Home Lifestyle Mowa ciała kota, kiedy kot jest szczęśliwy?

Mowa ciała kota, kiedy kot jest szczęśliwy?

10 min czytania
0
0
248
Mowa ciała kota - zwyczaje kotów

Kot to wiele radości ale także sporo obowiązków. Czym karmić małego kotka? Jak opiekować się kotem? Mając zwierzęta chcemy jak najlepiej poznać ich potrzeby oraz komunikaty, które nam wysyłają. Mimo, że nasi pupile nie potrafią mówić, mowa ich ciała może nam przekazać bardzo dużo. Jak odpowiednio ją zinterpretować? Jakie sekrety skrywa mowa ciała kota? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co chce przekazać Twój kot i poznaj zwyczaje kotów! 

Mowa ciała kotów – na czym się skupić?

Co należy brać pod uwagę chcąc zinterpretować mowę ciała naszego pupila? Do głównych elementów, które poddajemy obserwacji należą – głowa, uszy, oczy i ogon. Należy wziąć pod uwagę także to, czy zwierzę wydaje jakieś dźwięki. 

Mowa ciała kota - oczy i wąsy

Oczy

Kocie oczy mogą wyrażać bardzo wiele. To z nich jesteśmy w stanie wyczytać, czy nasz pupil się boi, czy może czuje się spokojny i nam ufa. Należy jednak wziąć pod uwagę także to, że rozszerzenie kocich źrenic może być wywołane zmieniającymi się warunkami oświetleniowymi, a niekoniecznie tylko emocjami. Prawidłowa interpretacja zależy od okoliczności i kontekstu. 

Dlaczego kot mruczy? 

Koty są bardziej lub mniej wygadane. Niektóre wydają z siebie dźwięki bardzo często, inne siedzą cały czas ciche i spokojne. Zupełnie jak ludzie. Warto zwrócić uwagę na ton wydawanych przez kota dźwięków. Delikatne mruknięcia oznaczają zadowolenie. Syczenie czy wycie oznacza zaniepokojenie lub złość. Głośne i ostre miauknięcia oznaczają, że kot domaga się uwagi. Najprawdopodobniej oczekuje jedzenia lub wypuszczenia z domu. 

Wąsy

Inaczej nazywane wibrysami. Wibrysy to pewnego rodzaju specjalne włosy. Dzięki nim kot orientuje się w otoczeniu i trafnie rozpoznaje przestrzeń. Jeśli zwierzę chce skupić się na jakimś obiekcie czy zjawisku, ponieważ coś przykuło jego uwagę, wibrysy kierowane są do przodu. Jeśli kot jest czymś zestresowany, może nimi poruszać. Im bardziej kot jest przerażony, tym bardziej jego wąsy kierują się do tyłu. 

Ogon 

Ta część kociego ciała może pomóc nam w interpretacji zachowania naszego pupila. Wysoko uniesiony ogon u kota, inaczej niż u psa, sygnalizuje przyjazne zamiary. Podkulanie ogona u psów to oznaka uległości, natomiast u kota zachowanie to towarzyszy złości czy odczuwaniu niepokoju. Machanie ogonem jest oznaką wielu często sprzecznych emocji, które odczuwa nasz koci towarzysz, niekoniecznie musi to być złość czy gniew. 

Mowa ciała kota - dlaczego kot mruczy

Kocie emocje

Znając podstawy dotyczące poszczególnych istotnych elementów kociego ciała, zbadajmy jak kot zachowuje się, odczuwając określone emocje. Strach, niepokój czy relaks? Postaramy się jak najlepiej wytłumaczyć zachowanie naszego pupila!

Strach

Przestraszony kot zastygnie w bezruchu. Jeśli kot stoi to bardzo często będzie kucał jak najbliżej ziemi. Małe koty często trzęsą się jeśli odczuwają strach. Koty bojąc się podwijają ogon pod siebie. Kot trzyma swoją głowę nieruchomo i blisko grzbietu, a uszy płasko. Wystraszony raczej nie wydaje żadnych dźwięków

Mowa ciała kota – przerażenie

Koty odczuwając przerażenie bardzo często mają nastroszone futro i wyginają swój grzbiet w łuk. Ma to na celu odpędzenie potencjalnego przeciwnika. Kot stara się wydać większy niż jest w rzeczywistości. Kot podwija swój ogon pod brzuch i trzyma go pod ciałem. Głowa znajduje się poniżej linii kociego grzbietu, uszy odchylone są do tyłu i położone płasko. Kot kiedy jest przerażony często wydaje z siebie dźwięki takie jak miauczenie, warczenie i syczenie

Niepokój

Kot jest gotowy do reakcji takiej jak np. ucieczka. Jeśli kot stoi, ma podkurczone tylne nogi, sprawia wrażenie przyczajenia. Ogon znajduje się blisko ciała, opuszczony. Oddech staje się przyspieszony. Głowa unosi się ponad resztę ciała, źrenice rozszerzają się. Kot zachowuje czujność. Kot może miauczeć, ale równie dobrze może nie wydawać z siebie żadnych dźwięków. 

Mowa ciała kota - kiedy kot jest szczęśliwy

Relaks

Zwierzę zrelaksowane może spać lub leżeć na boku, ale w każdej chwili gotowe jest do podjęcia działania. Jego oddech jest spowolniony, a całe ciało rozluźnione, ogon położony jest swobodnie. Głowa znajduje się na poziomie reszty ciała, może być także lekko uniesiona. Źrenice są typowej wielkości. Uszy skierowane są do przodu. Zrelaksowany kociak mruczy lub nie wydaje z siebie żadnych dźwięków. Teraz już wiesz, kiedy kot jest szczęśliwy! 

Mowa ciała kota – kiedy kot jest czujny? 

Czujny kot aktywnie bada otoczenie. Jego głowa unosi się ponad ciałem, ale gdy kot zbada otoczenie, może powrócić do leżenia. Koci ogon znajduje się przy ciele. Jeśli kot stoi, jego ogon może lekko się poruszać. Źrenice są normalnej wielkości, a uszy skierowane do przodu lub do tyłu. Jeśli coś poważnie przykuje kocią uwagę, kot stanie się bardziej skoncentrowany i gotowy do działania np. walki czy ucieczki. Jeśli kot stoi, tylna część jego ciała staje się bardziej skulona w kierunku podłoża, sprawiając wrażenie przyczajenia. Kot trzyma swój ogon blisko ciała. Źrenice delikatnie rozszerzają się. Uszy i wąsy odchylają się do tyłu. 

Teraz gdy znasz już wszystkie kocie zachowania związane z emocjami i wiesz jakie tajniki skrywa mowa ciała kota, komunikacja stanie się zdecydowanie prostsza! Macie jeszcze jakieś wskazówki dotyczące interpretacji zachowań Waszych zwierząt? Podzielcie się nimi w komentarzu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Agnieszka Gajniak
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Pielęgnacja tatuażu – co powinnaś wiedzieć?

Krążąc po internecie nie raz, nie dwa zdarza mi się natrafić na przeróżne instrukcje dotyc…