Home Rozwój osobisty Poćwicz swój język językiem obcym

Poćwicz swój język językiem obcym

7 min czytania
0
0
636
Poćwicz swój język językiem obcym

Nauka języka, którego jeszcze nie znamy to jedno z ciekawszych wyzwań jakie możemy sobie postawić. Z tego artykułu nie dowiesz się którego języka warto się uczyć, ale podpowiemy Ci jak zrobić to szybciej i efektywniej.

Nauka języka w domu? Skup się i słuchaj

Aby dobrze przyswoić sobie brzmienie nowego języka powinniśmy uważnie się w niego wsłuchać. Nie musisz od razu jechać do kraju, w którym spotkasz native speaker’ów na każdym rogu. Wystarczy włączyć jakiś podcast, filmik na youtube, audiobook bądź nawet serial bez lektora, aby zacząć osłuchiwać się z językiem. Skup się i słuchaj uważnie w jaki sposób są wypowiadane pojedyncze słowa czy całe zdania.

Dobrze jest na początku znać kilka słówek, pamiętaj, że całą resztę możesz na bieżąco sprawdzić w słowniku. Osłuchując się z językiem łatwiej będzie Ci później stosować go w praktyce.

Gdy usłyszysz jakieś zwroty w języku którego się uczysz, powtarzaj je sobie na głos. Pomoże Ci to jeszcze lepiej oswoić się z wymową jak i szybciej je zapamiętać. Nie musisz przesiadywać całymi dniami nad książką z gramatyką. Jej podstawy szybko załapiesz słuchając języka na co dzień.

Słuchanie radia w innym języku

Zeszyt to oldschool, ale pomaga

Notując w zeszycie słowa, zdania, czy dłuższe fragmenty tekstu w obcym języku ułatwiasz jego zapamiętywanie. Ale nie przepisuj tam całych książek strona po stronie. Nie o to w tym chodzi. Musisz sama zdecydować które zwroty są ciekawe, ale trudne do zapamiętania. Warto zapisywać nie same słowa, ale zdania w których występują. Przybliżysz sobie kontekst, w jakim mogą być użyte.

Nie bój się błędów. Robiąc je a później poprawiając przyśpieszysz proces zapamiętywania, jeśli posiadasz pamięć wzrokową.

Zastanawiasz się czy Twoja wymowa jest poprawna? Nie jesteś pewien czy kontekst zdania, w którym użyłeś dane słowo jest OK? Nie zniechęcaj się! Szukaj odpowiedzi w sieci, na forach językowych czy kanałach na youtube. To wspomoże Twoją pamięć w przyswajaniu nowego języka.

Jeśli jednak męczy Cię zeszyt, zrezygnuj z niego. Zniechęcony ciągłym zapisywaniem stracisz motywację, a do tego nie możesz dopuścić. Nauka języka ma być przyjemna!

Zeszyt do nauki języka obcego

Kurs nauki języka czy nauka w domu

Jeżeli zastanawiasz się, czy podjąć kurs językowy zamiast próbować bycia samoukiem, to warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze: jak szybko i dobrze chcę się nauczyć języka? Nauka języka w domu jest zdecydowanie przyjemniejsza i możemy sami sobie ustalać regularność. Jesteśmy swoimi nauczycielami, którzy sami sobie ustalają godziny pracy. Z kursem nie zawsze tak jest. Zwiększają się też oczywiście wymagania i intensywność nauki. Nauka języka w przypadku kursu zależy w dużej mierze od nauczyciela, a nie zawsze musimy dobrze trafić.

W szkole językowej Gadano, która zajmuje się nauką języka polskiego dla obcokrajowców, kładzie się zawsze nacisk na indywidualne podejście do ucznia. Dodatkowo, pierwsza lekcja jest zawsze darmowa, więc nie płacimy w ciemno. Takie podejście do nauki języka powinny stosować wszystkie szkoły językowe. Oczywiście w praktyce tak nie jest, stąd podjęcie kursu zawsze wiąże się z ryzykiem

Otocz się językiem

W czasie nauki nowego języka warto mieć z nim kontakt tak często jak tylko się da! Słuchaj zagranicznych piosenek, oglądaj filmy i seriale bez lektora (napisy jak najbardziej dozwolone). Wyszukaj w sieci podcastów lub audiobooków w tym języku i puszczaj je sobie choćby w czasie sprzątania lub gotowania w domu.

Potrzebujesz więcej stymulacji? Naklejaj karteczki z podpisami na przedmioty. Gdy na nie spojrzysz, czytaj je na głos. Przebywaj jak najwięcej w otoczeniu obcego języka.

Nie zwlekaj z nauką. W każdej chwili możesz znaleźć w sieci kursy na każdym poziomie zaawansowania. Zacznij już dziś! Pamiętaj o najważniejszym – nauka nowego języka ma sprawiać Ci przyjemność!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Klaudia Olenderczyk
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Właśnie rozpoczęłaś swoją przygodę z jogą, albo innymi ćwiczeniami? Świetnie! Pewnie pośró…