie podmioty, takie jak sprzedawcy, restauratorzy czy producenci mają się pozbyć produktów jednorazowych. Mowa tu, rzecz jasna, o przedmiotach z tworzywa sztucznego takich jak:

  • patyczki higieniczne,
  • sztućce,
  • talerze, 
  • słomki,
  • mieszadła do napojów,
  • patyczki do balonów,
  • pojemniki na żywność,
  • styropianowe kubeczki,
  • tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji.

To jednak nie koniec zmian odnośnie plastiku w środowisku

Poza czyszczeniem magazynów z plastikowych “jednorazówek”, w górę poszedł również podatek. Wraz z początkiem 2021 r., państwa unijne za każdy kilogram tworzywa, który nie trafi do recyklingu, będą dopłacać 80 eurocentów. O czym jeszcze mówi “Single Use Plastics”? Między innymi o butelkach plastikowych – do 2025 r. te będą musiały zostać wykonane minimum z 25% z materiału z recyklingu. Kolejne 5 lat to kolejne 5% wzrostu obostrzeń. Do 2029 r. 90% plastikowych butelek ma być z odzysku.

slomki-ekologiczne

Czym zatem zastąpić jednorazowe produkty?

Na szczęście, rynek już dziś jest gotowy na zmiany. Widać to zresztą u restauratorów, którzy od jakiegoś czasu sukcesywnie wprowadzają produkty przyjazne środowisku do obiegu, zastępując nimi plastiki. Do takich produktów, które są zgodne z dyrektywą “Single Use Plastics” należą m.in. eko kubki biodegradowalne, jadalne talerze, bambusowe słomki, ekologiczne patyczki do uszu i wiele, wiele więcej. To też dobry moment, by zrobić porządki w swoim domu. Przy kolejnych zakupach, zamiast kupować tradycyjne, plastikowe sztućce czy kubki na grilla, zaopatrzymy się w te w wersji eko. Zdecydowanie warto!

kubki-papierowe

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Precyzyjne szczotkowanie zębów dzięki technologii magnetycznej szczoteczek Oral-B iO

Technologia magnetyczna w szczoteczkach do zębów to niezwykle innowacyjne rozwiązanie, któ…