Home Lifestyle Od czego zacząć naukę języka?

Od czego zacząć naukę języka?

10 min czytania
0
0
1,742
Od czego zacząć naukę języka

Każda z nas na pewno nieraz zabierała się do samodzielnej nauki języka, niestety często z marnymi efektami. Jak się okazuje, bycie samoukiem nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Zwłaszcza, jeżeli nie wie się, od czego zacząć naukę języka. Bo to przecież właśnie początek będzie najważniejszy. Od niego zależeć będzie nasz postęp w nauce i jego szybkość. Więc od czego zacząć naukę języka? Przyjrzyjmy się problemowi nieco bliżej.

Przypomnijmy sobie szkoły

Większość z nas zaczynała swoją edukację językową właśnie w szkołach, prawdopodobnie języka angielskiego. W szkołach (zarówno językowych jak i publicznych) uważa się, że podstawowe zwroty komunikacyjne są tym, od czego zacząć naukę języka uczniowie powinni zacząć. Uczymy się więc przywitań, pożegnań, jak pytać kogoś o samopoczucie itp. Innymi słowy – zaczynamy od słówek i wyrażeń.

Na pewno nie jest to złe podejście, skoro ma aż tylu zwolenników na całym świecie. Przecież taki small-talk jest podstawą komunikacji. Nawet jeżeli nie znamy jakiegoś obcego języka, to z pomocą takich podstawowych zwrotów możemy porozumieć się na dostatecznym poziomie za granicą. Od czego zacząć naukę języka, jak nie właśnie od nauczenia się umiejętności rozumienia takich prostych i używanych codziennie wyrażeń. Pozwala to nam obyć się z językiem, zapoznać się z podstawami wymowy, zrozumieć jak język wygląda. Jest to pierwsze „zamoczenie się” zanim wskoczy się na głęboki ocean.

Jak zacząć naukę języka obcego

Będąc samoukami, należy pamiętać, że powyższe nie musi być koniecznie tym, od czego zacząć naukę języka powinniśmy my. Jest to po prostu standardowe nauczanie, ale niekonieczne. Ucząc się samemu w domu taki tok nauki języka przebiega nawet o wiele sprawniej, za sprawą tego, że językiem możemy się sami otoczyć. Oglądając filmy, słuchając audycji czy czytając książki w obcym języku łatwiej nam te zwroty przyswoić i je zapamiętać. Ale, jeśli taka metoda nam nie odpowiada, można przecież spróbować czegoś innego.

Od czego zacząć naukę języka? A co Tobie odpowiada?

Gramatyka, słówka, wymowa… Każdy z nas przyswaja coś łatwiej niż inni. Dlatego zadając sobie pytanie „Od czego zacząć naukę języka?” warto je połączyć z innym: „A w czym jestem dobra?”. Przypomnij sobie naukę języka obcego w swojej szkole i co szło Tobie najlepiej. Każdy posiada inne predyspozycje i preferencje, co w żadnym razie nie powinno utrudniać nam nauki języka. Wręcz przeciwnie.

Jeżeli czujesz się o wiele lepiej opanowując gramatykę języka – niech ona będzie tym, od czego zaczniesz naukę języka. Sama zobaczysz, że przyswajając konstrukcje zdaniowe charakterystyczne dla danego języka, mimowolnie będziesz uczyła się jego słownictwa, wymowy itp. Jeśli wolisz skupić się na słownictwie – śmiało! Ucz się słówek, a następnie sprawdzaj, jak są one używane w zdaniach, by zrozumieć gramatykę. Dla każdego jest odpowiedni sposób. Wystarczy podejść do nauki języka z odpowiedniej strony.

Warto do takiej samodzielnej nauki języka skorzystać z różnych pomocy naukowych oferowanych w Internecie – niekoniecznie płatnych. Różnego rodzaju słowniki, aplikacje czy nawet artykuły o języku mogą nam pomóc z naszą nauką. Szkoła językowa dla obcokrajowców – Gadano, posiada na przykład specjalną serię wpisów na swoim blogu dedykowaną właśnie obcokrajowcom uczącym się polskiego, która ma im pomóc w samodzielnej nauce języka. Na takim blogu również często można znaleźć odpowiedź pytanie, od czego zacząć naukę języka, zwłaszcza jeżeli chodzi o taki skomplikowany język jakim jest polski.

Od czego zacząć naukę języka nauka słówek

Nauka, ale też przyjemność

Jeżeli wiesz już, jakie masz mocne strony i od czego chcesz zacząć naukę języka, to pora wziąć się do przyswajania wiedzy. Należy pamiętać, że nauka języka powinna być traktowana jako zabawa na „poszerzanie granic swojego świata”, o czym niedawno pisaliśmy. Jeśli danego dnia jesteś zmęczona, nie zmuszaj się. Nauka będąca przymusem nie przynosi zamierzonych efektów, jak pewnie wiesz z doświadczenia. Ucz się przede wszystkim dla siebie i postaraj się czerpać z tego jak najwięcej przyjemności.

Żeby to osiągnąć, możesz skorzystać z różnych form zabaw językowych, nawet takich które kierowane są dla dzieci i nastolatków. Możesz również sięgnąć po pomoc najbliższych. Nauka języka w gronie bliskich osób ułatwia bardzo przełamanie się. Pomagają również fiszki ze słówkami, które pozwalają ci w regularnym tempie przyswajać język. Nie ograniczaj się i korzystaj z tego, czego tylko możesz po to, aby osiągnąć swój cel i nauczyć się wymarzonego języka!

Jak widać, kwestia od czego zacząć naukę języka jest mocno indywidualna. Od nas samych zależy, jak ma wyglądać początek naszej przygody z językiem, ale należy pamiętać, że nawet jeśli początek ten nie będzie udany, to nie należy się zniechęcać. Spróbuj wtedy innego sposobu, aż w końcu znajdziesz taki, który wywoła w Tobie prawdziwą pasję i pozwoli opanować język.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Za co można kochać drugą osobę? Sprawdź, co wywołuje uczucia!

Za co można kochać drugą osobę? Zwykle zadajemy sobie to pytanie w dwóch skrajnie różnych …