Home Rozwój osobisty Jak podnieść samoocenę? Zmień niskie poczucie własnej wartości

Jak podnieść samoocenę? Zmień niskie poczucie własnej wartości

11 min czytania
0
0
462

Samoocena jest niezwykle ważna dla jakości życia. Brak pewności siebie powoduje, że się z niego powoli wycofujemy – odrzucamy nadarzające się okazje, nie podejmujemy ryzyka i nie cieszymy się w pełni z jego walorów.  Jak zatem podnieść samoocenę? Co powoduje, że wątpimy w swoje możliwości? Jak podnieść niskie poczucie własnej wartości?

Czym jest samoocena? Skąd się bierze?

Samoocena jest względnie trwałą oceną siebie jako osoby. Na szczęście tylko względnie – na to, co o sobie myślimy wpływ ma wiele czynników. W obrazie siebie zawiera się ocenę własnej atrakcyjności fizycznej, umiejętności interpersonalnych, poczucia humoru, czy też różnych, innych umiejętności. W literaturze psychologicznej funkcjonuje wiele terminów-substytutów stosowanych zamiennie: obraz siebie, samoocena, poczucie własnej wartości. Nie są one zupełnie tożsame, jednak naprzemienne ich stosowanie nie jest błędem. Od czego zatem samoocena zależy? Kształtuje się ona już w dzieciństwie i jest procesem, który trwa przez całe życie. Wpływają na nią:

 • osobowość, temperament i charakter, 
 • inni ludzie – komunikaty, które otrzymujemy od rodziców, rówieśników, przyjaciół i innych osób, które są w jakiś sposób znaczące,
 • porównywanie się – inni ludzie stanowią punkt odniesienia w określaniu własnej wartości, 
 • aktywność własną – praca nad sobą, działania powodujące zmiany w zakresie stosunku do siebie.

Jak przejawia się niskie poczucie wartości? 

Nasze zachowania, poglądy i decyzje dobrze odwzorowują samoocenę. Znakami ostrzegawczymi świadczącymi o niskim poczuciu własnej wartości są między innymi:

 • nierealne dążenie do doskonałości,
 • nieumiejętność podejmowania decyzji, 
 • wyolbrzymianie problemów i negatywów sytuacji,
 • silna potrzeba akceptacji i ciągłych pochwał,
 • niedocenianie własnych umiejętności,
 • unikanie nowych ludzi i sytuacji towarzyskich, 
 • nieumiejętność przyjmowania komplementów.

niskie poczucie wartości

Jak podnieść samoocenę i poczucie własnej wartości?

Mało kto nie doświadczył nigdy w życiu okresu, w którym czuł się niepewnie w związku ze swoją osobą. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy – poczucie własnej wartości jest pewnego rodzaju procesem, nie można zmienić go z dnia na dzień. Radykalne i wprowadzone jednocześnie zmiany rzadko kiedy są długofalowe. Adekwatna samoocena wymaga samoświadomości, szczerości, a jej osiągnięcie pracy i cierpliwości. Co zatem może okazać się pomocne na drodze do budowania własnej wartości? Jak budować pewność siebie? 

Poznanie siebie

Jak możemy siebie lubić, kiedy sami siebie nie znamy? Osoby z niskim poczuciem wartości mają tendencję do skupiania się na swoich wadach, na brakach – dlatego dobrze jest wykonać to ćwiczenie. Na kartce wypisujemy po dwie, pozytywne cechy swojej osobowości i wyglądu fizycznego, dwie umiejętności, dwie serdeczne nam osoby, dwie rzeczy, które na co dzień mobilizują do działania. Ćwiczenie to może wydawać się z początku bardzo trudne, nie warto jednak z niego rezygnować! Dodatkowo – mając je zapisane na kartce możemy co jakiś czas sobie je przypominać i aktualizować – w ten sposób doskonale śledzimy postępy.

Stopniowa zmiana języka

Ogromny wpływ na naszą samoocenę ma to, co mówimy oraz jak zachowujemy się w konkretnych sytuacjach. Używając ograniczającego języka (“Nie dam rady. Nigdy mi nie wychodzi. Jestem…” itp.) zamykamy się na wiele nowych doświadczeń. Kiedy tylko zauważymy ten rodzaj narracji (zobacz artykuł o wewnętrznym krytyku) warto zastanowić się skąd się on bierze i możliwie zastąpić go czymś bardziej przyjaznym, uniwersalnym. Dobrą strategią jest zastanowienie się: “Czy tak samo powiedziałabym / powiedziałbym komuś mi bliskiemu?” Jeśli nie, to dlaczego powtarzam to sobie?

Umiejętność rozpoznawania emocji 

Emocje są niezbywalnym elementem w życiu każdego z nas. Umiejętność prawidłowego ich rozpoznania pomoże w zrozumieniu tego, co się z nami dzieje i dlaczego czujemy się w określony sposób. Zarówno identyfikacja, jak i kontrola nad emocjami sprawiają, że stajemy się zrównoważeni, patrzymy na świat i ludzi bardziej obiektywnie, a także radzimy sobie z nadarzającymi się wyzwaniami. 

jak podnieść poczucie własnej wartości

Praktyka wdzięczności

Od jakiegoś czasu już podkreśla się znaczenie praktykowania wdzięczności. Dobrym pomysłem będzie znalezienie każdego dnia chociaż 5 minut na zastanowienie się co dobrego nas dziś spotkało, z czym sobie poradziliśmy, za co możemy być wdzięczni. Potwierdzony jest wpływ wdzięczności na procesy myślowe – umiejąc zauważać i doceniać dobro i piękno stajemy się szczęśliwszymi ludźmi – często lepiej czujemy się we własnej skórze i nasza samoocena rośnie. 

Rozwój, pasja, kreatywność

Kolejnym, jednak zdecydowanie nie mniej istotnym, czynnikiem wpływającym na samoocenę jest rozwój osobisty i znalezienie pasji. Osoby o niskim poczuciu wartości same dla siebie są nieinteresujące. Udowodniono, że znalezienie hobby, rozwijanie swojej kreatywności czy zaangażowanie w jakiś projekt (obojętnie czy jest to rękodzieło, dołączenie do klubu czytelniczego, pieczenie czy jakiekolwiek inne czynności) może znacząco na obraz siebie wpłynąć. Warto zastanowić się, czy mamy w życiu coś, co szczególnie sprawia nam przyjemność, pasjonuje, zmotywować się do działania. Przydatne może okazać się tu również pierwsze wspomniane ćwiczenie – poznanie siebie. Mając świadomość swoich mocnych stron, sukcesów i talentów zyskujemy cenne wskazówki dotyczące pasji i dalszego rozwoju.

Jak podnieść samoocenę – podsumowanie

Samoocena jest niezwykle ważnym czynnikiem w życiu. Wpływa na dokonywane wybory, podejmowane aktywności, sposób przeżywania emocji czy też na relacje i związki z innymi ludźmi. Adekwatne poczucie własnej wartości wiąże się z aktywnym uczestnictwem w życiu – nie tylko w biernej obserwacji. Wysoka samoocena wymaga pracy, czasu i cierpliwości jednak efekty, które przynosi są bezcenne. 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Ola
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Czym jest inteligencja emocjonalna? Poznaj sprawdzone sposoby na rozwój emocjonalnej inteligencji!

Żeby odnosić sukcesy w pracy, relacjach i życiu nie wystarczy nam ogólnie rozumiany intele…