Home Lifestyle Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

7 min czytania
0
0
2,046
Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Nauka języka obcego dzisiaj jest powszechnym zjawiskiem w każdym kraju i mało kto kwestionuje jej przydatność. Znajomość drugiego języka zwiększa szansę na otrzymanie stanowiska, na które aplikujemy, ułatwia komunikację zagranicą oraz pozwala sięgać po obcojęzyczną literaturę. Jest uniwersalną umiejętnością, z której zawsze możemy skorzystać. Jednak niewiele osób wie, jakie korzyści płyną z nauki języka dla nas samych.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Naukowcy odpowiadają

Okazuje się, że uczenie się języków obcych rozwija nasz mózg i nasze kompetencje intelektualne. Jak wykazują badania, uczenie się pobudza wiele ośrodków w mózgu, co oznacza, że przygotowuje ten narząd na wykorzystywanie więcej ze swoich zasobów na raz. Oznacza to, że uczymy się wielozadaniowości. Mózg musi pracować naprawdę na dużych obrotach, jeśli chce przyswoić gramatykę języka. Tym samym przygotowuje się do takiego zadania na przyszłość i uelastycznia. Tutaj pojawia się drugi powód, dlaczego warto uczyć się języków obcych.

Dlaczego warto uczyć się języka polskiego?

Naukę języka obcego zaczynamy zazwyczaj od angielskiego. Jeśli ten język już opanowaliśmy, to da się zauważyć, że zrozumienie innych języków o podobnej budowie przychodzi nam łatwiej. Tak samo z językiem ojczystym. Dlaczego warto uczyć się języka polskiego? Posiada bardzo złożoną strukturę, dzięki czemu przygotowuje nas do nauki wielu rodzajów języków. Przy okazji, zapoznajemy się z najtrudniejszą wersją języka słowiańskiego. Dlatego warto uczyć się języka polskiego, ponieważ obcokrajowcom pozwala on wdrożyć się w późniejszą naukę np. rosyjskiego.

Oprócz tego, osoby które dużo swojego czasu poświęcają na naukę języków, osiągają większe sukcesy w nauce innych przedmiotów. Badania potwierdziły, że studenci, którzy poświęcają na naukę języka obcego kilka godzin tygodniowo, mają lepsze wyniki w nauce niż ci, którzy tego nie robią.

„Granice mojego języka […]”

Zadając sobie pytanie „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”, zazwyczaj myślimy o korzyściach jakie mogą wyniknąć, takich jak np. zarobki czy wyniki w nauce. A jak się okazuje, uczenie się obcego języka może też rozwinąć nasze wnętrze. Wittgenstein powiedział kiedyś  „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Oznacza to mniej więcej tyle, że ucząc się języka obcego, uczymy się o tradycji i myśleniu innej kultury.

Granice mojego języka

W języku kryje się wiele zagadek o mieszkańcach danego kraju i ich zwyczajach. Istnieje wiele słów w języku, które są nieprzetłumaczalne w innych. Jest to również powód, dlaczego warto uczyć się języka polskiego. Posiadamy szeroki zakres słów i frazeologizmów, które są niespotykane na Zachodzie jak choćby „barszcz” czy „pierogi”. Ucząc kogoś polskiego, uczymy go o historii i tradycji naszej kultury, jak twierdzą na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia specjaliści z Gadano.

Językiem podbij świat

Znajomość języka obcego otwiera przed nami wiele możliwości. Jak już pokazaliśmy jest wiele powodów, dlaczego warto uczyć się języków obcych. Rozwija to nasz mózg, pozwala więcej osiągnąć, jest cenione przez pracodawców i pozwala poznać obcy nam świat. To, o czym nie wspomnieliśmy, to fakt, że znajomość języka otwiera nam drogę do innych krajów. Żeby zupełnie zgłębić obcą kulturę i się z nią zapoznać, nie wystarczy być zwykłym turystą. Należy się zaaklimatyzować z mieszkańcami i żyć tak jak oni. Tylko wtedy nic się przed nami nie ukryje.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Zrób to przede wszystkim dla siebie! Rozwiń się i poznaj świat z zupełnie innej perspektywy. Nie pozwól, by twój własny język stał się granicami twojego świata i zacznij naukę języka już dziś!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Minimalizm w szafie – czyli jak chcieć mniej?

Minimalizm to trend, który odrzuca podążanie za tym, co mają inni. Postępowanie wbrew kult…