Home Dom Ogród Wiosenne porządki w domu i ogrodzie

Wiosenne porządki w domu i ogrodzie

8 min czytania
0
0
129
Wiosenne porządki w domu i ogrodzie

Wiosna na dobre zagościła za naszymi oknami. Jasne promienie słońca dodają nam energii, którą możemy zamienić na działanie i rozpocząć wiosenne porządki w domu i ogrodzie. Jak się za nie zabrać i jakie prace wykonać? Odpowiadamy w artykule!

Wiosenne porządki – planowanie

Wiosenne porządki najlepiej rozpocząć od sporządzenia listy i rozłożenia zadań na wszystkich domowników. Przydatny będzie grafik sprzątania. Nie wszystko musisz robić sama, a wręcz niektóre czynności, jak przegląd garderoby, o którym więcej będzie w kolejnej części tekstu, powinni wykonać wszyscy domownicy indywidualnie. Rozpiszcie zadania oraz kto, które, kiedy wykona, a potem trzymajcie się planu!

Przegląd garderoby

Wiosna to odpowiedni czas na zrobienie przeglądu garderoby. Zacznijcie od rzeczy jesienno-zimowych, które znajdują się w waszej szafie. Czy przez cały sezon, któregoś nie założyłaś ani razu albo zdarzyło się to tylko raz? Nie ma sensu trzymać ich w szafie, nawet jeśli rok temu były dla ciebie hitem. Tylko zagracają przestrzeń i wywołują efekt ,,nie mam co na siebie włożyć” – mimo szafy pękającej w szwach. Kolejnym krokiem jest schowanie na przyszły rok ciepłych ubrań, swetrów z reniferem, czapek i rękawiczek i wyjęcie zestawu wiosenno- letniego. Na końcu sprawdź czy nie przyda Ci się organizacja toaletki. Wyrzucić przeterminowane kosmetyki i umyj pędzle.

Wiosenne porzadki w domu. Garderoba

Wiosenne porządki w domu – najważniejsze zadania

Wiosenne porządki to doskonała okazja, aby wykonać czynności na, które przy zwykłym cotygodniowym sprzątaniu nie ma czasu. Co powinno znaleźć się na liście?

 • Odkurzanie i mycie obić mebli. Do tego zadania wybierz cieplejszy dzień, żeby bez problemu wyschły. Jeśli masz możliwość ściągnięcia pokrowca z krzeseł czy kanapy to twoja praca będzie łatwiejsza. Przy okazji wypierz poszewki poduszek ozdobnych i awaryjny kocyk (jeśli taki leży na twojej kanapie).
 • Odkurzanie za i pod meblami – może tego nie widać, ale na pewno czai się go tam sporo. Do tego zadania mogą być potrzebne dwie osoby, aby wspólnie odsuwać cięższe elementy.
 • Pranie firanek i zasłon – od ostatniego prania pewnie osadziło się na nich sporo kurzu i zanieczyszczeń z ulicy. Po praniu w pokoju od razu zrobi się bardziej wiosennie.
 • Trzepanie i pranie dywanów albo oddanie ich do profesjonalnego czyszczenia. Pielęgnacja dywanów nie jest łatwa. Nic dziwnego, że robimy to tak rzadko, a na co dzień ograniczamy się do odkurzania. Jeśli nie masz w domu alergików, porządne czyszczenie raz na sezon wystarczy.
 • Mycie okien. Oczywiście, czym byłby wiosenne porządki bez umycia okien. Zimą unikamy tego zadania, żeby nie wychładzać pomieszczenia, nie przeziębić się lub przez różnicę temperatur nie uszkodzić szkła.
 • Mycie lamp i karniszy.
 • Mycie kratek wentylacyjnych i okapu. Do tego zadania przydadzą się środki odtłuszczające, ale jeśli preferujesz eko sprzątanie, użyj roztworu z octu i wody oraz pastę z sody oczyszczonej.

Wiosenne porzadki w domu. Odkurzacz

Akcja odgracanie

Na koniec sprzątania w domu, rozejrzyj się i zastanów czy wszystkie przedmioty, które zgromadziłeś podczas ostatniego sezonu są ci potrzebne. Zrób gruntowny przegląd i wyrzuć, wydaj lub sprzedaj te, które tylko zagracają przestrzeń. To również dobry czas, żeby pomóc dzieciom zrobić przegląd zabawek i pozbyć się tych, które się zniszczyły lub, którymi się nie bawią.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosną w ogrodzie jest sporo pracy przy przycinaniu roślin i nawożeniu gleby. O jakie wiosenne prace w ogrodzie jeszcze zadbać, żeby cieszyć się porządkiem i terenem przygotowanym na ciepłe dni? Na twojej liście powinno się znaleźć:

 • czyszczenie mebli balkonowych i ogrodowych – niezależnie w jakich warunkach były przechowywane na pewno potrzebują odświeżenia;
 • mycie tarasu;
 • czyszczenie rynien – w czasie opadu liści, a później roztopów, z dachu mogło spłynąć do niej sporo zanieczyszczeń pogarszających drożność. Nie bagatelizuj tej sprawy. Złe odprowadzanie deszczówki, może doprowadzić do trudnych do usunięcia zacieków na elewacji, ale także podmakania ścian domu;
 • porządki w szopie na narzędzia. Przegląd i ewentualne naprawy sprzętu – dokręcenie śrubek, ostrzenie.
 • pewnie, gdy wykonywałeś jesienne porządki, zagrabiłaś dokładnie wszystkie liście. Jednak wiosną procedurę trzeba powtórzyć i jeszcze raz dokładnie oczyścić trawnik. Sprawdź jak dbać o trawnik.

Sezon na wiosenne porządki rozpoczęty. Łap za miotłę i do dzieła. Pora przygotować się na sezon! Przeczytaj również jakie są naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu i nie daj się zaskoczyć przeziębieniu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Wanda
Load More In Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Wiosenne spacery z niemowlakiem, wkładką i otulaczem

Sezon letni sprzyja długim spacerom. Intensywność promieni słonecznych i wysoka temperatur…