Home Artykuły sponsorowane Obozy dla dzieci

Obozy dla dzieci

8 min czytania
0
0
840
obozy-dla-dzieci

Nie ma to jak lato! Słońce, ciepła woda w jeziorze, lekki powiew wiatru – a do tego wolność, swoboda i pełny relax! Jeśli do tego dodać grupę roześmianych rówieśników – mamy receptę na pełnię szczęścia!

Obozy dla dzieci zmieniają się cały czas i ewoluują. Te, które pamiętają nasi dziadkowie, odeszły już w niepamięć. Te, które pamiętają nasi rodzice, można powspominać z łezką w oku – już nie istnieją. Te, które pamiętamy my z własnego dzieciństwa – również wiele się różnią od tych, które teraz są proponowane dzieciom. Jakie są więc dzisiejsze obozy dla dzieci?

Przede wszystkim – są zmieniające się z roku na rok, nadążające za trendami młodzieżowymi, za zainteresowaniami dzieci. Być może pokolenie trzydziestolatków i czterdziestolatków nie wie co to jest cosplay, Fotnite, ASG, otaku, e-sport, RPG, Minecraft, “hobby horsing”, PokemonGo, czy archery tag, ale dla dzieci i młodzieży te pojęcia są znane. Obozy dla dzieci podążają za tymi trendami. Co więcej, wciąż pojawia się “nowe” – nowe pasje, nowe pomysły, a nawet nowe sporty. Świat rozwija się bardzo szybko i programy kolonijne muszą za nim nadążać. Rok czy dwa opóźnienia w aktualizowaniu programów powodują, że wyjazdy na obozy dla dzieci po prostu stają się nieatrakcyjne i nie będą kupowane.

Gdzie szukać dawnego klimatu?

Najbardziej tradycyjne obozy dla dzieci to te harcerskie i kościelne. One się mało zmieniają. Fakt, że harcerze muszą mieć toalety Toi-Toi i wodę, a grupy parafialne muszą mieć odpowiednią liczebność, ale ogólne zasady tych wyjazdów się mało zmieniają. Mało zmienne są też obozy wędrowne – muszą co prawda podporządkować się przepisom (np. zostać wpisane do kuratorium), a uczestnicy mają lepszy sprzęt trekkingowy i większe bezpieczeństwo, ale zasady obozu pozostają niezmienne. Swoją specyfikę mają też profesjonalne obozy sportowe – ich program jest z góry określony i są to po prostu treningi.

A jeśli szukasz nowoczesnych ofert….

Najwięcej zmieniło się i ciągle zmienia w ofertach komercyjnych, czyli wszystkich obozach dla dzieci proponowanych przez rozmaite biura turystyczne. Ofert tych jest bardzo dużo, obozy dla dzieci realizowane są w różnych rejonach Polski, a nawet za granicą. Tu zmienia się niemal wszystko!

Obozy dla dzieci (https://www.kogis.pl/obozy) oraz kolonie to dziś prawie to samo. Kolonie są zazwyczaj dla młodszych dzieci i oparte są bardziej na ciągłej opiece przez jednego opiekuna. Obozy dla dzieci są raczej dla starszych, oparte na różnorodnych zajęciach, prowadzonych przez instruktorów. Jednak zasady nowoczesnego obozu dla dzieci dotyczą wszystkich tych wyjazdów.

Jakie są więc dziś te obozy dla dzieci?

  • bezpieczne – ogromną rolę odgrywa dziś zapewnienie wszelkiego bezpieczeństwa uczestnikom wyjazdu
  • legalne – dziś mało kto już łamie prawo i organizuje nielegalne wyjazdy prowadzone przez profesjonalną kadrę – a nawet sprawdzaną pod kątem przestępstw seksualnych, normą są dodatkowe kursy i kwalifikacje
  • wszechstronne – niezależnie od oferty, programy są tak ułożone, by każde dziecko znalazło tam coś dla siebie i rozwijało się wszechstronnie
  • dobrane wiekowo – już rzadkością są kolonie “dla wszystkich” czyli od 6 do 18 lat – teraz tworzone są obozy według wieku dzieci
  • komfortowe – organizowane w wygodnych ośrodkach, ładnych pokojach lub domkach, a standardem jest łazienka dla każdego pokoju
  • tematyczne – w sumie wszystkie dzisiejsze wyjazdy mają jakiś temat – rzadko już spotyka się ogólną “kolonię wypoczynkową”
  • integracyjne – mogą na nie pojechać wszystkie dzieci, jakie się zgłoszą, nie odbywa się już na zasadzie wyjazdów zakładowych lub z jednego osiedla

Co jest “trendy”, a co nie?

Obozy dla dzieci w dzisiejszych czasach cały czas przechodzą ewolucję. To sami uczestnicy tworzą programy, mówią, co im się podoba, a co nie, co chcieliby robić, jakie wycieczki proponują. Na podstawie tych obserwacji kadra wraz z organizatorem układa projekty programów na kolejne wakacje i ferie zimowe. Konieczne w programach są nowe trendy, a więc nie może zabraknąć propozycji programowania, tworzenia gier komputerowych, wirtualnej rzeczywistości, e-sportu, mediów społecznościowych czy laserowych pojedynków. Młodzi ludzie mają już swój świat, który się szybko zmienia i rozwija, za którym trudno nadążyć starszym osobom. To, co było “cool” pięć lat temu, teraz na pewno nie jest ani ciekawe, ani “trendy”.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Biżuteria ze znakami zodiaku

Biżuteria ze znakami zodiaku stała się niezwykle popularna, łącząc w sobie osobisty charak…