Home Rozwój osobisty Za co można kochać drugą osobę? Sprawdź, co wywołuje uczucia!

Za co można kochać drugą osobę? Sprawdź, co wywołuje uczucia!

11 min czytania
0
1
9,111
Za co można kochać? Czy wiesz za co się kocha?

Za co można kochać drugą osobę? Zwykle zadajemy sobie to pytanie w dwóch skrajnie różnych sytuacjach. Pierwsza dotyczy chwil, kiedy chcemy wyrazić swoje uczucia do drugiej osoby, a druga odnosi się do trudnych sytuacji, kiedy próbujemy niejako przypomnieć sobie, dlaczego jesteśmy z kimś w związku. W obu przypadkach warto zastanowić się, za co można kochać drugą osobę.

Za co można kochać i co to właściwie znaczy?

Z jednej strony mówi się, że nie kochamy „za coś”, lecz „pomimo wszystko”. W praktyce oznaczałoby to jednak, że kochamy kogoś za samą obecność, a często – zwłaszcza w długoterminowych związkach, które pozwalają ludziom poznać się naprawdę dobrze – kochamy za wiele różnych drobnych i ważniejszych rzeczy. Za co się kocha i co w ogóle znaczy kochać? Uczucia są czymś, czego nie kontrolujemy i na co nie mamy wpływu. Nie ma sensu obwiniać kogoś o to, że przestał nas kochać. Nie doszukamy się również sensu w tym, że sami utraciliśmy do kogoś uczucia. Niektóre zachowania, takie jak zdrada czy oczekiwanie bezwarunkowej miłości, nie mają racji bytu w zdrowym związku. Miłość sprawia, że druga osoba jest dla nas najważniejsza. Dzielimy z nią smutki i radości. Chcemy dla niej jak najlepiej. Za co można kochać w taki sposób? Zwykle powodów do miłości druga połówka dostarcza nam i na co dzień, i w wyjątkowych okolicznościach. Co może znaleźć się na liście rzeczy pod tytułem „za co Cię kocham”?

W związkach ważne jest celebrowanie swojej relacji. Sprawdź nasze propozycje jak zorganizować wspaniałe walentynki w domu.

W długim związku kłótnie to rzecz normalna pomimo tego, powodów do miłości jest wiele. Takie osoby są do siebie podobne i dobrze się znają. Za co można kochać człowieka o podobnym charakterze? Oto kilka sugestii:

 • poczucie akceptacji – kiedy partner doskonale zna nasz charakter, akceptuje go i nie próbuje nas zmieniać,

 • wspólne spędzanie czasu – codzienne wspólne śniadania, spacery, wspólna praca i odpoczynek, które dla obojga są przyjemnością,

 • wspólne marzenia, do których spełnienia dąży się razem,

 • poczucie bezpieczeństwa, kiedy partner jest blisko,

 • szczerość i okazywanie prawdziwych uczuć,

 • pomoc i zrozumienie drugiej osoby.

To tylko nieliczne powody do miłości w związkach, które tworzą ludzie o podobnym charakterze, celach i usposobieniu. A za co się kocha, kiedy drugi człowiek jest naszym przeciwieństwem? Jak sprawdzić czy on mnie kocha? W przypadku wątpliwości, bardzo ważna jest szczera rozmowa.

Za co można kochać osobę, która jest naszym przeciwieństwem w trudnych chwilach?

Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają. W rzeczywistości osoby zupełnie różne mogą albo ciągle się kłócić, albo świetnie się uzupełniać i uczyć od siebie nawzajem, próbując wykształcić pewien kompromis pomiędzy cechami swojego charakteru, które mogą stać się źródłem nieporozumień. Za co można kochać swojego partnera, który jest naszym przeciwieństwem?

 1. Za szanowanie opinii drugiej osoby, pomimo posiadania innego zdania.

 2. Zrozumienie, że druga osoba potrzebuje czasu dla siebie.

 3. Stawanie po tej samej stronie w obliczu konfliktów zewnętrznych.

 4. Za niespodzianki – osoba o innym charakterze może częściej nas zaskoczyć, a to pozwala uniknąć rutyny w związku.

 5. Przebaczanie błędów – osoby o różnym usposobieniu mogą częściej kłócić się i ranić, dlatego ważne jest wybaczanie sobie nawzajem.

Czasami jednak niezgodność charakterów wywołuje kłótnie w związku. Sprawdź, jak ich unikać.

Miłość za miłość

Czasami kochamy kogoś za to, że on lub ona kocha nas i nie boi się wyrażać tego na każdym kroku, różnymi sposobami. Wyznać miłość można na wiele sposobów, od codziennych słów po romantyczne gesty. Za co się kocha takie osoby? Między innymi za:

 • codzienne „kocham cię”,

 • prezenty, które niekiedy wyrażają więcej niż słowa,

 • spojrzenie, które pozwala czuć się kochanym, pożądanym, atrakcyjnym,

 • komplementy,

 • wsparcie,

 • trzymanie się za ręce,

 • bliskość,

 • udane życie intymne, które bazuje na spełnianiu swoich wzajemnych potrzeb.

Za co można kochać drugą osobę – zwykłe codzienne sprawy i wspólne chwile

Kiedy kochamy kogoś za samą obecność, codzienne zachowania takiej osoby nie mogą być dla nas przykre lub frustrujące. W prawdziwej miłości doceniamy nawet najdrobniejsze gesty, dzięki którym druga połówka przyczynia się do naszego szczęścia. W trudnych chwilach wsparcie i obecność partnera są nieocenione. Mogą to być zarówno rzeczy wielkie, jak i błahe. Za co można kochać tak po prostu, każdego zwyczajnego dnia? Spróbujmy dokończyć zdanie: „Kocham Cię za…”

 • filiżankę kawy, która czekała na mnie po przebudzeniu,

 • pozmywane naczynia,

 • ulubioną przekąskę/słodycz dorzucony do zakupów z supermarketu,

 • wieczorny masaż pleców po ciężkim dniu,

 • przykrycie mnie kocem, kiedy zmęczona zasnęłam na kanapie,

 • wyjście ukradkiem po leki, kiedy wspomniałam, że źle się czuję,

 • pyszny obiad, kiedy wracam do domu po pracy,

 • zastąpienie mnie w sytuacji, która bywa dla mnie źródłem stresu lub lęku,

 • a nawet za zjeżdżenie całego miasta w poszukiwaniu tego jedynego smaku herbaty, który uwielbiam.

To tylko kilka przykładów, które odpowiadają na pytanie: „Za co można kochać drugą osobę?” Nie muszą to być zatem rzeczy wymagające wielkiego poświęcenia i wysiłku – i tak widać w nich miłość.

Jeśli chcesz znaleźć dobry pomysł na prezent na święta, sprawdź nasz artykuł: https://kobietanaczasie.pl/pomysl-na-prezent-na-swieta/

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Minimalizm w szafie – czyli jak chcieć mniej?

Minimalizm to trend, który odrzuca podążanie za tym, co mają inni. Postępowanie wbrew kult…