Home Rozwój osobisty Ciekawe CV – co napisać o sobie w CV?

Ciekawe CV – co napisać o sobie w CV?

9 min czytania
0
0
1,626
Ciekawe cv, jak zrobić dobre cv?

Aplikujący o pracę na tym samym stanowisku kandydaci bardzo często składają w tym celu dokumenty, które brzmią niemalże tak samo. Jak stworzyć więc ciekawe CV, które zapadnie rekruterowi w pamięć? Czym wyróżnić się na tle wielu innych kandydatów, nawet tych z bogatszym wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym? Oto kilka podpowiedzi!

Ciekawe CV musi być na temat

Podstawą jest przygotowanie dobrego dokumentu. Powinien on nie tylko opierać się o nasze dane, lecz o ofertę pracy, której dotyczy nasza aplikacja. Takie ogłoszenie powinno być swego rodzaju sitkiem, dzięki któremu oczyścimy informacje dotyczące swojego wykształcenia i doświadczenia z faktów, które nie mają w tym kontekście żadnego znaczenia. Jak zrobić dobre Curriculum Vitae? Wyłącznie na bazie oferty pracy i wymagań dotyczących danego stanowiska, o których wspomina w ogłoszeniu rekruter. Szczególnie uważnie powinniśmy wybierać swoje kompetencje twarde i miękkie. Warto ograniczyć się wyłącznie do tych, które naprawdę odpowiadają na potrzeby danej firmy. W konsekwencji nasze ciekawe CV będzie prezentowało się jak dokument, który stanowi bezpośrednią odpowiedź na konkretne ogłoszenie o pracę. Krótko mówiąc, nasza aplikacja będzie jak „szyta na miarę”.

W dobrym CV, musisz wiedzieć jak dobrze przestawić siebie. Nie pomaga w tym niskie poczucie wartości. Zobacz, jak podnieść samoocenę.

Ciekawe cv, jak stworzyć dobre cv?

Jak stworzyć dobre CV?

Najważniejsze, o czym musimy pamiętać, pisząc ciekawe CV to fakt, że rekruter poświęci na nie prawdopodobnie jedynie kilka sekund – w zależności od stopnia zainteresowania daną ofertą pracy. Dla kandydata oznacza to jedno: musi postarać wyróżnić się na tle innych zarówno układem graficznym, jak i treścią swoich dokumentów aplikacyjnych. Jak zrobić dobre CV? Pamiętajmy o:

 • odpowiednim układzie strony – wszystko musi zmieścić się na formacie A4, dlatego najlepiej umieścić podstawowe dane i zdjęcie po lewej lub prawej stronie, a szczegóły takie jak wykształcenie i doświadczenie po drugie stronie w formie chronologicznego wypunktowania,
 • zwięzłym i formalnym języku – CV powinno przekazać najważniejsze informacje w pigułce, rekruter nie ma czasu na czytanie esejów,
 • zaakcentowaniu najważniejszych informacji, na przykład poprzez pogrubienie czcionki,
 • stosowaniu liczb – to one przykuwają wzrok i uwagę.

Ciekawe CV – jak się wyróżnić?

Co jeśli wszyscy kandydaci na dane stanowisko mają podobną wiedzę i doświadczenie? Do tego doskonale wiedzą, jak sporządzić CV w oparciu o konkretne ogłoszenie w sprawie pracy? W takiej sytuacji pomoże nam jedynie ciekawe CV, które sprawi, że rekruter będzie zainteresowany nasza kandydaturą bardziej niż innymi. Musimy wykorzystać zatem ten element, który w największym stopniu odróżnia od siebie poszczególnych aplikujących, mianowicie sekcję „o mnie”. Taki segment coraz częściej pojawia się w dokumentach osób, które starają się o zatrudnienie, jednak wielu nadal nie wie, co napisać o sobie w CV. Przedstawiamy więc kilka rozwiązań:

 1. Doświadczenie. Sekcję „o mnie” sprowadź do kilkuzdaniowego streszczenia swojego doświadczenia, uwypuklając informację o tym, jak długo pracujesz i co udało Ci się osiągnąć przez cały okres zatrudnienia.
 2. Pasja. Ciekawe CV to zazwyczaj wyróżnia pracownika-pasjonata. Jeśli kochasz to, czym się zajmujesz, nie bój się napisać o tym w CV. Poinformuj rekrutera, że kolejne osiągnięcia sprawiają Ci radość, a dążenie do celu jest dla Ciebie misją i przygodą.
 3. Osiągnięcia. Jak stworzyć dobre CV? Oczywiście chwaląc się swoimi osiągnięciami zawodowymi i sugerując rekruterowi, że takie same sukcesy odniesiesz również w jego firmie.
 4. Podkreślenie specjalizacji. Czasem bycie ekspertem w jakiejś dziedzinie wystarczy, aby zostawić innych kandydatów daleko w tyle. Poinformuj rekrutera, że jesteś specjalistą w swoim fachu.
 5. Plany zawodowe. Ciekawe CV nie będzie dla rekrutera interesujące, jeśli nie przekona go o tym, że wiążesz z daną firmą swoje plany zawodowe. Opowiedz o tym, co chcesz osiągnąć na wybranym stanowisku.

W pracy często mile widziane jest wychodzenie z własną inicjatywą. Zobacz, jak rozwijać kreatywność. Chcesz zdobyć pracę, ale nie wiesz jak zacząć? Sprawdź, jak się zmotywować do działania.

Co napisać o sobie w cv? Stwórz ciekawe cv!

Jak zrobić dobre CV, czyli o czym i jak NIE pisać?

Porady odnoszące się do tego, jak zrobić dobre CV nie byłyby pełne bez wyliczenia najczęściej popełnianych błędów kandydatów aplikujących o pracę. O czym nie wypada więc pisać nawet w sekcji „o mnie”? W CV nie piszemy o:

 • swoim wieku,
 • poglądach politycznych,
 • kontrowersyjnych pasjach i hobby, które mogą wywoływać złe skojarzenia,
 • życiu osobistym (posiadaniu dzieci, psa).

Ciekawe CV musi być także czytelne i przede wszystkim poprawne. Absolutnie nie ma w nim miejsca na literówki, błędy językowe czy ortograficzne. Jeśli dokument nie będzie profesjonalny, skreśli nasze szanse na zrobienie pozytywnego wrażenia, a najprawdopodobniej od razu wyląduje w koszu.

Do rozmowy o pracę należy mieć dobrze wytrenowane kompetencje społeczne. Sprawdź, czym one są!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Ile kosztuje farbowanie włosów u fryzjera? Cena koloryzacji włosów – zobacz, ile zapłacisz!

Dbanie o wygląd i efektowną fryzurę jest ważne dla niemal każdej kobiety, jak i wielu mężc…