Home Lifestyle Mowa ciała kota, kiedy kot jest szczęśliwy?

Mowa ciała kota, kiedy kot jest szczęśliwy?

18 min czytania
0
3
8,539
Mowa ciała kota - zwyczaje kotów

Kot to wiele radości ale także sporo obowiązków. Czym karmić małego kotka? Jak opiekować się kotem? Mając zwierzęta chcemy jak najlepiej poznać ich potrzeby oraz komunikaty, które nam wysyłają. Mimo, że nasi pupile nie potrafią mówić, mowa ich ciała może nam przekazać bardzo dużo. Jak odpowiednio ją zinterpretować? Jakie sekrety skrywa mowa ciała kota? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co chce przekazać Twój kot i poznaj zwyczaje kotów! 

Mowa ciała kotów – na czym się skupić?

Co należy brać pod uwagę chcąc zinterpretować mowę ciała naszego pupila? Do głównych elementów, które poddajemy obserwacji należą – głowa, uszy, oczy i ogon. Należy wziąć pod uwagę także to, czy zwierzę wydaje jakieś dźwięki. Mowa ciała kota to dobre źródło informacji na temat kocich zwyczajów oraz kocich emocji. 

Mowa ciała kota - oczy i wąsy

Oczy

Kocie oczy mogą wyrażać bardzo wiele. To z nich jesteśmy w stanie wyczytać, czy nasz pupil się boi, czy może czuje się spokojny i nam ufa. Należy jednak wziąć pod uwagę także to, że rozszerzenie kocich źrenic może być wywołane zmieniającymi się warunkami oświetleniowymi, a niekoniecznie tylko emocjami. Prawidłowa interpretacja zależy od okoliczności i kontekstu. Kocie spojrzenia mogą być bardzo różne. Czasem wyrażają skupienie, a czasem błogą radość i odprężenie. Jeżeli kot patrzy na nas i przy tym mruga bardzo powoli, jest to oznaka miłości oraz sympatii. Wpatrywanie się w nas połączone ze sztywną postawą ciała może być oznaką wrogości kota.

Źrenice

Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na temat kociej mowy ciała, warto w tym przypadku obserwować także źrenice. Zwężeniu się źrenic u kota często towarzyszy gniew. Jeżeli z kolei źrenice naszego kota są mocno rozszerzone, to istnieje kilka możliwości interpretacji jego zachowania. Kot z rozszerzonymi źrenicami często czuje się przerażony. Z kolei według innych teorii eksponowanie przez kota swojego narządu wzroku, który może ulec zranieniu, oznacza także olbrzymie zaufanie. Powiększenie się źrenic u kota możesz także zaobserwować jeśli wyciągniesz jego ulubiony przysmak. 

Oczy wyrażające miłość

Które spojrzenie naszego kociego przyjaciela oznacza, że w pełni nam ufa, a które, że nie darzy nas pozytywnymi emocjami? Kot, który jest zrelaksowany i spokojny bardzo często ma półprzymknięte powieki, które sprawiają wrażenie, że kociak wydaje się senny. Warto w tym przypadku… odpowiedzieć tym samym! Jeśli utrzymamy kontakt wzrokowy z naszym pupilem i będziemy do niego mrugać, a on odpowie nam tym samym, będzie to deklaracja kociej miłości i sympatii.

Kocie zwyczaje - mowa ciała kota dlaczego kot mruczy

Dlaczego kot mruczy? 

Koty są bardziej lub mniej wygadane. Niektóre wydają z siebie dźwięki bardzo często, inne siedzą cały czas ciche i spokojne. Zupełnie jak ludzie. Warto zwrócić uwagę na ton wydawanych przez kota dźwięków. Delikatne mruknięcia oznaczają zadowolenie. Syczenie czy wycie oznacza zaniepokojenie lub złość. Głośne i ostre miauknięcia oznaczają, że kot domaga się uwagi. Najprawdopodobniej oczekuje jedzenia lub wypuszczenia z domu. 

Mruczenie kota

Za mruczenie u kotów odpowiadają struny głosowe oraz narząd zwany przeponą. W większości przypadków mruczenie oznacza zadowolenie albo ukojenie innego osobnika. Kocie matki przykładowo mruczą aby uspokoić swoje dzieci. Koty mruczą także kiedy zbliżają się do przywódcy stada. Koty mruczą także kiedy coś je boli, są chore albo umierają. W tym przypadku mruczenie ma za zadanie oznakę, że kot potrzebuje bliskości lub pomocy.

Wąsy

Inaczej nazywane wibrysami. Wibrysy to pewnego rodzaju specjalne włosy. Dzięki nim kot orientuje się w otoczeniu i trafnie rozpoznaje przestrzeń. Jeśli zwierzę chce skupić się na jakimś obiekcie czy zjawisku, ponieważ coś przykuło jego uwagę, wibrysy kierowane są do przodu. Jeśli kot jest czymś zestresowany, może nimi poruszać. Im bardziej kot jest przerażony, tym bardziej jego wąsy kierują się do tyłu. Jeśli kot jest zły, bardzo często przyciska wibrysy do policzków. Jeśli z kolei kot nie czuje się ani zrelaksowany ani poddenerwowany, tylko jego nastrój jest raczej nautralny, wtedy wibrysy są rozluźnione. 

Ogon 

Ta część kociego ciała może pomóc nam w interpretacji zachowania naszego pupila. Wysoko uniesiony ogon u kota, inaczej niż u psa, sygnalizuje przyjazne zamiary. Podkulanie ogona u psów to oznaka uległości, natomiast u kota zachowanie to towarzyszy złości czy odczuwaniu niepokoju. Machanie ogonem jest oznaką wielu często sprzecznych emocji, które odczuwa nasz koci towarzysz, niekoniecznie musi to być złość czy gniew. 

Mowa ciała kota - dlaczego kot mruczy

Kocie emocje

Znając podstawy dotyczące poszczególnych istotnych elementów kociego ciała, zbadajmy jak kot zachowuje się, odczuwając określone emocje. Strach, niepokój czy relaks? Postaramy się jak najlepiej wytłumaczyć zachowanie naszego pupila po to, byś mogła lepiej go zrozumieć i zadbać o odpowiednie relacje z Twoim kocim przyjacielem.

Miauczenie

Miauczenie kota to sposób na jego skomunikowanie się z nami. Bardzo często miauknięcia kota są odpowiedzią na nasze zachowania. Krótkie miauknięcie może oznaczać przywitanie się, wiele krótkich miauknięć z kolei oznacza zadowolenie z naszej obecności oraz tęsknotę. Przedłużone kocie miauknięcia mają nas ponaglić, byśmy dawali koci przysmak nieco szybciej. Czasem miauknięcia są także oznaką, że kot będzie wymiotował. Kot poprzez miauczenie pomaga sobie w pozbyciu się kłaczków.

Kocie szczekanie

Czasami koty wydają jeszcze inne charakterystyczne dźwięki, kiedy obserwują swoją ofiarę poruszają szczękami. Takie dźwięki bardzo często przypominają psie szczekanie, zatem dźwięki wydawane przez naszych kocich pupili nie ograniczają się jedynie do mruczenia czy miauczenia. Dlaczego kot szczeka? Często taki dźwięk jest wyrazem kociej frustracji, ponieważ ofiara, na którą chciałby zapolować jest poza jego zasięgiem. Dźwięki takie można jednak także usłyszeć u kotów wychodzących. Według innej teorii takie zachowanie ma być przygotowaniem i ćwiczeniem szczęk przed zetknięciem się z ofiarą. Koty wydają jednak taki dźwięk bezpośrednio przed samym atakiem, kiedy ofiara nie ma już jak uciec. Dzieje się tak po to, by kot skradał się maksymalnie cicho i nie został zauważony czy usłyszany przez swoją ofiarę.

Mowa ciała kota - dlaczego kot mruczy

Strach

Przestraszony kot zastygnie w bezruchu. Jeśli kot stoi to bardzo często będzie kucał jak najbliżej ziemi. Małe koty często trzęsą się jeśli odczuwają strach. Koty bojąc się podwijają ogon pod siebie. Kot trzyma swoją głowę nieruchomo i blisko grzbietu, a uszy płasko. Wystraszony raczej nie wydaje żadnych dźwięków

Mowa ciała kota – przerażenie

Koty odczuwając przerażenie bardzo często mają nastroszone futro i wyginają swój grzbiet w łuk. Ma to na celu odpędzenie potencjalnego przeciwnika. Kot stara się wydać większy niż jest w rzeczywistości. Kot podwija swój ogon pod brzuch i trzyma go pod ciałem. Głowa znajduje się poniżej linii kociego grzbietu, uszy odchylone są do tyłu i położone płasko. Kot kiedy jest przerażony często wydaje z siebie dźwięki takie jak miauczenie, warczenie i syczenie

Niepokój

Kot jest gotowy do reakcji takiej jak np. ucieczka. Jeśli kot stoi, ma podkurczone tylne nogi, sprawia wrażenie przyczajenia. Ogon znajduje się blisko ciała, opuszczony. Oddech staje się przyspieszony. Głowa unosi się ponad resztę ciała, źrenice rozszerzają się. Kot zachowuje czujność. Kot może miauczeć, ale równie dobrze może nie wydawać z siebie żadnych dźwięków. 

Mowa ciała kota - kiedy kot jest szczęśliwy

Relaks

Zwierzę zrelaksowane może spać lub leżeć na boku, ale w każdej chwili gotowe jest do podjęcia działania. Jego oddech jest spowolniony, a całe ciało rozluźnione, ogon położony jest swobodnie. Głowa znajduje się na poziomie reszty ciała, może być także lekko uniesiona. Źrenice są typowej wielkości. Uszy kieruje do przodu. Zrelaksowany kociak mruczy lub nie wydaje z siebie żadnych dźwięków. Teraz już wiesz, kiedy kot jest szczęśliwy! 

Mowa ciała kota – kiedy kot jest czujny? 

Czujny kot aktywnie bada otoczenie. Jego głowa unosi się ponad ciałem, ale gdy kot zbada otoczenie, może powrócić do leżenia. Koci ogon znajduje się przy ciele. Jeśli kot stoi, jego ogon może lekko się poruszać. Źrenice są normalnej wielkości, a uszy skierowane do przodu lub do tyłu. Jeśli coś poważnie przykuje kocią uwagę, kot stanie się bardziej skoncentrowany i gotowy do działania np. walki czy ucieczki. Jeśli kot stoi, tylna część jego ciała staje się bardziej skulona w kierunku podłoża, sprawiając wrażenie przyczajenia. Kot trzyma swój ogon blisko ciała. Źrenice delikatnie rozszerzają się. Uszy i wąsy odchylają się do tyłu. 

Teraz gdy znasz już wszystkie kocie zachowania związane z emocjami i wiesz jakie tajniki skrywa mowa ciała kota, komunikacja stanie się zdecydowanie prostsza! Macie jeszcze jakieś wskazówki dotyczące interpretacji zachowań Waszych zwierząt? Podzielcie się nimi w komentarzu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Bawełna – wady i zalety. Jakie są właściwości bawełny?

Bawełna to najbardziej popularne włókno, które króluje w produkcji tekstyliów. Historia ba…