Home Tips & Tricks Kłótnie w związku – jak się nie rozstać?

Kłótnie w związku – jak się nie rozstać?

10 min czytania
0
0
1,598
Kłótnie w związku. Ostre kłótnie w związku

Kłótnie w związku wcale nie muszą być destruktywne dla relacji dwojga ludzi. Tak naprawdę sprzeczki są nieodłącznym elementem bliskiej, długotrwałej relacji. Jeśli ich nie ma, może oznaczać to, że partnerom przestało na sobie zależeć. Jak więc traktować kłótnie i jak nauczyć się radzić sobie z nimi po to, aby się nie rozstać?

Ciągłe kłótnie w związku czy to ma sens?

Osoby, które są w burzliwej relacji ze swoim partnerem, często zadają sobie jedno pytanie: „czy to ma sens?”. Jeśli prowadzimy je w sposób umiejętny, kłótnie mogą wzbogacać naszą relację, zamiast ją niszczyć. Podczas kłótni częściej jesteśmy bowiem szczerzy, mówimy co myślimy i przedstawiamy jasne komunikaty, które łatwiej trafiają do umysłu drugiej osoby. Jeśli kłótnie w związku prowadzone są prawidłowo, skutkują ulepszeniem relacji. Obie strony mogą bowiem wypracować wspólnie kompromis, a także dowiedzieć się, czego powinny unikać i co robić, aby nie doprowadzić do kolejnej awantury.

Jeśli zastanawiasz się, za co można kochać, sprawdź nasz artykuł: https://kobietanaczasie.pl/za-co-mozna-kochac-druga-osobe/

Kłótnie w związku, ciągłe kłótnie w związku czy to ma sens?

Kłótnie w związku o byle co – czyli zastanów się zanim zaczniesz!

Czasami awantury między partnerami toczą się o drobnostki. Niepozmywane naczynia, ślady butów na świeżo umytej podłodze czy niewyrzucone śmieci to jedne z częstszych tematów takich nieporozumień. Kłótnie  mogą dotyczyć pieniędzy, życia intymnego, wychowania dzieci czy nawet wspomnianego sprzątania. Jeśli od czasu do czasu partnerzy sprzeczają się o takie rzeczy, nie ma w tym nic złego. Warto zauważyć, że czynnikami, które mogą prowokować takie awantury są między innymi:

  • zmęczenie,
  • stres,
  • frustracja,
  • złe samopoczucie.

W takich przypadkach warto wziąć głęboki oddech i zastanowić się, czy naprawdę chcemy wszczynać kłótnie o błahostki. Gorzej, jeśli te powody są jedynie czynnikiem zapalnym, powodującym wybuch nagromadzonych złych emocji. Takie ostre kłótnie w związku tylko z pozoru są kłótniami o byle co. Tak naprawdę mogą świadczyć o głębokim problemie, który wymaga przeprowadzenia z partnerem poważnej rozmowy lub nawet zgłoszenia się po pomoc do specjalistów. Wtedy czasami zadajemy sobie pytanie czy on mnie kocha/ czy ona mnie kocha. Lepiej zgłosić się do psychologa, który pomoże wam rozwiązać problemy.

W związku ważna jest inteligencja emocjonalna u obu partnerów. Pozwala spojrzeć na sprzeczki łagodniej.

Kłótnie w związku – jak się nie rozstać, czyli złote zasady właściwego kłócenia się

Do kłótni trzeba dwojga. Nie zastanawiajmy się więc, czy takie spięcia to powód do rozstania, lecz zadbajmy o to, aby kłócić się mniej i w prawidłowy sposób. Pomocne może okazać się przestrzeganie kilku zasad:

  1. Dąż do rozwiązania konfliktu. Kiedy zaczynasz się kłócić, za cel postaw sobie rozwiązanie konfliktu, a nie udowodnienie swojej racji czy osiągnięcie zwycięstwa. Jeśli konflikty mają budować, a nie rujnować, musisz traktować je jako szansę na wzmocnienie wzajemnych relacji. Staraj się zachować szacunek do drugiej osoby nawet, jeśli uważasz, że jest w błędzie.
  2. Słuchaj. Aby dojść do porozumienia, musisz wysłuchać drugiej strony – jej argumentów, opinii, uczuć. Bez tego nie zrozumiesz jej emocji i nie uzyskasz żadnych informacji pomocnych w zbudowaniu silniejszego związku.
  3. Nie chowaj urazy. Kłótnie zawsze powinny dotyczyć spraw bieżących. Podczas wymiany zdań nie wolno nam wspominać błędów z przeszłości, które powinny zostać wybaczone dawno temu.
  4. Wybaczaj. Jeśli nie zamierzamy wybaczyć partnerowi błędu, kłótnie w związku nie mają sensu. Po pierwsze, będziemy stale wypominać je drugiej stronie. Po drugie, należy pamiętać, że rozwiązaniem konfliktu nie powinno być ukaranie przeciwnika – kara i tak nie zrekompensuje nam strat.
  5. Nie kłóć się o wszystko. Kłótnie w związku o byle co możesz wszczynać tak samo często jak partner, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Zastanów się więc, o co naprawdę warto walczyć.
  6. Naucz się odpuszczać. Nie wszystkie konflikty znajdą rozwiązanie, które zadowoli obie strony. Czasem musisz pogodzić się z nierozwiązaniem sprzeczki, nawet jeśli to Ty na tym tracisz.

Zobacz, jak w zapobieganiu kłótni może pomagać asertywność. Ćwiczenia w naszym artykule.

Kłótnie w związku. Ciągłe kłótnie w związku , czy to ma sens? Ostre kłótnie w związku.

Jak się nie rozstać, kiedy ostre awantury zaczynają przerastać obie strony?

Ciągłe kłótnie w związku czy to ma sens? Jeśli często zadajemy sobie to pytanie, warto przynajmniej spróbować wypracować z partnerem taki sposób rozwiązywania konfliktów, w którym nikt nie będzie czuł się przegranym. Pilnujmy, aby podczas każdej kłótni:

  • wysłuchać argumentów drugiej osoby,
  • przedstawić własne argumenty,
  • omówić rozwiązanie, które być może pozwoli obu stronom osiągnąć satysfakcję.

Jeśli ostre kłótnie w związku stają się przytłaczające, nie bójmy się poprosić o pomoc, na przykład rodzinę, przyjaciół czy psychologa. Kiedy w kłótnie w związku wdziera się alkohol, narkotyki, przemoc czy temat romansu, warto bezwzględnie zgłosić się z problemem do wykwalifikowanego terapeuty.

Zastanawiasz się, czy twój partner to introwertyk w związku? Sprawdź nasz artykuł: https://kobietanaczasie.pl/introwertyk-w-zwiazku/

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Tips & Tricks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Ile kosztuje farbowanie włosów u fryzjera? Cena koloryzacji włosów – zobacz, ile zapłacisz!

Dbanie o wygląd i efektowną fryzurę jest ważne dla niemal każdej kobiety, jak i wielu mężc…