Home Lifestyle Gry językowe, czyli zabawa z nauką w jednym!

Gry językowe, czyli zabawa z nauką w jednym!

13 min czytania
0
0
1,665
Gry językowe

Nauka języka potrafi być naprawdę męcząca i nieprzyjemna. Setki zasad gramatycznych, odmiana, zapamiętywanie słówek – taka ilość informacji często przyprawia o ból głowy, jeżeli jest przyswajana nazbyt szybko. Mało tego, jak pokazują badania, nic (lub prawie nic) nie zapamiętamy z danej lekcji języka, jeżeli będzie się ona nam źle kojarzyła. Stąd dobrym rozwiązaniem są gry językowe. I chociaż może wydawać się to dziecinne, to zobaczysz, że ucząc się w ten sposób od razu zaczniesz robić postępy i zaczniesz ćwiczyć swój język językiem obcym.

Czy gry językowe są tylko dla dzieci?

Nie da się ukryć, że z grami językowi stykają się głównie dzieci. Czy to w szkole, czy na kursach językowych, albo nawet podczas czasu wolnego. Jest to dla nich przyjemny sposób przyswajania nowej wiedzy, która wymaga ich pełnego skupienia. A jak inaczej zwrócić uwagę dziecka, niż zabawiając je. Dodatkowo, w grach językowych często mamy do czynienia z różnego rodzaju systemem nagradzania. Od zwykłych pochwał, poprzez symboliczne naklejki, aż do słodyczy – dzieci uwielbiają dostawać nagrody za dobrze wykonane zadanie. Badania psychologiczne pokazują, że taki system gratyfikacji sprawia, że nauka dobrze się kojarzy dziecku, co powoduje z kolei, że bardziej rozwijają się jego zdolności uczenia się.

Jak w takim razie działa taki sposób nauki u dorosłych? Okazuje się, że gry językowe działają dobrze również w ich przypadku. Każda osoba dojrzała wciąż posiada w sobie psychologiczną potrzebę do zabawy i “wewnętrzne dziecko”. Taki sposób nauki pozwala je obudzić i zaspokoić, tym samym dobrze wpływając na nasze wyniki w nauce. Gry językowe, które łączą zabawę z nauką, są dobrym stymulantem dla mózgu również osoby dorosłej, chociaż jak wiadomo, nie będzie ona tak szybko w stanie przyswoić tej wiedzy jak dziecko. A co z systemem gratyfikacji? Czy również dorosły lepiej się uczy gdy wie, że go spotka nagroda? Niestety, tutaj sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie.

Gry językowe planszowe

Zaawansowana struktura psychologiczna osób dorosłych sprawia, że zwykłe “danie marchewki” jest za słabym bodźcem. Jest to pewnego rodzaju pozytywne wzmocnienie, ale nie daje ono tak dużych efektów. Nie warto tracić jednak wiary. Osoba dorosła w przeciwieństwie do dziecka będzie posiadała dużo satysfakcji z samego osiągnięcia swojego celu, jakim jest choćby nauka kilku słówek dziennie. Gry językowe pozwalają to zrobić, tym samym czyniąc nas zadowolonych z samych siebie – a to przecież największa nagroda.

Najważniejsze jest podejście

Jeżeli chcesz czerpać korzyści z łatwego sposobu nauki, jakim są gry językowe, to musisz posiadać odpowiednie podejście. Ta droga uczenia się jest dość specyficzna i jeżeli źle się do tego zabierzemy, to zmarnujemy tylko swój czas. Należy przede wszystkim pamiętać, że będzie to zabawa połączona z nauką, czyli musimy być przygotowani na oba. Potrzebna jest do tego mieszanka dystansu, która pozwoli nam cieszyć się grą, oraz skupienia, które umożliwi przyswojenie lekcji. Te dwa komponenty są nierozłączne i nie można się bez nich obejść.

Po drugie, jeżeli grasz ze znajomymi lub rodziną, pamiętaj, że to ma być zabawa oparta przede wszystkim na potrzebie edukowania się. Nie oznacza to oczywiście, że musicie zrezygnować z rywalizacji. Wręcz przeciwnie. Jeśli gra językowa będzie miała charakter kompetytywny – to nawet lepiej. Chęć zwycięstwa sprawi, że twój mózg zacznie pracować na jeszcze wyższych obrotach i nauka okaże się być jeszcze efektywniejsza. Mimo wszystko, postaraj się aby twoja uwaga nie skupiała się całkowicie na chęci wygranej, a na chęci nauczenia się języka – tylko w ten sposób gra językowa będzie miała sens.

Zabawy językowe

Gry językowe dla całej rodziny

Wiedząc już, że gry językowe to świetny sposób na naukę, przy współpracy z nauczycielami języka z Gadano, przedstawiamy kilka propozycji, które możecie z łatwością wypróbować w waszych czterech kątach:

Tabu

Tabu to gra, która pomoże nauczyć się słówek obcego języka. Można w nią grać drużynowo, ale nie jest to konieczne. Gra podobna jest do kalamburów, ale jest nieco trudniejsza. Pierwsza osoba losuje słowo na karcie i ma za zadanie opisać je nie używając słów, które najbardziej kojarzą się z tym hasłem. Na przykład wylosowawszy “szkoła”, nie będziemy mogli powiedzieć “nauczyciel”, “uczeń”, “oceny” itp. (taka lista zakazanych słówek powinna być podana na karcie). Oprócz tego, opisując hasło, musimy porozumiewać się w języku, w którym jest podane. W ten sposób każdy uczestnik gry uczy się definiować słówka i poznaje te, których wcześniej nie znał. Grę można prowadzić na czas, na punkty, w drużynach – istnieje wiele wariacji.

Wisielec

Wisielec to gra językowa, w którą można grać już od dwóch osób. Możemy jej używać do nauki słówek albo idiomów. Zasady wisielca są niezwykle proste. W grze mamy podział na rysującego i zgadujących. Rysujący pokazuje, z ilu liter składa się jego hasło i pyta zgadujących, jakie wg nich litery mogą się w tym haśle znajdować. Jeżeli podali literę, która się zgadza, rysujący wpisuje ją w jej miejsce, jeżeli “spudłowali”, to rysujący maluje część wisielca. Zgadujący wygrywają, jeżeli odgadli hasło, zanim wisielec został narysowany. Kiedy wygrywa rysujący, chyba nie trzeba tłumaczyć. Gra oczywiście cała powinna być prowadzona w języku, którego chcemy się nauczyć, a po odsłonięciu hasła, jego znaczenie powinno być wytłumaczone uczestnikom.

Językowe Scrabble

Memory językowe

Tej gry językowej możemy użyć do nauki słówek, idiomów, gramatyki, a nawet odmiany. Do gry potrzebne są minimum 2 osoby, oraz wcześniej przygotowany zestaw kart. Karty możemy przygotować sami w zależności od tego, czego chcemy się nauczyć. Mogą to być na przykład pary słówko – obrazek, czasownik – jego odmiana nieregularna; struktura gramatyczna – jej użycie w zdaniu. Opcji jest naprawdę dużo, możemy nawet je ze sobą łączyć. Im więcej par przygotujemy, tym więcej możemy się nauczyć. A raz przygotowane karty mogą być używane przecież wiele razy. Sama gra jest niezwykle prosta. Pomieszane karty kładziecie na stole treścią do dołu, a następnie na zmianę odkrywacie po 2 kartach tak, aby stworzyć dopasowaną parę. Kto ma pod koniec więcej par – wygrywa!

To tylko przykładowe zabawy do zorganizowania w domowych warunkach, ale takie gry językowe spokojnie można znaleźć w internecie, np. w postaci quizów lub komputerowych wersji znanym nam z rzeczywistości; w sklepach, w postaci planszówek lub karcianek; albo nawet wśród aplikacji mobilnych, np. jako różnego rodzaju “codzienne wyzwania”. Gier językowych dla dorosłych lub dzieci dostępnych dziś jest naprawdę dużo. Nie bój się więc skorzystać z tej opcji i uprzyjemnij sobie naukę języka już dziś.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Idealny parasol – na co zwrócić uwagę?

Dobry parasol jest na wagę złota, to produkt potrzebny na każdą pogodę. Pełni kilka istotn…