Home Dom Ogród Wiosenne porządki w domu i ogrodzie

Wiosenne porządki w domu i ogrodzie

9 min czytania
0
0
1,552
Wiosenne porządki w domu i ogrodzie

Wiosna na dobre zagościła za naszymi oknami. Jasne promienie słońca dodają nam energii, którą możemy zamienić na działanie i rozpocząć wiosenne porządki w domu i ogrodzie. Jak się za nie zabrać i jakie prace wykonać? Odpowiadamy w artykule!

Wiosenne porządki – planowanie

Wiosenne porządki najlepiej rozpocząć od sporządzenia listy i rozłożenia zadań na wszystkich domowników. Przydatny będzie grafik sprzątania. Nie wszystko musisz robić sama, a wręcz niektóre czynności, jak przegląd garderoby, o którym więcej będzie w kolejnej części tekstu, powinni wykonać wszyscy domownicy indywidualnie. Rozpiszcie zadania oraz kto, które, kiedy wykona, a potem trzymajcie się planu!

Przegląd garderoby

Wiosna to odpowiedni czas na zrobienie przeglądu garderoby. Zacznijcie od rzeczy jesienno-zimowych, które znajdują się w waszej szafie. Czy przez cały sezon, któregoś nie założyłaś ani razu albo zdarzyło się to tylko raz? Nie ma sensu trzymać ich w szafie, nawet jeśli rok temu były dla ciebie hitem. Tylko zagracają przestrzeń i wywołują efekt ,,nie mam co na siebie włożyć” – mimo szafy pękającej w szwach. Kolejnym krokiem jest schowanie na przyszły rok ciepłych ubrań, swetrów z reniferem, czapek i rękawiczek i wyjęcie zestawu wiosenno- letniego. Na końcu sprawdź czy nie przyda Ci się organizacja toaletki. Wyrzucić przeterminowane kosmetyki i umyj pędzle.

Wiosenne porzadki w domu. Garderoba

Wiosenne porządki w domu – najważniejsze zadania

Wiosenne porządki to doskonała okazja, aby wykonać czynności na, które przy zwykłym cotygodniowym sprzątaniu nie ma czasu. Co powinno znaleźć się na liście?

 • Odkurzanie i mycie obić mebli. Do tego zadania wybierz cieplejszy dzień, żeby bez problemu wyschły. Jeśli masz możliwość ściągnięcia pokrowca z krzeseł czy kanapy to twoja praca będzie łatwiejsza. Przy okazji wypierz poszewki poduszek ozdobnych i awaryjny kocyk (jeśli taki leży na twojej kanapie).
 • Odkurzanie za i pod meblami – może tego nie widać, ale na pewno czai się go tam sporo. Do tego zadania mogą być potrzebne dwie osoby, aby wspólnie odsuwać cięższe elementy.
 • Pranie firanek i zasłon – od ostatniego prania pewnie osadziło się na nich sporo kurzu i zanieczyszczeń z ulicy. Po praniu w pokoju od razu zrobi się bardziej wiosennie.
 • Trzepanie i pranie dywanów albo oddanie ich do profesjonalnego czyszczenia. Pielęgnacja dywanów nie jest łatwa. Nic dziwnego, że robimy to tak rzadko, a na co dzień ograniczamy się do odkurzania. Jeśli nie masz w domu alergików, porządne czyszczenie raz na sezon wystarczy.
 • Mycie okien. Oczywiście, czym byłby wiosenne porządki bez umycia okien. Zimą unikamy tego zadania, żeby nie wychładzać pomieszczenia, nie przeziębić się lub przez różnicę temperatur nie uszkodzić szkła.
 • Mycie lamp i karniszy.
 • Mycie kratek wentylacyjnych i okapu. Do tego zadania przydadzą się środki odtłuszczające, ale jeśli preferujesz eko sprzątanie, użyj roztworu z octu i wody oraz pastę z sody oczyszczonej.

Wiosenne porzadki w domu. Odkurzacz

Akcja odgracanie

Na koniec sprzątania w domu, rozejrzyj się i zastanów czy wszystkie przedmioty, które zgromadziłeś podczas ostatniego sezonu są ci potrzebne. Zrób gruntowny przegląd i wyrzuć, wydaj lub sprzedaj te, które tylko zagracają przestrzeń. To również dobry czas, żeby pomóc dzieciom zrobić przegląd zabawek i pozbyć się tych, które się zniszczyły lub, którymi się nie bawią.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosną w ogrodzie jest sporo pracy przy przycinaniu roślin i nawożeniu gleby. O jakie wiosenne prace w ogrodzie jeszcze zadbać, żeby cieszyć się porządkiem i terenem przygotowanym na ciepłe dni? Na twojej liście powinno się znaleźć:

 • czyszczenie mebli balkonowych i ogrodowych – niezależnie w jakich warunkach były przechowywane na pewno potrzebują odświeżenia;
 • mycie tarasu;
 • czyszczenie rynien – w czasie opadu liści, a później roztopów, z dachu mogło spłynąć do niej sporo zanieczyszczeń pogarszających drożność. Nie bagatelizuj tej sprawy. Złe odprowadzanie deszczówki, może doprowadzić do trudnych do usunięcia zacieków na elewacji, ale także podmakania ścian domu;
 • porządki w szopie na narzędzia. Przegląd i ewentualne naprawy sprzętu – dokręcenie śrubek, ostrzenie.
 • pewnie, gdy wykonywałeś jesienne porządki, zagrabiłaś dokładnie wszystkie liście. Jednak wiosną procedurę trzeba powtórzyć i jeszcze raz dokładnie oczyścić trawnik. Sprawdź jak dbać o trawnik.

Sezon na wiosenne porządki rozpoczęty. Łap za miotłę i do dzieła. Pora przygotować się na sezon! Przeczytaj również jakie są naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu i nie daj się zaskoczyć przeziębieniu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Dzień Mamy: co kupić mamie, która ma wszystko?

Dzień Mamy to wyjątkowa okazja, kiedy celebrowane są matczyne miłość, poświęcenie i wsparc…