Home Tips & Tricks Poćwicz swój język językiem obcym

Poćwicz swój język językiem obcym

5 min czytania
0
0
57
Poćwicz swój język językiem obcym

Nauka języka, którego jeszcze nie znamy to jedno z ciekawszych wyzwań jakie możemy sobie postawić. Z tego artykułu nie dowiesz się którego języka warto się uczyć, ale podpowiemy Ci jak zrobić to szybciej i efektywniej.

Skup się i słuchaj

Aby dobrze przyswoić sobie brzmienie nowego języka powinniśmy uważnie się w niego wsłuchać. Nie musisz od razu jechać do kraju, w którym spotkasz native’ów na każdym rogu. Wystarczy włączyć jakiś podcast, filmik na youtube, audiobook bądź nawet serial bez lektora, aby zacząć osłuchiwać się z językiem. Skup się i słuchaj uważnie w jaki sposób są wypowiadane pojedyncze słowa czy całe zdania.

Dobrze jest na początku znać kilka słówek, pamiętaj, że całą resztę możesz na bieżąco sprawdzić w słowniku. Osłuchując się z językiem łatwiej będzie Ci później stosować go w praktyce.

Gdy usłyszysz jakieś zwroty w języku którego się uczysz, powtarzaj je sobie na głos. Pomoże Ci to jeszcze lepiej oswoić się z wymową jak i szybciej je zapamiętać. Nie musisz przesiadywać całymi dniami nad książką z gramatyką. Jej podstawy szybko załapiesz słuchając języka na co dzień.

Słuchanie radia w innym języku

Zeszyt to oldschool, ale pomaga

Notując w zeszycie słowa, zdania, czy dłuższe fragmenty tekstu w obcym języku ułatwiasz jego zapamiętywanie. Ale nie przepisuj tam całych książek strona po stronie. Nie o to w tym chodzi. Musisz sama zdecydować które zwroty są ciekawe, ale trudne do zapamiętania. Warto zapisywać nie same słowa, ale zdania w których występują. Przybliżysz sobie kontekst, w jakim mogą być użyte.

Nie bój się błędów. Robiąc je a później poprawiając przyśpieszysz proces zapamiętywania, jeśli posiadasz pamięć wzrokową.

Zastanawiasz się czy Twoja wymowa jest poprawna? Nie jesteś pewien czy kontekst zdania, w którym użyłeś dane słowo jest OK? Nie zniechęcaj się! Szukaj odpowiedzi w sieci, na forach językowych czy kanałach na youtube. To wspomoże Twoją pamięć w przyswajaniu nowego języka.

Jeśli jednak męczy Cię zeszyt, zrezygnuj z niego. Zniechęcony ciągłym zapisywaniem stracisz motywację, a do tego nie możesz dopuścić. Nauka języka ma być przyjemna!

Zeszyt do nauki języka obcego

Otocz się językiem

W czasie nauki nowego języka warto mieć z nim kontakt tak często jak tylko się da! Słuchaj zagranicznych piosenek, oglądaj filmy i seriale bez lektora (napisy jak najbardziej dozwolone). Wyszukaj w sieci podcastów lub audiobooków w tym języku i puszczaj je sobie choćby w czasie sprzątania lub gotowania w domu.

Potrzebujesz więcej stymulacji? Naklejaj karteczki z podpisami na przedmioty. Gdy na nie spojrzysz, czytaj je na głos. Przebywaj jak najwięcej w otoczeniu obcego języka.

Nie zwlekaj z nauką. W każdej chwili możesz znaleźć w sieci kursy na każdym poziomie zaawansowania. Zacznij już dziś! Pamiętaj o najważniejszym – nauka nowego języka ma sprawiać Ci przyjemność!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Klaudia Olenderczyk
Load More In Tips & Tricks

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Industrialne meble – niezbędny element loftowego stylu

Powstałe ze starych fabryk i magazynów przemysłowych dzisiejsze industrialne wnętrza stały…