Home Artykuły sponsorowane Rozszerzanie diety niemowlaka – kiedy, co i jak?

Rozszerzanie diety niemowlaka – kiedy, co i jak?

9 min czytania
0
0
480
Żywienie dziecka

Rozszerzanie diety to jeden z ważniejszych etapów w życiu każdego malucha. Choć dla dziecka to świetna przygoda, dla wielu rodziców jest to stresujący i budzący wątpliwości czas. Kiedy i jak rozszerzać dietę niemowlaka? Co podać na początek, by nie zniechęcić maluszka? Jak wspierać od początku prawidłowe nawyki żywieniowe? Zebraliśmy najważniejsze i najbardziej aktualne informacje, które ułatwią Ci rozszerzanie diety niemowlaka.

Co właściwie oznacza rozszerzanie diety?

Rozszerzanie diety niemowlaka to okres, w którym stopniowo wprowadza się do jego menu pokarmy stałe. Choć początkowo ma na celu przede wszystkim zapoznawanie dziecka z nowymi smakami, zapachami i konsystencją, z czasem prowadzi do całkowitego zastąpienia posiłków mlecznych (czy to mleka mamy czy mleka modyfikowanego) pokarmami stałymi. Okres rozszerzania diety powinien trwać minimum pół roku, choć u większości maluchów może on wynosić nawet 2 lata. Ważne, by rezygnacja z mleka następowała stopniowo, a pokarmy stałe zapewniały mu odpowiednią sytość.

Nie zapominajmy o tym, że rozszerzanie diety niemowlaka to także okazja do kształtowania wielu cennych umiejętności. W trakcie posiłków nie tylko ćwiczona jest koordynacja wzrokowo-ruchowa (np. przy wkładaniu jedzenia do ust). Intensywnemu rozwojowi podlega również cała jama ustna (przeżuwanie, połykanie, rozgniatanie językiem pokarmów, picie itp.), co ułatwia późniejszą naukę mowy. Pamiętajmy, że maluszek przede wszystkim stara się naśladować dorosłych, tak więc by usprawnić rozszerzanie diety i naukę samodzielnego jedzenia, warto jak najczęściej spożywać posiłki razem z dzieckiem.

Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka?

Obecnie dla dobra dziecka zrezygnowano z większości sztywnych schematów i zaleca się, by kwestia rozszerzania diety była traktowana w stosunku do każdego maluszka bardzo indywidualnie. Nie ma tak naprawdę jasnych wytycznych, kiedy wprowadzać do diety dziecka nowe posiłki. Zalecenia WHO mówią jednak, by miało to miejsce nie wcześniej niż po ukończeniu 4. miesiąca i nie później niż po rozpoczęciu przez niemowlaka 7. miesiąca życia. Jednocześnie należy pamiętać, że jeżeli tylko istnieje taka możliwość, maluch powinien być karmiony wyłącznie mlekiem matki do ukończenia 6. miesiąca życia.

Zastanawiając się, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka należy koniecznie wziąć pod uwagę jego indywidualny rozwój i umiejętności. Dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety gdy:

  • potrafi siedzieć z podparciem i sztywno samodzielnie trzyma główkę,
  • wykazuje zainteresowanie tym, co jedzą inne osoby,
  • otwiera usta, gdy proponuje mu się jedzenie i nie wypycha go językiem z buzi,
  • samodzielnie próbuje wkładać różne przedmioty i kawałki jedzenia do buzi.

Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku

Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać to fakt, że podawanie dziecku stałych pokarmów ma na początku na celu nie tyle zaspokojenie jego głodu, co zapoznanie z nowymi smakami. Dopiero po ukończeniu przez maluszka 12 miesięcy posiłki stałe mają stanowić przeważającą część jego diety. Dlatego też pierwsze posiłki stałe podawajmy dziecku tylko wtedy, gdy jest wyspane i nic mu nie dolega. Najlepiej wybrać moment między posiłkami, gdyż głodny maluszek może się zbytnio niecierpliwić i nie być chętnym do współpracy.

Brak schematów i indywidualne podejście

Na chwilę obecną nie ma ścisłych wytycznych i schematów dotyczących wprowadzania nowych produktów do diety niemowląt, choć wciąż większość ekspertów uważa, że najlepiej rozszerzanie diety niemowlaka rozpocząć od warzyw. Nowe produkty wprowadzajmy pojedynczo, najlepiej w pierwszej połowie dnia, tak by mieć czas na obserwację, jak maluszek reaguje na dany składnik i czy np. nie wywołuje on u niego objawów alergicznych. Jeżeli dziecko wyraźnie nie jest zainteresowane danym produktem, nie należy karmić go na siłę. Czasem dopiero po kilkunastu próbach niemowlak przekonuje się do danego smaku.

Mieszanie smaków

Po kilku dniach podawania tego samego składnika można wprowadzić do diety maluszka kolejny produkt i potem następne, z czasem tworząc wieloskładnikowe dania. Ważne, by pochodziły one ze sprawdzonych, możliwie jak najbardziej ekologicznych źródeł. Jeżeli nie mamy dostępu do takich produktów, dobrym pomysłem jest sięgnięcie po gotowe dania w słoiczkach dla niemowląt, np. z serii pierwszych warzyw HiPP BIO. Po daniach warzywnych z powodzeniem można do diety maluszka zacząć wprowadzać mięso, ryby, owoce czy produkty zbożowe.

Przeczytaj więcej na temat rozszerzania diety niemowląt na hipp.pl.

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Jak wybrać najlepszą szczoteczkę soniczną dla swoich potrzeb?

Szczoteczka soniczna, jeśli będzie dobrze dobrana, może służyć nie jednemu, ale wszystkim …