Home Lifestyle Introwertyk w związku – kim jest i jak stworzyć z nim udaną relację?

Introwertyk w związku – kim jest i jak stworzyć z nim udaną relację?

8 min czytania
0
0
3,778
Introwertyk w związku - jak stworzyć relację

Kim jest introwertyk? Jest to osoba, która od zewnętrznego świata woli świat własnych przeżyć i emocji. Introwertycy często postrzegani są jako osoby wycofane i zamknięte w sobie. Czy tak jest także w przypadku nawiązania poważniejszej relacji? Jaka jest prawda i jak wygląda introwertyk w związku?

Jak stworzyć relację z introwertykiem? 

Czy jeśli introwertycy najlepiej czują się w swoim towarzystwie, oznacza to, że stworzenie z nimi związku jest utrudnione? Oczywiście, że nie! Należy jednak respektować jego granice i nie zapominać o tym, że potrzeba samotności nie oznacza wygasania miłości czy znudzenia partnerem. O samotności w negatywnym jej sensie pisaliśmy już wcześniej we wpisie Czy grozi nam samotność w małżeństwie?

Introwertyk w związku – co z oceną społeczną?

Czy prawdą jest informacja na temat pozornego strachu przed obcymi, która utożsamiana jest z introwertykami? Uważa się, że introwertycy boją się oceny społeczeństwa. Zwykle niechęć do przebywania z ludźmi nie wynika ze strachu przed byciem ocenianym. Jest to po prostu niechęć do ciągłego przebywania wśród ludzi. Towarzystwo, które najbardziej  preferuje introwertyk to swoje własne. 

Uczucia u introwertyka

Osoby będące introwertykami często nie uzewnętrzniają swoich uczuć. Wszystko przeżywają wewnątrz. Nie odczuwają potrzeby, by dzielić się tym, co aktualnie przeżywają. Jeśli jednak nawiążą z kimś głębszą relację, zwykle będą oddanymi partnerami, którzy nie zawiodą. Bardzo często introwertycy decydują się na związki z… ekstrawertykami. Oczywiście wymaga to wielu kompromisów i wzajemnego zrozumienia. Introwertykowi należy czasem dać chwilę na przebywanie samemu ze sobą. 

Przebywanie w towarzystwie

Jeśli już introwertyk znajdzie się w większym gronie, np. rodziny czy przyjaciół swojego partnera często będzie się czuł nieswojo. W większej grupie introwertykowi ciężko skupić uwagę, jednakże osoby o takiej osobowości zwykle słuchają swoich rozmówców z uwagą. Introwertycy nie lubią zatłoczonych miejsc oraz tłumów ludzi. Warto dodać, że mimo tych cech, introwertycy nie są zamknięci na innych. 

Introwertyk w związku - dyskusja

Introwertyk w związku i dyskusja

Introwertyk najczęściej wchodzi w rolę słuchacza. Zwykle nie interesują go dyskusje o niczym. Ważniejsza dla introwertyka jest głęboka, merytoryczna rozmowa. Nie oznacza to, że introwertyk nie może być duszą towarzystwa. Często przyjmuje tę rolę wśród dobrze znanych sobie ludzi. Chętnie wypowiada wtedy swoją opinię, żartuje czy dyskutuje. Jeśli jednak w rozmowie zacznie uczestniczyć nieznana mu osoba  o skłonnościach do głośnego akceptowania swojego zdania, introwertyk bardzo szybko się wycofa. W takiej sytuacji nie będzie czuł się bezpiecznie, a poczucie bezpieczeństwa jest mu niezbędne, by brać udział w dyskusji. 

Bezpośredni kontakt

Introwertycy bardzo często nie lubią załatwiać swoich spraw przez osobisty kontakt. Robienie tego w grupie spowoduje u introwertyka dyskomfort. Dużo bardziej preferowanym sposobem jest załatwianie wszystkiego przez SMS czy e-mail. 

Introwertyk w udanym związku. A co z pracą?

Jak się okazuje, introwertyk w związku może poradzić sobie całkiem nieźle. Jak jednak będzie mu szło w życiu zawodowym? Introwertycy bardzo często wykonują swoje zadania skrupulatnie. Raczej nie zostawiają niczego na później, bardzo angażują się w wykonywaną pracę. Męczy ich natomiast przebywanie w dużych grupach, w związku z czym praca zdalna, w zaciszu własnego domu będzie dla nich idealną alternatywą. Co jednak gdy nie ma takiej możliwości? Zaletą introwertyka jest duża kreatywność. Bardzo dobrze sprawdzi się on w zawodach takich jak grafik lub redaktor. Ze względu na umiejętność słuchania będzie on także dobrym doradcą klienta. 

Zmiana osobowości?

Nie wolno zapomnieć o tym, że nie można stwierdzić czy dany typ osobowości jest dobry, natomiast inny zły. Nie należy pomijać tego, że zarówno introwertyk jak i ekstrawertyk mają mnóstwo zalet, które umożliwiają im dobre spełnianie swoich obowiązków i wypełnianie określonych ról. Mało jest także osób mających w sobie wyłącznie cechy introwertyka lub ekstrawertyka, zwykle jest to połączenie tych dwóch typów w związku z tym wyróżnia się jeszcze ambiwertyków. Nie można jednak walczyć ze swoją osobowością i próbować na siłę ją zmieniać kosztem własnego komfortu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Idealny parasol – na co zwrócić uwagę?

Dobry parasol jest na wagę złota, to produkt potrzebny na każdą pogodę. Pełni kilka istotn…