Home Tips & Tricks Ćwiczenia motywacyjne – jak utrzymać motywację na wysokim poziomie?

Ćwiczenia motywacyjne – jak utrzymać motywację na wysokim poziomie?

9 min czytania
0
2
1,341
Ćwiczenia motywacyjne - jak utrzymać motywację

Masz mnóstwo planów, których ostatecznie nie realizujesz? Nauka nowego języka, zapisanie się na kurs prawa jazdy i wycieczka do Grecji? Początkowo wpadasz na jakiś pomysł i zyskujesz ogromną motywację, by wkrótce po tym Twoja motywacja spadła niemal do zera? Poznaj najlepsze ćwiczenia motywacyjne, które sprawią, że realizacja planów już nie będzie taka trudna! 

Ćwiczenia motywacyjne – poznaj swoje ograniczenia 

Niektóre osoby nie lubią podejmować ryzyka. Dlatego też zmiana obecnej sytuacji jest dla nich nie do pomyślenia. Wycieczka za granicę, czy prawo jazdy wiążą się przecież z ryzykiem niepowodzenia. Co zrobić aby zminimalizować niechęć do podejmowania nowych wyzwań? Nasze umysły działają tak, że starają się ograniczać nasz kontakt z nieznanym. Podejmowanie nowych działań wywołuje w nas rezygnację lub dyskomfort. Mózg podpowiada nam “uciekaj, nie znasz tej sytuacji, to nie dla Ciebie”. W takim przypadku należy wyjść poza swoją strefę komfortu i mimo wszystko spróbować tego, co nieznane. Dodatkowo musisz poznać, jak działa Twój umysł. Natychmiast masz przygotowane całe mnóstwo wymówek? Wynikają one z obawy przed porażką. Jest to jednak pułapka. Ćwiczenia motywacyjne mają pomóc zrozumieć Ci, że nie osiągniesz wielkich rzeczy jeśli nie chcesz spróbować podjąć chociażby minimalnego ryzyka. 

Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne

Na drodze do celu będziesz musiała podejmować szereg wyborów. Musisz wziąć wtedy pod uwagę hierarchię swoich wartości oraz zastanowić się, co w jakim stopniu dokąd może Cię zaprowadzić. Najprawdopodobniej spotkasz się z sytuacją, w której jedna istotna dla Ciebie wartość będzie stała w opozycji do drugiej. Co masz zrobić? Dbać o swój komfort i zostać w domu objadając się pizzą, czy wyjść pobiegać, ponieważ zdrowie także jest dla Ciebie wartością? Musisz zastanowić się, które działania Cię uszczęśliwiają, a które wręcz przeciwnie. Pamiętaj jednak, że to, co może wydawać się dające spełnienie, niekoniecznie doprowadzi do celu. 

Jak utrzymać motywację - planowanie

Zaplanuj działania prowadzące do celu

Aby utrzymać motywację na wysokim poziomie powinnaś zastanowić się, jak osiągnąć to, co sobie postanowiłaś. Mogą to być różnego typu działania, przybliżające Cię do celu. Szczegółowe zaplanowanie rzeczy, które pomogą ci zdobyć upragnione prawo jazdy czy certyfikat, jest naprawdę istotne. Każde, nawet najmniejsze działanie, które podejmujesz, przybliża Cię do tego, co chcesz osiągnąć. Jeżeli Twoim celem jest “nauka języka” musisz rozpisać go na mniejsze. Powinnaś zastanowić się, jakiego języka chcesz się nauczyć, na co zamierzasz położyć nacisk, jak często chcesz się go uczyć, czy wolisz wykorzystać filmiki, książki, a może grupowe lekcje? Szczegółowe rozpisanie planu pomoże uniknąć wymówek

Ćwiczenia motywacyjne – miej opracowany plan awaryjny i nagradzaj sukcesy 

Niepowodzenia się zdarzają. Są nieodłączną częścią wielu podejmowanych działań. Musisz być gotowa na ewentualne porażki i przyjmować je z pokorą. Traktuj je jako lekcje, które mają przybliżyć Cię do tego, czego pragniesz. Jeśli z kolei pojedyncze działania przyniosą sukces, nie bój się ich świętować. Małe sukcesy zdecydowanie motywują nas do działania. Sprawiają, że zauważamy sens naszych starań i mamy ochotę na więcej. Nawet małe kroczki są niezwykle istotne na drodze do wielkiego celu! 

Małe zmiany, wielki efekt

Jeśli stwierdzasz, że najwyższa pora na zmianę całego Twojego życia, postaraj się wprowadzać je stopniowo. To właśnie dlatego postanowienia noworoczne niemal nigdy nie wypalają. Po prostu zwykle narzucamy na siebie zbyt dużo. Od nowego roku będę zdrowo jadła, wcześnie wstawała, chodziła na siłownię, uczyła się nowego języka i czytała książki podróżnicze? To nie ma szans się udać. Spróbuj wprowadzać poszczególne zmiany pojedynczo, gdy jedna z nich już stanie się Twoim nawykiem, dopiero wtedy próbuj wprowadzić kolejną. Dodatkowo ważna jest sztuka uważności. Zwracaj uwagę na wszystkie zadania, których się podejmujesz. Nie bierz na siebie zbyt dużo i spróbuj żyć w rytmie slow life. Paradoksalnie, taki tryb często przyczynia się do lepszych efektów jeśli chodzi o motywację, ponieważ zauważasz wiele działań, które Cię rozpraszają oraz tych, które prowadzą do celu. 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – nie zrażaj się niepowodzeniami. Trudno cały czas być zmotywowanym wulkanem energii. Pozwól sobie od czasu do czasu na chwilę odpoczynku, ale pamiętaj, że praca nad motywacją i dążenie do celu to wymagająca droga. Nie zapominaj, że ćwiczenia motywacyjne, o ile zastosujesz się do naszych wskazówek, najprawdopodobniej przyniosą efekty warte tego wysiłku, a Ty nie będziesz się dłużej zastanawiała, jak utrzymać motywację! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Tips & Tricks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Dzień Mamy: co kupić mamie, która ma wszystko?

Dzień Mamy to wyjątkowa okazja, kiedy celebrowane są matczyne miłość, poświęcenie i wsparc…