Home Rozwój osobisty Zasady, strategia i etapy negocjacji

Zasady, strategia i etapy negocjacji

9 min czytania
0
0
1,594
Etapy negocjacji, które będą skuteczne. Zobacz zasady negocjacji!

Negocjacje to szereg działań i posunięć, jakie są podejmowane między dwoma odmiennymi stronami. Każda z nich dąży do osiągnięcia swojego celu, a negocjacje mają za zadanie sprawić, że obie strony będą optymalnie zadowolone z danego rozwiązania. Wyróżniamy kilka etapów negocjacji, jakie są zależne od przebiegu tych działań. Czym cechują się te etapy negocjacji? Jakie zasady negocjacji warto znać? O czym pamiętać?

Etapy negocjacji

Jeśli chodzi o etapy negocjacji, w tym wypadku są one następujące:

  1. Faza I – planowanie negocjacji. Nie zapominajmy o przygotowaniu się na każdą możliwą sytuację, jaka może wystąpić w trakcie negocjacji z drugą stroną. To bardzo ważny etap, jaki sprawi, że zniwelujemy ryzyko osiągnięcia większych korzyści przez drugą stronę. Warto odpowiedzieć na kilka pytań – dlaczego rozpoczynamy negocjacje, czego one dotycząc, kto jest naszym przeciwnikiem, gdzie przeprowadzić te czynności.
  2. Faza II – otwarcie negocjacji. Podczas otwarcia negocjacji dobrym rozwiązaniem jest krótka rozmowa na temat czasu trwania rozmów, zakresu negocjacji i sposoby prowadzenia. Istotne jest wprowadzenie życzliwej atmosfery, która znacząco ułatwi kontakt. Pamiętajmy o tym, że negocjator musi działać i myśleć twórczo, a nie skupiać się jedynie na końcowym wariancie. Obie strony przedstawiają swoje propozycje, stanowiska i oferty.
  3. Faza III – testowanie partnera negocjacyjnego. Podczas negocjacji zawsze podaje się oferty lepsze niż te, jakie nas zadowalają. Marginesem negocjacyjnym nazywany różnicę pomiędzy pierwszą ofertą a oczekiwanym kontraktem. Margines powinien być na tyle duży, aby można było z czego ustępować, jednak wszystko z rozsądkiem. Oferty przedstawimy pewnie i stanowczo. Brak pewności siebie może przechylić szalę na naszą niekorzyść.
  4. Faza IV – osiągnięcie porozumienia. Jest to końcowy etap negocjacji, który ma ogromne znaczenie. Gdy negocjacje się zakończyły, należy sprawdzić, czy wszystko jest jasne dla obu stron. Warunki i postanowienia w takim wypadku często są spisywane na kartce jako końcowy kontrakt.
  5. Faza V – ocena negocjacji. Ta faza obejmuje analizę całego procesu negocjacji. Odpowiedzmy na pytania, czy osiągnęliśmy dane cele o przeanalizujemy, co wpłynęło na nasz sukces lub porażkę. Ocena pozwala wyciągnąć wnioski na przyszłość i uchronić przed tymi samym błędami. Etapy negocjacji pozwalają zachować spójność.

Zasady negocjacji, strategia negocjacji - skuteczne etapy negocjacji

Popularne strategie negocjacji

Istnieje kilka strategii negocjacyjnych, jakie różnią się wymiarem współpracy-walki i aktywnością-biernością.

  • Pierwsza opcja to strategia aktywno-kooperacyjna. Odznacza się dokładnym badaniem szczegółów i próbą obiektywnego rozważania danych kwestii. Cechą takiej strategii jest żywe prowadzenie rozmowy, nawet z udziałem agresji.
  • Kolejna strategia negocjacji to model pasywno-współpracujący. Cechuje się zwyczajowością postępowania, odnoszeniem się do danych norm i nastawieniem na współpracę z drugą stroną. Przyjąć można także strategię aktywno-walczącą, gdzie dana strona bazuje na dużej aktywności, dominacji, impulsywności i spontanicznym reagowaniu. Komunikacja bez przemocy słownej jest tutaj kluczowa.
  • Jeśli chodzi o ostatnią opcję, strategię pasywno-walczącą, w tym przypadku stawiamy na zdolności dyplomatyczne. Dzięki nim utrzymane pozostają korzystne układy interpersonalne, a my zachowujemy empatię i delikatność. Strategie negocjacji pozwalają przyjąć określoną postawę.

Etapy negocjacji, strategie i zasady negocjacji.

Zasady negocjacji – o czym pamiętać?

Prowadzenie skutecznych negocjacji cechuje się tym, że zachowamy szereg zasad negocjacji, jakie pozwolą wypracować dane rozwiązanie. Przede wszystkim warto skupić się na interesie, a nie na stanowisku. Zachowajmy stanowczość i twardość w stosunku do problemu, a miękkość w stosunku do ludzi. Zażądajmy na początku więcej, niż możemy się spodziewać. Nie ulegajmy zgubnym emocjom i nie poddawajmy się presji, która nie jest dobrym doradcą. Uważne słuchanie także ma kolosalne znaczenie, a obserwowanie mowy ciała przeciwnika da sporo wskazówek.

Zasady negocjacji odznaczają się tym, że potrafimy wykorzystywać okoliczności i zachowujemy się etycznie. Warto być gotowym na przerwanie negocjacji. Warto zauważyć, że zdobywanie jak największej liczby informacji działa na naszą korzyść. Nie bójmy się przejmować inicjatywy i poszukiwać całkiem nowych rozwiązań. Zablokowanie rozmowy nie powinno nas zniechęcać, lecz dodatkowo napędzać do działania. Negocjacje to także bardzo dobry przykład ćwiczenia asertywności oraz rozwijanie kompetencji społecznych.

Negocjacje – przykłady

Najbardziej znane są biznesowe negocjacje, jakie mogą obejmować zasady współpracy pomiędzy dwoma firmami. Po takie narzędzie sięgamy także wtedy, gdy chcemy skorzystać z satysfakcjonującej oferty drugiej strony. Mają one na celu głównie dać nam zysk, co przełoży się na dalszy rozwój i rozwijanie skrzydeł. Negocjacje są podejmowane z klientami, którzy korzystają z oferty naszej firmy. Innym przykładem jest podejmowanie współpracy z kontrahentem, jaki będzie nam dostarczał dane towary. Negocjacje, przykłady są głównie związane ze sferą biznesową. Nie zapominajmy o tym, że etapy negocjacji i zasady negocjacji to ważne pojęcia, jakie pozwalają przygotować się do zadania.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Minimalizm w szafie – czyli jak chcieć mniej?

Minimalizm to trend, który odrzuca podążanie za tym, co mają inni. Postępowanie wbrew kult…