Home Lifestyle Jakiego języka warto się uczyć?

Jakiego języka warto się uczyć?

11 min czytania
0
0
1,852
Jakiego języka warto się uczyć

Obecnie na świecie używanych jest około 7 tysięcy języków, a mowa tu tylko o tych, które udało nam się odkryć. Niektórymi posługuje się nawet od kilku do kilkunastu procent ludzi na świecie! Tak szeroki wachlarz wyboru mimo wszystko nie utrudnia nam podjęcia decyzji odnośnie nauki języka – jak pokazują statystyki. Ale czy korzyści płynące z nauki języka są takie same w przypadku każde z nich? Warto iść za tłumem czy może postawić na indywidualność? Jakiego języka warto się uczyć tak naprawdę?

Języki popularne czy egzotyczne

To, jak język jest często używany oraz gdzie, jest często przeważającym aspektem, kiedy zastanawiamy się, jakiego języka się uczyć. Nie da się ukryć, że to ważny czynnik, ale czy powinien być decydujący? Sama popularność języka jeszcze nie świadczy o jego użyteczności. Dobrym przykładem jest język hiszpański – jeden z najpopularniejszych języków na świecie. Jego różnymi odmianami posługuje się ponad 405 milionów ludzi! Czy to znaczy, że powinniśmy się go uczyć?

Jak się okazuje, popularność języka nie zawsze wpływa na to, jakiego języka warto się uczyć. Hiszpański jest językiem popularnym, ale jest on używany głównie przez lokalnych. Nie ma on charakteru globalnego tak jak np. angielski, nie jest również językiem używanym w biznesie, jak np. chiński czy japoński. Jego znajomość pozwoli nam jedynie na zgłębienie kultury latynoskiej (co jest ważnym aspektem, ale niekoniecznie kluczowym), umożliwi komunikację z mieszkańcami – ale przecież tutaj równie dobrze sprawdziłby się język angielski.

Z drugiej strony, to wykluczyłoby naukę języków egzotycznych, które paradoksalnie dostarczają nam dużo korzyści. Uczenie się języków, które są całkowicie oderwane od naszej zachodniej kultury, np. azjatyckich lub afrykańskich, naprawdę poszerza możliwości naszego aparatu mowy i ułatwi zaczęcie nauki innego języka. Im bardziej język, którego się uczymy, jest różny od tego, z czym mieliśmy do czynienia dotychczas, tym bardziej nasz mózg stawia sobie wyzwania i tym bardziej ćwiczymy nasz własny język, przyzwyczajając go do nowych dźwięków i konstrukcji.

Jakiego języka się uczyć

Jakiego języka warto się uczyć? Przeanalizuj swoje potrzeby

Jeśli zastanawiasz się, jakiego języka warto się uczyć, postaraj się najpierw pomyśleć, czego od tego języka oczekujesz. Możliwe, że chcesz, aby znajomość języka podniosła Twoje kwalifikacje w CV – zastanów się nad takimi językami, których znajomość ceni się w Twojej branży. W branży technologii będzie to chiński, japoński a nawet indyjski. Może chcesz po prostu umieć się porozumieć z jak największą ilością osób, wtedy zajrzyj do listy najpopularniejszych języków na świecie. A może zastanawiasz się nad przeprowadzką do innego kraju – oczywistym wyborem będzie wtedy język urzędowy celu Twojej podróży.

Analiza własnych potrzeb doprowadzić nas może również do wniosku, że szukamy po prostu wyzwania. Nie każdy język, którego chcemy się uczyć, nauczany jest w dostępnych nam szkołach językowych. Wtedy trzeba sięgnąć po opracowania naukowe, stare słowniki oraz oczywiście pomoce internetowe. Z dzisiejszą dostępnością źródeł możemy podjąć naukę w zasadzie dowolnego języka – nawet tych, który posługiwali się rdzenni mieszkańcy Ameryki. Jeżeli nie wiemy, jakiego języka warto się uczyć, żeby było to dla nas wyzwaniem, zawsze wystarczy, że sprawdzimy, która kultura jest najbardziej różna od naszej. Takie na przykład Chiny są na kompletnie różnym od Polski biegunie kulturowym. Posiadają zupełnie inny system zapisu słów, inne głoski, odmianę i tak dalej. Prawdziwe wyzwanie dla każdego fana trudnych języków.

Książki do nauki języka

Czy są języki, których nie warto się uczyć?

Jeśli zadajemy sobie pytanie “Jakiego warto się uczyć?”, konsekwentnie wynika z tego, że są języki, których nie warto się uczyć. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście nie. Każdy język jest wartościowy. Po prostu z nauki jednych możemy wynieść mniej niż z nauki drugich. Jest to całkowicie naturalne. Dobry przykład przedstawiają nauczyciele języka Polskiego ze szkoły Gadano, która naucza obcokrajowców naszego języka. Okazuje się, że do nauki polskiego przystępuje o wiele więcej osób, które nie uczyły się wcześniej języków słowiańskich. Słowianie słysząc polski język, chociaż jest inny od ich ojczystego, potrafią zauważyć w nim podobieństwa i na tej podstawie uczyć się samemu. Natomiast inne narody, muszą uczyć się naszego języka od podstaw.

Przekłada się to właśnie na fakt, że uczenie się niektórych języków przyjdzie nam łatwiej niż innych i przez to z tej nauki mniej wyniesiemy. Mało Polaków decyduje się na naukę czeskiego. Język ten do naszego jest bardzo podobny. Oczywiście nie czyni to go bezwartościowym, ale nauka może odbywać się na podstawie podobieństw, przez co nasz mózg i aparat mowy mniej się rozwija. Wynosimy z nauki tego języka mniej korzyści niż na przykład z nauki języka egzotycznego.

Jakiego języka warto się uczyć? Najlepiej nieustannie próbować nauki każdego języka, jaki nas zainteresuje, bez względu na to czy płyną z tego jakieś korzyści czy nie. Nic nas w dzisiejszym świecie nie ogranicza. Posiadamy dostęp do każdego możliwego kursu językowego i słownika. Nawet jeżeli będziesz chciał zacząć przygodę z łaciną, możesz to zrobić i wciąż będzie to dla Ciebie wartościowe.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Za co można kochać drugą osobę? Sprawdź, co wywołuje uczucia!

Za co można kochać drugą osobę? Zwykle zadajemy sobie to pytanie w dwóch skrajnie różnych …