Home Rozwój osobisty Ciekawe CV – co napisać o sobie w CV?

Ciekawe CV – co napisać o sobie w CV?

9 min czytania
0
0
714
Ciekawe cv, jak zrobić dobre cv?

Aplikujący o pracę na tym samym stanowisku kandydaci bardzo często składają w tym celu dokumenty, które brzmią niemalże tak samo. Jak stworzyć więc ciekawe CV, które zapadnie rekruterowi w pamięć? Czym wyróżnić się na tle wielu innych kandydatów, nawet tych z bogatszym wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym? Oto kilka podpowiedzi!

Ciekawe CV musi być na temat

Podstawą jest przygotowanie dobrego dokumentu. Powinien on nie tylko opierać się o nasze dane, lecz o ofertę pracy, której dotyczy nasza aplikacja. Takie ogłoszenie powinno być swego rodzaju sitkiem, dzięki któremu oczyścimy informacje dotyczące swojego wykształcenia i doświadczenia z faktów, które nie mają w tym kontekście żadnego znaczenia. Jak zrobić dobre Curriculum Vitae? Wyłącznie na bazie oferty pracy i wymagań dotyczących danego stanowiska, o których wspomina w ogłoszeniu rekruter. Szczególnie uważnie powinniśmy wybierać swoje kompetencje twarde i miękkie. Warto ograniczyć się wyłącznie do tych, które naprawdę odpowiadają na potrzeby danej firmy. W konsekwencji nasze ciekawe CV będzie prezentowało się jak dokument, który stanowi bezpośrednią odpowiedź na konkretne ogłoszenie o pracę. Krótko mówiąc, nasza aplikacja będzie jak „szyta na miarę”.

W dobrym CV, musisz wiedzieć jak dobrze przestawić siebie. Nie pomaga w tym niskie poczucie wartości. Zobacz, jak podnieść samoocenę.

Ciekawe cv, jak stworzyć dobre cv?

Jak stworzyć dobre CV?

Najważniejsze, o czym musimy pamiętać, pisząc ciekawe CV to fakt, że rekruter poświęci na nie prawdopodobnie jedynie kilka sekund – w zależności od stopnia zainteresowania daną ofertą pracy. Dla kandydata oznacza to jedno: musi postarać wyróżnić się na tle innych zarówno układem graficznym, jak i treścią swoich dokumentów aplikacyjnych. Jak zrobić dobre CV? Pamiętajmy o:

 • odpowiednim układzie strony – wszystko musi zmieścić się na formacie A4, dlatego najlepiej umieścić podstawowe dane i zdjęcie po lewej lub prawej stronie, a szczegóły takie jak wykształcenie i doświadczenie po drugie stronie w formie chronologicznego wypunktowania,
 • zwięzłym i formalnym języku – CV powinno przekazać najważniejsze informacje w pigułce, rekruter nie ma czasu na czytanie esejów,
 • zaakcentowaniu najważniejszych informacji, na przykład poprzez pogrubienie czcionki,
 • stosowaniu liczb – to one przykuwają wzrok i uwagę.

Ciekawe CV – jak się wyróżnić?

Co jeśli wszyscy kandydaci na dane stanowisko mają podobną wiedzę i doświadczenie? Do tego doskonale wiedzą, jak sporządzić CV w oparciu o konkretne ogłoszenie w sprawie pracy? W takiej sytuacji pomoże nam jedynie ciekawe CV, które sprawi, że rekruter będzie zainteresowany nasza kandydaturą bardziej niż innymi. Musimy wykorzystać zatem ten element, który w największym stopniu odróżnia od siebie poszczególnych aplikujących, mianowicie sekcję „o mnie”. Taki segment coraz częściej pojawia się w dokumentach osób, które starają się o zatrudnienie, jednak wielu nadal nie wie, co napisać o sobie w CV. Przedstawiamy więc kilka rozwiązań:

 1. Doświadczenie. Sekcję „o mnie” sprowadź do kilkuzdaniowego streszczenia swojego doświadczenia, uwypuklając informację o tym, jak długo pracujesz i co udało Ci się osiągnąć przez cały okres zatrudnienia.
 2. Pasja. Ciekawe CV to zazwyczaj wyróżnia pracownika-pasjonata. Jeśli kochasz to, czym się zajmujesz, nie bój się napisać o tym w CV. Poinformuj rekrutera, że kolejne osiągnięcia sprawiają Ci radość, a dążenie do celu jest dla Ciebie misją i przygodą.
 3. Osiągnięcia. Jak stworzyć dobre CV? Oczywiście chwaląc się swoimi osiągnięciami zawodowymi i sugerując rekruterowi, że takie same sukcesy odniesiesz również w jego firmie.
 4. Podkreślenie specjalizacji. Czasem bycie ekspertem w jakiejś dziedzinie wystarczy, aby zostawić innych kandydatów daleko w tyle. Poinformuj rekrutera, że jesteś specjalistą w swoim fachu.
 5. Plany zawodowe. Ciekawe CV nie będzie dla rekrutera interesujące, jeśli nie przekona go o tym, że wiążesz z daną firmą swoje plany zawodowe. Opowiedz o tym, co chcesz osiągnąć na wybranym stanowisku.

W pracy często mile widziane jest wychodzenie z własną inicjatywą. Zobacz, jak rozwijać kreatywność. Chcesz zdobyć pracę, ale nie wiesz jak zacząć? Sprawdź, jak się zmotywować do działania.

Co napisać o sobie w cv? Stwórz ciekawe cv!

Jak zrobić dobre CV, czyli o czym i jak NIE pisać?

Porady odnoszące się do tego, jak zrobić dobre CV nie byłyby pełne bez wyliczenia najczęściej popełnianych błędów kandydatów aplikujących o pracę. O czym nie wypada więc pisać nawet w sekcji „o mnie”? W CV nie piszemy o:

 • swoim wieku,
 • poglądach politycznych,
 • kontrowersyjnych pasjach i hobby, które mogą wywoływać złe skojarzenia,
 • życiu osobistym (posiadaniu dzieci, psa).

Ciekawe CV musi być także czytelne i przede wszystkim poprawne. Absolutnie nie ma w nim miejsca na literówki, błędy językowe czy ortograficzne. Jeśli dokument nie będzie profesjonalny, skreśli nasze szanse na zrobienie pozytywnego wrażenia, a najprawdopodobniej od razu wyląduje w koszu.

Do rozmowy o pracę należy mieć dobrze wytrenowane kompetencje społeczne. Sprawdź, czym one są!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Ola
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Czy on mnie kocha? Kocha czy nie kocha? O tym jeszcze nie wiedziałaś!

Czy on mnie kocha – wiele osób czytając te słowa ma przed oczami sceny z filmów i ba…