Home Dom Mikro dom – chwilowy trend czy praktyczny minimalizm?

Mikro dom – chwilowy trend czy praktyczny minimalizm?

6 min czytania
2
0
2,360
Mikro dom - chwilowy trend czy praktyczny minimalizm?

Minimalizm staje się coraz popularniejszym trendem ze względu na wzrastającą świadomość konsumentów. Mimo wszechobecnego konsumpcjonizmu staramy się zrezygnować z niepotrzebnych rzeczy – na przykład robiąc przegląd ubrań w szafie (pisaliśmy o tym  w artykule “Jak chcieć mniej – czyli sztuka minimalizmu w szafie).  Jednym ze sposobów na wdrażanie minimalizmu do swojego życia jest mikro dom, (ang. tiny house). Trend ten zdobywa coraz więcej zwolenników.

Jak to się zaczęło?

Pierwsze mikro domy były budowane w Stanach Zjednoczonych. Takie rozwiązanie wybierano ze względu na postępujący kryzys finansowy i kataklizmy, niszczące dotychczasowe duże budowle. Mikro dom był idealną odpowiedzią dla ludzi, których dobytek został zniszczony, a budowa nowego domu była zbyt kosztowna. Popchnęło to naprzód powstałą wcześniej ideę prostego życia, która swoje początki miała w latach 80. XX w.  Osobą, której przypisuje się duży udział w rozpoczęciu trendu na budowę mikro domów jest Jay Shafer. Opublikował między innymi artykuł o zaletach prostego życia i założył pierwszą amerykańską firmę, która tworzyła mikro domy.

Co może zaoferować Tobie mikro dom?

Jedną z niewątpliwych zalet malutkiego domu jest to, że jest on tani. Często kosztuje mniej niż kawalerka.  Jest to  dobra opcja dla ludzi szukających swoich czterech ścian, których przerażają kosmiczne ceny mieszkań czy domów. Koszt mikro domu to zaledwie połowa kosztu przeciętnego mieszkania. Dodatkowo zwykle tworzy się je specjalnie pod potrzeby klienta tak, aby jak najlepiej wykorzystać niewielką przestrzeń. Właśnie dlatego w  mikro domach spotyka się nietypowe i pomysłowe rozwiązania dotyczące zagospodarowania ograniczonego miejsca takie jak np. schowki w schodach czy też chowane łóżka.  Często zdarza się, że do zasilenia mikro domu stosuje się naturalne źródła energii, takie jak panele słoneczne lub woda deszczowa, która zbierana jest za pomocą odpowiedniego systemu. Dodatkowo, mikro dom można bardzo szybko zbudować. Jego budowa trwa maksymalnie cztery tygodnie. Ponieważ często są to domy modułowe, można szybko i łatwo zwiększyć powierzchnię domu, dokładając kolejną część. Jest to przydatne np. gdy powiększy się rodzina.

Mikro dom na kółkach

Mikro dom na kółkach

Dodatkowo w sprzedaży spotkać można tzw. THOW, (tiny house on wheels – mikro dom na kółkach). Przy budowie tego typu konstrukcji często wykorzystuje się naturalne surowce. Same domki charakteryzują się małą powierzchnią, która zwykle nie przekracza 20m2. Są one osadzone na specjalnych podwoziach, tak, aby były mobilne i możliwe było ciągnięcie ich przez samochód. Umożliwia to szybką zmianę lokalizacji domu, co niewątpliwie jest ich atutem. Domy takie mają izolację tak dzięki czemu możemy z nich korzystać niezależnie od pogody i temperatury na zewnątrz.

Na co musisz uważać?

Jedną z ważniejszych kwestii dotyczących budowy mikro domu jest to, gdzie ustalić jego lokalizację. W samych Stanach Zjednoczonych, będących ojczyzną mikro domów kwestie ich budowy nie wszędzie są jasne. Jeśli chcesz zbudować mikro dom musisz mieć na uwadze to, że nie wszędzie będziesz miała możliwość jego postawienia, np. ze względu na uregulowania prawne lub warunki środowiskowe. Dodatkowo, nie możesz zapominać o tym, że malutkie domy to cały czas nowość i taka konstrukcja najprawdopodobniej wzbudzi zaciekawienie sąsiadów.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Dom

2 komentarze

  1. Małgorzata

    15 maja, 2020 at 11:39 am

    Ciekawy pomysł, ale raczej jako dodatkowe miejsce do mieszkania w jakiejś ciekawej lokalizacji, a nie jako dom taki na stałe. Mimo, że dla mnie praktyczne wykorzystanie przestrzeni jest czymś interesującym od dawna, to jednak nie odnalazłabym się na tak małej przestrzeni, tym bardziej jeśli miałabym mieszkać z innymi osobami – np. mężem czy dziećmi. Myślę, że potrzebna jest jednak dla każdego własna przestrzeń, a takie ściśnięcie na malutkiej powierzchni sprawia, że czułabym się uwięziona. Ale sam pomysł bardzo ciekawy dla osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania i życie w zgodzie z naturą. Pytanie, czy w Polsce takie konstrukcje mają szanse istnienia.

    Odpowiedz

    • Grzesiek

      28 czerwca, 2022 at 3:54 pm

      mają, jestem właścicielem domku mieszkalnego całorocznego o powierzchni 15m2 plus antresola. Domek powstał w 2021r. i świetnie się spisuje, lokalizacja Dolina Prądnika

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Idealny parasol – na co zwrócić uwagę?

Dobry parasol jest na wagę złota, to produkt potrzebny na każdą pogodę. Pełni kilka istotn…