Home Rozwój osobisty Kompetencje społeczne, które warto rozwijać

Kompetencje społeczne, które warto rozwijać

9 min czytania
0
0
2,563
Co to kompetencje społeczne, rozwijanie kompetencji społecznych

Kompetencje społeczne są związane z radzeniem sobie w społecznych sytuacjach. Są one niezwykle ważne w życiu każdego z nas, zarówno w prywatnych kontaktach, jak i zawodowych. Przepustką do sukcesu dla wielu osób mogą być aspekty związane z nawiązywaniem kontaktów, komunikatywnością, pracą w grupie, czy dostosowaniem się do panujących reguł. Co ma na celu rozwijanie kompetencji społecznych? Dlaczego warto o to zadbać? Co to są kompetencje społeczne?

Co to są kompetencje społeczne?

Jeśli zastanawiamy się, co to są kompetencje społeczne, warto wiedzieć, że dotyczą one umiejętności radzenia sobie w społecznych sytuacjach. Dzięki temu każdy z nas może nawiązywać kontakty z ludźmi, pracować w grupie, jak również dostosować się do danego środowiska. Okazuje się, że rozwijanie kompetencji społecznych jest przydatne już od najmłodszych lat. Warto podkreślić, że kompetencje społeczne często są wskazywane jako umiejętności radzenia sobie ze stresem, umiejętności interpersonalne, asertywność i autoprezentacja. Czynnikami, jakie warunkują te aspekty, są cechy osobowości, inteligencja i temperament.

Rozwijanie kompetencji społecznych i doskonalenie umiejętności

Rozwijanie kompetencji społecznych to bardzo ważne kwestie, jakie wpływają na nasze życie. Nie zapominajmy o tym, że te umiejętności możemy kształcić na wiele sposobów:

  • psychoterapia,
  • samodzielna praca nad sobą,
  • warsztaty rozwoju osobistego,
  • trening interpersonalny.

Jakie rozwiązanie wybrać?

  1. Pierwsze rozwiązanie to psychoterapia, jaka pomaga przepracować trudności i wskazać dalsze drogi rozwoju. W tym wypadku nasze doświadczenia są poddawane analizie, co pozwala radzić sobie w sytuacjach różnego typu.
  2. Kolejna opcja to samodzielna praca nad sobą, jaką można dokonywać podczas codziennych sytuacji społecznych. Wiele osób korzysta też z treningu interpersonalnego, który pozwala lepiej poznać siebie i swoje funkcjonowanie w otoczeniu. Uczestnicy treningu rozwijają z powodzeniem swoje umiejętności interpersonalne i uczą się wyrażać emocje.
  3. Na uwagę zasługują warsztaty rozwoju osobistego, które pozwalają poznać nowe techniki asertywności, komunikacji i innych kwestii. Proces ten jest polecany pacjentom, którzy zakończyli terapię. Kompetencje społeczne mogą być dla nas przepustką do kariery i zadowolenia z siebie. Ułatwiają znacząco kontakt z innymi ludźmi.

Kompetencje społeczne przykłady - co to kompetencje społeczne?

Kompetencje społeczne przykłady

Jeśli chodzi o kompetencje społeczne przykłady, bardzo ciekawa jest struktura kompetencji społecznych, jaką stworzył Michael Argyle. Autor wyszczególnia przede wszystkim:

1. komunikację werbalną, czyli mowę,
2. komunikację niewerbalną, czyli mowę ciała (gesty, mimika, postawa, kontakt wzrokowy),
3. empatię, jaka dotyczy zdolności podejmowania wielu ról społecznych,
4. asertywność – obrona własnego zdania, jaka nie naruszy przestrzeni własnej innej osoby,
5. nagradzanie, które przekłada się na motywowanie innych do podjęcia współpracy,
6. zrozumienie kontaktu społecznego, dzięki czemu łatwiej rozwiązujemy konflikty,
7. umiejętność swojej autoprezentacji – ma to szczególne znaczenie w rozwoju zawodowym i w pracy. Celem w tym wypadku jest budowanie pozytywnego wizerunku własnej osoby, co osiągniemy poprzez sposób zachowania, akcent, fryzurę i ubranie.

Kompetencje społeczne na rynku pracy

Kompetencje społeczne oraz interpersonalne umiejętności są niezwykle cenione przez pracodawców na rynku pracy. Rekruter podczas wybierania kandydatów zwraca uwagę na funkcjonowanie w zespole, otwarcie na nowe doświadczenia, zdolność komunikowania się oraz rozumienie sytuacji społecznych różnego typu.

Jak podnieść swoje kompetencje?

Warto zauważyć, że w zasadzie w każdej pracy kompetencje społeczne są istotne, tak samo jak w życiu. Pamiętajmy o tym, że rozwijanie kompetencji społecznych pozwala ciągle poszerzać swoje umiejętności, jakie przydadzą nam się podczas kontaktu z ludźmi. Odpowiadają one za to, jak wypadniemy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na randce, czy na imprezie ze znajomymi.

Co ciekawe, te aspekty są rozwijane przez całe życie i mimo ograniczeń, możliwe jest ciągłe podnoszenie kompetencji społecznych. Mimo tego, że często sami potrafimy ocenić swoje zachowania, warto je dodatkowo zbadać. Coraz szersze zastosowanie ma rynek testów psychologicznych, jaki przydaje się w badaniach i podczas procesu rekrutacyjnego. Ponadto, własne mocne strony potwierdzone przez profesjonalistę z powodzeniem umieścimy w CV, co pozwoli się wyróżnić.

Kompetencje społeczne mają związek z tym, jak radzimy sobie w kontaktach z ludźmi i w danych sytuacjach. Na uwagę zasługują kompetencje społeczne przykłady, które pozwolą nam pokazać się z jak najlepszej strony. Na szczęście rozwijanie kompetencji społecznych daje ciekawe efekty i pozwala na szlifowanie swojego charakteru.

Dodatkowe atuty

Do atrakcyjnych cech i umiejętności możemy zaliczyć umiejętność prowadzenia negocjacji (https://kobietanaczasie.pl/zasady-strategia-i-etapy-negocjacji/), asertywność (https://kobietanaczasie.pl/asertywnosc-cwiczenia-dla-kazdego/)  oraz inteligencja emocjonalna (https://kobietanaczasie.pl/czym-jest-inteligencja-emocjonalna/). Posiadanie takich umiejętności może być odpowiedzią na to jak podnieść samoocenę. Osoby pewne siebie są traktowane poważnie i chętniej zatrudniane.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Osoba wysoko wrażliwa – co oznacza WWO?

Osoba wysoko wrażliwa wykazuje zwiększoną wrażliwością emocjonalną połączoną z podwyższoną…