Home Rozwój osobisty Systematyczność na co dzień czyli jak wyrobić w sobie dobry nawyk

Systematyczność na co dzień czyli jak wyrobić w sobie dobry nawyk

10 min czytania
0
0
4,884
Systematyczność - jak nauczyć się systematyczności

Systematyczność jest potrzebna w osiągnięciu wielu celów. Trudno nauczyć się języka czy figur akrobatycznych, ćwicząc bardzo rzadko i oczekując natychmiastowych efektów. Potrzebna jest do tego wspomniana wcześniej systematyczność. Jak wyrobić u siebie ten nawyk i osiągnąć wyznaczone cele? Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu! Jeśli ponadto zastanawia Cię, od czego zacząć naukę języka lub jakiego języka warto się uczyć, zapoznaj się z naszymi wcześniejszymi artykułami. 

Czym jest systematyczność?

Jak podają słowniki, systematyczność to “porządek, ułożenie regularność”. To właśnie wspomnianej regularności pragniemy się nauczyć, by uzyskać upragnione cele, które sobie założyliśmy. Niektórym osobom słowo to kojarzy się z nudą i monotonią, jednak wcale nie musi tak być! 

Jak nauczyć się systematyczności?

Nauka systematyczności może okazać się łatwiejsza, niż się Tobie wydaje! Nawet jeżeli staranna nauka języka do tej pory wzbudzała w Tobie niechęć, jest dla Ciebie szansa! 

Pomyśl o celu

Jeżeli zamierzasz coś zmienić w swoim życiu, postaraj się zastanowić, dlaczego to robisz. Czy cel, do którego dążysz uszczęśliwi Cię i zmieni Twoje życie na lepsze? Musisz zastanowić się nad tym, czy to, co czeka na końcu Twojej drogi jest warte całego poświęcenia, które włożysz w dążenie do osiągnięcia celu. Jeżeli tak, łatwiej będzie ci odnaleźć radość w tym, co robisz i zrozumieć sens wszystkich Twoich działań. To z kolei doprowadzi do zminimalizowania ryzyka różnych kryzysów, kiedy to stwierdzasz, że to, do czego chciałaś dążyć w sumie nie jest warte wysiłku, a Ty zmarnowałaś tylko swój czas. Jeżeli to, do czego dążysz jest całkowicie niezgodne z Twoją osobowością czy umiejętnościami, czasem nie ma sensu za wszelką cenę do tego dążyć. Będzie to na pewno męcząca droga, a i samo osiągnięcie celu może okazać się mało satysfakcjonujące. 

Systematyczność a nastawienie

Odpowiednie nastawienie często jest kluczem do sukcesu. Czasem zdarza się, że musisz nauczyć się jakiejś rzeczy, która nie do końca sprawia Tobie przyjemność. Czymś takim może być na przykład nauka do trudnego egzaminu. Nie chcesz tego robić, ale jednocześnie jeśli nie zaczniesz powtarzać materiału, najprawdopodobniej nie zdasz. Ze względu na to, że bardzo nie lubisz tego przedmiotu, nieustannie przekładasz naukę na później, najczęściej aż do wieczora przed egzaminem. To błąd! Jeśli już musisz czegoś się nauczyć, postaraj się potraktować to nie jako przykrą konieczność, a raczej wyzwanie, któremu masz zamiar sprostać. Do tego wyzwania warto zacząć przygotowywać się już wcześniej, co jakiś czas powtarzając to, co umiesz. Postaraj się odnaleźć w sobie pozytywną energię po to, by mieć motywację do systematycznych działań. 

Pora na plan 

Jeżeli nie umiesz się zmotywować, a z Twoją systematycznością sprawa wygląda bardzo kiepsko, postaraj się stworzyć sobie plan dnia. Uwzględnij w nim inne swoje obowiązki, sen, czas dla siebie i rozrywkę. Zaznacz, które dni i ile godzin będziesz poświęcała na naukę określonej rzeczy, np. ćwiczenia fizyczne lub naukę. Może to być kilka godzin, a może nawet 15 minut dziennie! Zaznacz sobie o której godzinie zamierzasz rozpocząć pracę i o której ją skończyć, a następnie zweryfikuj, czy udaje się Tobie zastosować do zaplanowanych działań. Postaraj się notować także, ile czasu dziennie spędzasz np. na portalach społecznościowych czy grając w gry. Zastanów się, czy nie warto ograniczyć ten czas na rzecz bardziej pożytecznych rzeczy, które mogłabyś zrobić.  Pomyśl o satysfakcji, jeśli uda Ci się zrealizować Twój plan w stu procentach!

Systematyczność - podziel się z innymi

Podziel się z innymi!

Jeżeli pragniesz osiągnąć upragniony cel, być może warto powiedzieć o tym zaufanej osobie? Jeśli otaczasz się innymi, którzy cechują się silną wolą i potrafią być systematyczni, najprawdopodobniej sama ich obecność i kontakt z nimi zmotywuje Cię do pracy. Jeśli z kolei nikomu nie powiesz o swoich planach, łatwiej będzie Ci oszukiwać samą siebie i ostatecznie zrezygnować. Warto także, by taka osoba była kimś, kto imponuje Ci swoimi działaniami i osiągnięciami. Zapewni to dodatkową motywację i ułatwi pracę. 

Daj sobie czas 

Nie zapominaj także o tym, że w nauce każdej nowej umiejętności zdarzają się wzloty i upadki. Jeśli coś Ci nie wyjdzie, postaraj się tym za bardzo nie przejmować i dąż dalej do wymarzonego celu. Wszelki potknięcia traktuj jako lekcję, dzięki której możesz nauczyć się czegoś nowego i zdobyć doświadczenie. Warto zaznaczyć, że potknięcia są naturalne i będą zdarzać się cały czas, jeśli próbujesz zrobić coś nowego. Potknięcia nie są osobistymi porażkami. Dodatkowo jeśli coś Ci się uda, nie zapominaj o tym. Jeżeli udało Ci się osiągnąć jakiś mniejszy sukces, który składa się na ten większy, nie lekceważ tego! Postaraj się doceniać samą siebie, przeanalizuj swoje działania i zobacz, co było dobre, a co wymaga poprawy

Mamy nadzieję, że nasze porady sprawią, że będzie Wam zdecydowanie łatwiej wyrobić w sobie nawyk systematyczności i osiągnąć upragnione cele. Jak wygląda systematyczność u Was? Macie swoje sprawdzone sposoby na to, by osiągać to, co sobie założyliście? Podzielcie się nimi w komentarzu! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Minimalizm w szafie – czyli jak chcieć mniej?

Minimalizm to trend, który odrzuca podążanie za tym, co mają inni. Postępowanie wbrew kult…