Home Dom Jak dbać o trawnik w naszym ogrodzie?

Jak dbać o trawnik w naszym ogrodzie?

10 min czytania
0
0
2,128
Jak dbać o trawnik

Niedługo rozpocznie się okres wakacyjny, a wraz z nim zażywanie kąpieli słonecznych i wieczorne grillowanie w gronie przyjaciół i rodziny. Chcemy wówczas odpocząć i cieszyć się widokiem naszej pięknej, soczyście zielonej murawy. Nie ma znaczenia, czy dysponujemy jej kawałkiem na balkonie, czy we własnym ogrodzie. Wystarczy wiedzieć jak dbać o trawnik, aby upiększał naszą wolną przestrzeń przez cały rok. 

Jak dbać o trawnik – kilka wskazówek

Żeby trawa była zielona, nie wystarczy jedynie ją podlewać. Wymaga ona odpowiedniego nawożenia, rekultywacji oraz przycinania. W sieci krąży mnóstwo specjalistycznych porad o tym jak dbać o trawnik i utrzymać go w idealnym stanie. Ogrodnicy wyszczególniają kilka zabiegów, które muszą odbywać się cyklicznie.

Koszenie i podlewanie

Z wyjątkiem zimy zaleca się, aby trawnik przycinać regularnie. Częste koszenie zapewnia trawie prawidłową wentylację i cyrkulację wody, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko jej zachorowania grzybiczego. Ponadto, możemy uniknąć zakwitania źdźbeł trawy, które obumarłe tworzą ,,łyse” plamy. Kosić trawę powinniśmy przy pomocy odpowiedniego sprzętu, dostosowanego do powierzchni, jaką zajmuje nasza murawa i zaopatrzonego w odpowiednie ostrze. To ważne, ponieważ tępe ostrza wyszarpują źdźbła, które z kolei zaschną na końcach. Pamiętajmy, by nie skracać trawy bardziej niż na ⅓ jej wysokości. Latem najlepiej kosić trawę rano lub wieczorem, gdy jest sprężysta i nienarażona na silne promieniowanie słoneczne. Po koszeniu trawnik należy nawodnić.

W zależności od nasilenia suszy należy zadbać o dokładne i regularne podlewanie trawnika. Latem pogoda może nagle zmienić się z długotrwałej suszy na kilkudniowe ulewy. Łatwo o żółte od wysuszenia plamy, lub narośnięte od wilgoci grzyby, które nie wyglądają estetycznie. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że woda musi dostać się do korzeni (czyli na głębokość do mniej więcej 20 cm). Najlepiej zraszać trawnik wodą co dwa dni o wczesnych godzinach, żeby nie narażać jej na drastyczne czynniki, jakimi są różnica temperatur i parowanie wody, która nie zdążyła wsiąknąć w glebę. Wieczorem należy uważać z podlewaniem, żeby nie narazić trawy na przewilgocenie, które może być przyczyną rozwoju mchu i chorób grzybowych. Warto monitorować prognozy pogody, aby przewidzieć deszcze i móc zaplanować podlewanie.

Koszenie i podlewanie

Nawożenie i odchwaszczanie

Nie zapominajmy o całorocznym nawożeniu naszych trawników. Rynek obfituje w różnorodne preparaty zawierające składniki mineralne niezbędne do prawidłowego wzrostu trawy. Wiosenne nawożenie trawnika powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Stosujemy wtedy nawóz z wysoką zawartością azotu odpowiedzialnego za szybki i bujny wzrost trawy. Latem warto wykorzystać nawóz bogaty w potas, który minimalizuje parowanie trawy w upalne dni. W połowie sierpnia możemy ostatni raz zastosować nawóz jesienny, bogaty w fosfor i potas. Te makroelementy mają dobry wpływ na zimowanie trawnika.

Zaleca się nawozić trawnik zaraz po jego skoszeniu, tuż przed podlaniem, aby składniki dostały się do korzeni, a sole z preparatu zostały spłukane ze źdźbeł. Jeśli nie korzystamy z pomocy ogrodnika, pamiętajmy o ścisłym stosowaniu się do zaleceń z opakowania nawozu i jego równomiernym rozprowadzeniu. Słabe nawożenie nie przyniesie efektu, a zbyt mocne może wywołać chorobę gleby. 

Często wydaje nam się, że wiemy jak dbać o trawnik w naszym ogrodzie, ale i tak pojawiają się na nim różnego rodzaju chwasty. Może to być skutek nieodpowiedniego przygotowania podłoża lub nawożenia. Zazwyczaj chwasty usuwamy ręcznie, jednak duże ilości wymagają opryskania herbicydem, który podczas działania na chwasty nie zniszczy trawy. Musimy pamiętać o tym, by zastosować preparat w bezwietrzny i bezdeszczowy dzień, by uniknąć przemieszczenia się preparatu na sąsiadujące rośliny. Uniknąć narastania chwastów pomoże regularne koszenie trawnika.

Wertykulacja i usuwanie pędraków

Jak dbać o trawnik, który mimo nawożenia, regularnego koszenia i podlewania wciąż nie wygląda dobrze? Wydawać by się mogło, że zadbaliśmy o wszystko, jednak jest jeszcze bardzo ważny zabieg wertykulacji trawnika. Warto zainwestować w ten zabieg raz w roku, ponieważ pomaga usunąć resztki starej trawy, w której mogą rozwijać się chorobotwórcze bakterie, oraz pobudza nowe źdźbła trawy do wyrośnięcia. Dzięki temu do korzeni trawy dostanie się więcej tlenu, składników mineralnych i światła słonecznego, co zwiększy skuteczność podlewania i nawożenia trawnika.

Latem możemy zauważyć na powierzchni naszego trawnika pędraki, które sieją spustoszenie w jego systemie korzennym. Aby temu zapobiec, możemy skorzystać z preparatów chemicznych lub zostawić na noc czarną folię na powierzchni trawy, która wywabi larwy. Pamiętajmy o tym, aby wygrabiać filce tworzące się ze skoszonej trawy. W zwalczaniu szkodników pomaga również wertykulacja, dzięki czemu część pędraków ukrytych w glebie zostaje wyrzucona na powierzchnię i może zostać wytępiona lub zjedzona przez ptaki. 

Wystarczy zapamiętać kolejność czynności, o które należy zadbać i już nie będziemy mieli wątpliwości jak dbać o trawnik. Zagłębiając się we wskazówki dotyczące całorocznej pielęgnacji trawy, możemy uniknąć wielu szkodliwych czynników i cieszyć się jej zielenią niemal przez cały rok.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zmierzyć okno do rolety dzień noc?

Okna są istotną częścią każdego domu, biura i mieszkania. Nie powinny jednak pozostawać be…