Home Rozwój osobisty Jak rozwijać kreatywność? Poznaj sprawdzone sposoby!

Jak rozwijać kreatywność? Poznaj sprawdzone sposoby!

10 min czytania
0
0
871
jak rozwijac kreatywnosc

Kreatywność (według definicji) to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Żyjemy w czasach, w których kreatywność jest wyjątkowo cenna. W artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby na to jak rozwijać kreatywność i na co dzień cieszyć się twórczym myśleniem. 

Jak rozwijać kreatywność? Inwestuj w wartościowe znajomości!

Nie chodzi o to, aby zupełnie zmienić krąg ludzi, w którym się obracamy. Dobrze jest jednak pamiętać, że zgodnie z powiedzeniem “z kim przystajesz, takim się stajesz” nasze towarzystwo w dużym stopniu determinuje spojrzenie na rzeczywistość i otwartość umysłu. Spróbuj zaproponować rodzinie i znajomym, aby spędzić czas inaczej niż zawsze. Może dobrym pomysłem będzie kurs rękodzieła czy kurs tańca? Lub podróż w nieznane dotąd rejony? Ucząc się nowych rzeczy i zdobywając kolejne doświadczenia rozwijamy swoją kreatywność oraz stale pobudzamy umysł do działania i szukania nowych rozwiązań.

jak rozwijac kreatywnosc

Jak ćwiczyć kreatywność? Korzystaj z dostępnych możliwości!

Dostęp do informacji, wiedzy, kursów i zasobów jest obecnie bardzo ułatwiony. W internecie powszechne są webinary i szkolenia, które za darmo (lub za niewielką opłatę) znacznie poszerzają perspektywy i umiejętności. Próbując nowych rzeczy zdobywamy doświadczenia, a także dostarczamy mózgowi potrzebne do rozwoju bodźce. Ważne jest, aby znaleźć coś co rzeczywiście będzie sprawiać przyjemność – kreatywność rozwijać można przecież na różne sposoby! Zagłębiaj tematy, które szczególnie wzbudziły twoją ciekawość. Konkretnymi propozycjami może być na przykład:

  • czytanie książki zamiast oglądania telewizji;
  • prowadzenie dziennika lub pisanie opowiadań;
  • wszelkie formy wyrazu artystycznego – rysunek, malowanie, rzeźba;
  • wyzwanie, aby raz w miesiącu próbować nowych rzeczy;
  • praca lub nauka w odmiennym miejscu, np. w kawiarni;
  • znalezienie nieznanego wcześniej artysty lub gatunku muzycznego;
  • ugotowanie czegoś po raz pierwszy.

Jak rozwijać kreatywność? Zrób to sam!

Mówią, że matką wynalazków jest potrzeba. Dlatego właśnie doskonałym sposobem na pobudzanie myślenia twórczego jest robienie rzeczy samodzielnie. Zamiast kupić gotowe przedmioty można spróbować je stworzyć. Dodatkowo – własnoręcznie wykonane prezenty dodają im wartości sentymentalnej! Wykonanie kartki świątecznej lub urodzinowej, pomalowanie doniczki z kwiatami czy ozdobienie okładki zeszytu to proste czynności, które pomogą Ci rozwinąć kreatywność i zapewnią dobrą zabawę. 

jak cwiczyc kreatywnosc

Aby rozwijać kreatywność zadbaj o właściwą dietę i ruch

Badania jednogłośnie potwierdzają, że odpowiednie odżywianie organizmu, a także dostarczanie mu ruchu i świeżego powietrza w dużym stopniu wpływa na samopoczucie i procesy myślowe. Dostarczając sobie w pożywieniu witamin (takich jak na przykład B12) i minerałów jesteśmy w stanie lepiej stymulować mózg. Ruch z kolei dobrze wpływa na odpoczynek i relaks umysłu. Tworzące się endorfiny są hormonami, które wspomagają funkcjonowanie i pozytywne nastawienie, co z kolei przekłada się na kreatywność.  

Jak ćwiczyć kreatywność? Wychodź ze swojej strefy komfortu!

Strefa komfortu jest wygodna, bezpieczna i… nudna. Aby rozwijać myślenie twórcze warto raz na jakiś czas z niej wyjść. Stawianie się w niekomfortowych sytuacjach powoduje, że znacznie ją poszerzamy. Robiąc w kółko to samo nasz mózg i ciało przestaje się rozwijać, gdyż wpada w rutynę, co z kolei powoduje ucieranie schematów i znanych dróg. Kreatywność rozwijać można na różną skalę – wyjściem poza strefę komfortu jest zarówno samotny wyjazd do innego miasta w celu poznania jego kultury, zwyczajów i historii, ale również wybór innej niż zawsze drogi do pracy. 

Warto zaznaczyć, iż ogromne znaczenie ma nastawienie. Pozytywne podejście do nadarzających się okazji takich jak nowa praca, wyjazd czy przeprowadzka może determinować nasz rozwój. Aby uaktywnić prawą półkulę mózgu (która odpowiada za twórcze myślenie) trzeba być pewnym swoich umiejętności, możliwości i szans na osiągnięcie sukcesu. 

jak cwiczyc kreatywnosc

Dlaczego kreatywność jest tak ważna?

Nieszablonowe myślenie sprawdza się w różnych aspektach życia. Chcąc dobrze radzić sobie w świecie cyfryzacji i konkurencji, należy wypracować umiejętność szybkiego reagowania na przeszkody i wyzwania, które stawia przed nami życie. Zarówno w pracy zawodowej jak i w życiu codziennym kreatywność jest cechą pożądaną i z wielu względów przydatną. Pomaga radzić sobie w trudnych, nieplanowanych sytuacjach oraz odnaleźć niestosowane dotąd rozwiązania.

Jak rozwijać kreatywność? Podsumowanie

Rozwój jest procesem, który trwa przez większość życia każdego człowieka. Niezależnie od wieku, wykonywanej pracy czy sytuacji warto zadbać, aby pobudzać myślenie, szukać nowych rozwiązań i stale stymulować mózg do działania. Kreatywność otwiera nowe możliwości i znacznie poszerza horyzonty, dlatego inwestuj w siebie otaczając się pozytywnymi ludźmi, próbując nowych rzeczy i podejmując ryzyko.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Minimalizm w szafie – czyli jak chcieć mniej?

Minimalizm to trend, który odrzuca podążanie za tym, co mają inni. Postępowanie wbrew kult…