Home Zdrowie i Uroda Ziołowe płukanki do włosów – domowe sposoby na piękne włosy

Ziołowe płukanki do włosów – domowe sposoby na piękne włosy

13 min czytania
3
0
4,755
Ziołowe płukanki do włosów - domowe sposoby na piękne włosy

Wszystkie marzymy o zdrowych i pięknych włosach. Niektóre z nas preferują zabiegi u fryzjera, inne z kolei stawiają na domową pielęgnację. Jeżeli jesteśmy zwolenniczkami naturalnych metod dbania o nasze włosy, zdecydowanie powinnyśmy przetestować ziołowe płukanki do włosów. Kryje się w nich niezwykły potencjał, który sprawi, że nasze włosy zyskają swój blask oraz staną się miękkie i zdrowe.

Ziołowe płukanki do włosów z szałwii

Szałwia lekarska ma wiele różnych zastosować. Jeżeli zamierzamy wykorzystać ją do pielęgnacji naszych włosów, warto wiedzieć, że ma ona działanie wzmacniające oraz odżywiające. Inne jej zalety to między innymi zatrzymanie wypadania włosów. Płukanka rumiankowa sprawdzi się u blondynek, natomiast ziołowe płukanki do włosów z szałwii polecane są raczej posiadaczkom ciemniejszych włosów ze względu na swoje działanie przyciemniające. Płukanka z szałwii nada naszym włosom głębi oraz blasku. Napar z niej sprawi także, że nasze włosy nie będą się przetłuszczać, ponieważ hamuje ona wydzielanie łoju. Skutkiem ubocznym stosowania płukanki z szałwii może być prostowanie się włosów. Jeżeli zależy nam na idealnie prostych włosach, jest to rozwiązanie dla nas, natomiast jeśli marzą nam się bujne loki, raczej powinniśmy z niej zrezygnować.

Suszone liście szałwii, które będą nam potrzebne do wykonania płukanki możemy kupić w każdym sklepie zielarskim. Aby wykonać płukankę z szałwii, potrzebujemy jedynie kilku listków lub torebek tego zioła oraz gorącej wody. Suszone zioła wsypujemy do miski oraz zalewamy gorącą wodą. Napar przykrywamy pokrywką oraz odkładamy na kilka minut. Po tym czasie pokrywkę zdejmujemy i napar odcedzamy. Płukanki używamy po umyciu włosów oraz spłukaniu odżywki. Napar ten może farbować, dlatego bezpieczną metodą będzie wkładanie głowy do miski i moczenie włosów w naparze. Następnym krokiem będzie owinięcie włosów ręcznikiem oraz pozostawienie płukanki na około pół godziny. Dzięki temu barwniki zawarte w płukance zaczną działać oraz włosy łatwiej je wchłoną, dzięki czemu będziemy mogły cieszyć się lepszymi efektami. Płukankę z szałwii należy stosować raz w tygodniu.

 

Płukanka rumiankowa

Właściwości rumianku były dobrze znane od wielu lat. Rumianek ma zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i w lecznictwie. Często stosuje się go jako składnik kremów i maseczek ze względu na swoje właściwości łagodzące. Płukanka z rumianku jest szczególnie polecana osobom o jasnych, blond włosach. Jest to sposób na ich delikatne rozjaśnienie. Zaletą rumianku jest także delikatne stymulowanie wzrostu włosów. Ziołowe płukanki do włosów z rumianku mogą także także zahamować wypadanie oraz pozytywnie wpłynąć na kondycję skóry głowy.

Aby przygotować płukankę należy zalać wrzątkiem torebki z suszonym rumiankiem lub koszyczek rumianku. Następnie pozostawiamy go na kilka minut, by zioło zdążyło się zaparzyć. Po kilkunastu minutach wyjmujemy je i odcedzamy, następnie czekamy aż napar wystygnie. Kiedy będzie miał już letnią temperaturę lub całkowicie wystygnie, jest on gotowy do użycia. Płukankę z rumianku powinniśmy stosować po umyciu włosów. Wlewamy napar do miski z wodą oraz moczymy w nim nasze włosy przez kilka minut. Nie musimy spłukiwać naparu z włosów, ale w niektórych przypadkach płukanka może sprawić, że włosy staną się nieco bardziej sztywne, jeśli efekt ten będzie nam przeszkadzać, możemy napar spłukać z włosów.

 

Ziołowe płukanki do włosów z rozmarynu

Jedną z zalet ziołowej płukanki do włosów z rozmarynu jest to, że wspomaga ona wzrost włosa. Najlepiej sprawdzi się u posiadaczek włosów przetłuszczających się oraz tych, które mają skłonność do powstawania łupieżu. Płukanka rozmarynowa odświeża włosy, a także je wygładza. Dzięki temu nasze włosy staną się zdecydowanie bardziej błyszczące i zaczną wyglądać naprawdę zdrowo. Jej przygotowanie jest niezwykle proste i nie wymaga od nas dużo czasu ani wysiłku. Jedyne, czego potrzebujemy to zioła rozmarynu oraz przegotowana woda. Rozmaryn to zioło, które możemy kupić, ale możliwe jest także wyhodowanie go samemu w domu.

Aby przygotować rozmarynową ziołową płukankę do włosów, możemy użyć całego rozmarynu lub pokroić go w mniejsze części. Następnie zioło zalewamy gorącą wodą i zostawiamy pod przykryciem na około 10-15 minut. Wtedy kiedy rozmaryn już się zaparzy, zdejmujemy pokrywkę oraz czekamy aż płukanka wystygnie. Płukanki rozmarynowej używamy po umyciu włosów. Polewamy naparem nasze włosy, które powinny być nim pokryte od nasady po końce. Nie musimy ponownie płukać włosów po zastosowaniu naparu, możemy pozostawić je do wyschnięcia.

Płukanka z pokrzywy

Płukanka z pokrzywy

Pokrzywa to roślina, której w dzieciństwie nie znosiłyśmy ze względu na powodowanie oparzeń. Obecnie coraz częściej doceniamy jej właściwości, które przyczyniają się do poprawienia stanu naszego zdrowia. Pokrzywa to naturalne lekarstwo, które pomoże nam zwalczyć liczne dolegliwości. Możemy ją zastosować także na nasze włosy. Jeżeli wypadające włosy to Twój ogromny problem, rozwiązaniem jego będzie zastosowanie płukanki z pokrzywy. Pokrzywa zawiera mnóstwo dobroczynnych składników takich, jak wapń, magnez i potas. W pokrzywie znajdują się także witaminy C, E, A i B2. Stosowana na włosy przyczyni się do poprawienia ich kondycji.

Płukanka z pokrzywy stosowana regularnie sprawi, że zminimalizowane zostanie przetłuszczanie się naszych włosów. Inną zaletą, jaką niosą ze sobą ziołowe płukanki do włosów z pokrzywy, jest między innymi zminimalizowanie łupieżu. Jeżeli nie dysponujemy suszem z pokrzywy, możemy do płukanki wykorzystać herbatę w torebkach. W tym celu powinniśmy zaparzyć 2 torebki wywaru w filiżance. Płukankę z pokrzywy nakładamy na włosy po ich umyciu, i pozostawiamy do wyschnięcia.

Osiągnięcie celu, jakim są piękne włosy wcale nie musi kosztować nas majątku. Przygotowanie ziołowej płukanki to koszt zaledwie kilku złotych. W przypadku systematycznego stosowania z pewnością zauważymy efekty, a nasze włosy staną się mocne i zdrowe!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

3 komentarze

  1. Zuzanna

    15 maja, 2020 at 11:54 am

    U mnie najlepiej sprawdza się płukanka rumiankowa oraz z pokrzywy. Włosy są miękkie, błyszczące i zdrowo wyglądają. W moim przypadku ważna była jednak systematyczność przy ich używaniu, ponieważ za pierwszym użyciem efekty nie były spektakularne, a poprawę zauważyłam dopiero przy regularnym stosowaniu.

    Odpowiedz

  2. Aleksandra

    22 maja, 2020 at 11:28 am

    Dobra alternatywa do kupowania różnych drogich specyfików do włosów w drogeriach i aptekach, włosy zawsze dobrze reagują na naturalne wspomagacze. Byłabym wdzięczna za kilka propozycji na odżywki do włosów domowej roboty. Pozdrawiam

    Odpowiedz

    • Agnieszka Gajniak

      22 maja, 2020 at 1:06 pm

      Jako naturalna odżywka do włosów sprawdzą się między innymi składniki takie, jak jajko, awokado czy jogurt naturalny. W przypadku maseczki z awokado możemy dodać mleczko kokosowe i nałożyć na włosy. Jeśli natomiast chcemy przygotować jajeczną maseczkę, możemy do jajek dodać oliwę z oliwek i taką mieszankę nakładamy na włosy. Postaramy się przedstawić Tobie jeszcze więcej pomysłów w najbliższym artykule! ☺️

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zagęścić włosy? Dowiedz się!

Czy marzysz o gęstszych włosach? Zastanawiasz się, „jak zagęścić włosy?” lub &…