Home Rozwój osobisty Jak budować pewność siebie?

Jak budować pewność siebie?

8 min czytania
2
0
2,180
Jak budować pewność siebie

Pewność siebie nas buduje. Jej brak… ten, kto doświadcza jej braku, dobrze wie jak trudno ją zbudować. Jak budować pewność siebie, jeśli nasz wewnętrzny krytyk wciąż powtarza:

,,Po co Ci ten kredyt? Możesz stracić pracę… I tak nie dasz rady. Do tego wszyscy widzą, jaka jesteś gruba”.

Mając w głowie te negatywne komunikaty, będziemy dostrzegać w sobie jedynie niedoskonałości. To z kolei sprawia, że tracimy poczucie własnej wartości, narasta w nas niechęć do zmian i tracimy motywację do działania. Jak budować pewność siebie? Zacznij od samoakceptacji.

Brak pewności siebie

Często wierzymy w to, co ciągle nam ktoś powtarza. Dorastając, budujemy przekonania na własny temat i stajemy się poddawani ocenom ludzi, których spotykamy i z którymi wchodzimy w relacje. Prawdopodobnie większość z nas gubi czyjaś opinia. Tym bardziej jest trudno zdystansować się do krytyki od osób, którym ufamy, że chcą dla nas dobrze. Jesteśmy podatni na czyjeś oczekiwania względem nas, co może zrujnować nasz obraz samego siebie. Gubimy się w przekonaniach na własny temat, a to skutkuje brakiem pewności siebie.

Istnieje wiele książek psychologicznych, porad w internecie i kursów na temat budowania pewności siebie. Pamiętajmy jednak, że większość osób, która napisała poradniki psychologiczne i oferuje swoje usługi terapeutyczne, wcale pewna siebie się nie urodziła. Musimy uwierzyć, że każdy ma wady i czegoś się boi.  Możemy czuć się wartościowi niezależnie od tego, co dzieje się w naszym życiu. Możemy być dla siebie przyjacielem, który zamiast podkopywać, wierzy w nasz potencjał i zna nasze mocne i słabe strony.

Brak pewności siebie

Jak budować pewność siebie?

Podstawą do budowania pewności siebie jest  samodzielne zdobycie wiedzy o samym sobie. Wystarczy zacząć od postawienia sobie pytania, w czym jesteśmy dobrzy i co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. Pewność siebie to świadomość tego, w czym jesteśmy dobrzy i że nie jest się dobrym we wszystkim. Myśli na własny temat mają ogromną moc i są podstawą do budowania fundamentów naszej pewności siebie, sukcesu i relacji. Jeżeli postaramy się myśleć o sobie samym życzliwie, będzie to duży krok do samoakceptacji, pierwszy fundament do budowania pewności siebie i odbudowania poczucia własnej wartości.

Miejmy na uwadze, że pewność siebie to nie arogancja i przekonanie o byciu ,,lepszym”, ani całkowitym brakiem strachu i wątpliwości. Arogancja bardzo często maskuje brak pewności siebie. Wyobrażenie osoby, która jest nadzwyczajnie odważna i posiada moc realizowania każdego celu jest błędne. Pewni siebie ludzie też mają wątpliwości, ale nie poddają się. To sprawia, że postrzegamy pewne siebie osoby za naturalne w swoim zachowaniu i lubiane przez otoczenie. 

Budowanie pewności siebie w 3 punktach

1. Zastanów się, jakimi ludźmi się otaczasz. Lepiej zrezygnuj ze znajomości, w których Twoja opinia nie jest ważna, spotykasz się z krytyką i nie czujesz się swobodnie. Dobrze jest budować relajce z ludźmi, którzy cenią sobie szczerość i będą Cię wspierać. Na pewno jest pośród nich Twój prawdziwy przyjaciel.

2. Sposób poruszania się wpływa na pobudzenie pewności siebie. Wysoko postawiona głowa, uśmiech, wyprostowane plecy i pewny krok – czujesz zmianę? Ludzie odbierają taką osobę jako wyluzowaną i zdecydowaną. Ćwicz taką postawę, aż stanie się dla Ciebie naturalna i nabierzesz nieco pewności.

4. Czy lubisz swoją pracę, studia, codzienne zajęcia? Zdobywanie doświadczenia i poszerzanie swoich kompetencji dodaje swobody i pewności. Nie czujesz się pewnie w jakiejś dziedzinie? Poczytaj na jej temat. Nie czujesz się wystarczająco dobry w swojej pracy? Zapisz się na kursy. Martwi Cię wygląd Twojego ogródka? Poczytaj o roślinach, jakie starasz się wyhodować i zapytaj o radę ogrodnika z doświadczeniem. Możliwości jest wiele!

Przestań zastanawiać się, co ktoś może sobie o Tobie myśleć. Nie opieraj samooceny na potencjalnych myślach (których tak się obawiasz) innych osób. Twoja samoocena opierać powinna się na tym, co jest dla Ciebie ważne, jaki jest Twój cel i system moralny. Uzależnianie poczucia swojej wartości od czegoś z zewnątrz będzie regularnie podcinało Ci skrzydła. Dbaj o siebie. Zasługujesz na dobry posiłek, drobny prezent w postaci nowej książki, albo kosmetyku. Traktuj poważnie swoje potrzeby. Bądź dla siebie wyrozumiała, życzliwa i wspierająca. Dzięki temu z pewnością zrobisz duży krok ku pewności siebie.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

2 komentarze

 1. depresja

  16 lipca, 2020 at 3:53 pm

  Jako osoba zmagająca się z depresją powiem,ze nie da się od tak samoistnie zmienić myślenia, poniewaz cały czas zostaje lęk w ciele. Zainteresował mnie ten temat na tyle,że mogę spokojnie nazwać się ekspertem w zielarstwie. Na ciało działają kannabinoidy i odpowiadają one m.in. za nasze samopoczucie. Ich niedobór powoduje nerwice i stany lękowe. skad je wziąć i uzupełnić ich niedobór. A są one w chmielu i konopiach, z tym,że te z konopi odpowiadają w 100% tym w organiźmie. najlepsze są olejki jak np. pełnowartościowy olejek cbd z konopiafarmacjapl czy też susze na napary. działanie jest po paru godzinach i jest spektakularne, jakby ogarniał nas błogi spokój i wzmożona świadomość siebie, bez stresu, bez natrętnych myśli. a to jest pierwszy krok do zmiany myślenia. Wyregulowanie kannabinoidów.

  Odpowiedz

  • Ola

   17 lipca, 2020 at 11:20 am

   Dobrze jest znaleźć sposób na ukojenie głowy i ciała, jednak jeśli przez dłuższy czas cierpimy na stany lękowe lub doświadczamy gorszego samopoczucia, takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające. Warto poszukać wsparcia u psychoterapeuty, który z pewnością dobierze odpowiednią metodę, aby pomóc zrozumieć i zmienić nasze myśli na własny temat, co ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie na co dzień. Odpowiednia troska o siebie to pierwszy krok do budowania pewności siebie. Trzymam za Ciebie kciuki ?

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Osoba wysoko wrażliwa – co oznacza WWO?

Osoba wysoko wrażliwa wykazuje zwiększoną wrażliwością emocjonalną połączoną z podwyższoną…