Home Lifestyle Jak opiekować się kotem? Abc początkującej kociary

Jak opiekować się kotem? Abc początkującej kociary

8 min czytania
0
0
4,140
Jak opiekować się kotem

Mały kot w domu może przynieść dużo szczęścia, śmiechu i radości. Zastanawiasz się nad adopcją? A może już wiesz, że jesteś gotowa na nowego członka rodziny? W obu przypadkach powinnaś sprawdzić jak opiekować się kotem, by był szczęśliwy.

Weterynarz

Najlepszym specjalistą od kotów jest właśnie ktoś, kto latami uczył się, jak im pomagać. Weterynarz – to pierwsza ważna kwestia przy szukaniu odpowiedzi na pytanie, jak opiekować się kotem. Zatem znajdź kogoś, kto nie tylko jest stosunkowo blisko od Twojego domu, ale także ma pozytywne opinie.

Niebezpieczne przedmioty

Koty to bardzo ciekawskie i żywiołowe zwierzęta. Zainteresowanie wszystkim, co wpadnie im w łapy może być dla Ciebie kłopotliwe, kiedy dopiero uczysz się jak opiekować się kotem. Dlatego podpowiadamy, że kot w domu to mały złodziejaszek. Jego ulubiony łupami są gumki do włosów, sznurki i papierki. Pamiętaj więc aby schować, te przedmioty w miejscach, do których kot nie będzie miał dostępu. To naprawdę mądre stworzenia, wiele z nich będzie obserwować, gdzie odkładasz zabrane im przedmioty, by chwilę później po nie pobiec. Zabawa tymi przedmiotami bez Twojego nadzoru może skończyć ich połknięciem i w rezultacie uszkodzeniem jelit.

Opiekowanie się kotem

Jak opiekować się kotem? Zadbaj o bezpieczeństwo w mieszkaniu

Przestrzeń, w której przebywa kot, nie może być czyszczona niebezpiecznymi detergentami. Pamiętaj, że koty chodzą wszędzie boso. Użycie nieodpowiednich środków czystości może zaszkodzić kociakowi. Do kwestii, jak opiekować się kotem, by był bezpieczny, należy także dodać usunięcie trujących roślin. Następnie warto pomyśleć o zabezpieczeniu kabli i okien. Kabel może kotu przypominać świetną zabawkę. Nie zostawiaj podłączonego laptopa czy telefonu bez nadzoru. Zabezpiecz okna siatką albo uważaj na kociaka, kiedy będziesz wietrzyć pomieszczenie. Koty to myśliwi, kiedy wypatrzą swoją ofiarę z 5 piętra bloku, mogą po prostu za nią skoczyć.

Pierwszy dzień

Każda zmiana środowiska jest dla kota stresująca. Dlatego warto na początku zamknąć go w jednym pomieszczeniu. Najprawdopodobniej kotek będzie zdenerwowany i będzie szukał schronienia. Miło byłoby przygotować mu w danym pokoju legowisko, które jednocześnie posłuży za bezpieczną kryjówkę. Kiedy kot będzie już spokojniejszy i wyjdzie z ukrycia, możesz mu pokazać, gdzie znajduje się woda, jedzenie i kuweta. Więcej informacji o tym, czym karmić małego kotka i jak nauczyć go korzystania z kuwety znajdziesz w naszych kolejnych artykułach.

Opiekowanie się kotem – zabawę czas zacząć!

Zabawki, dużo zabawek! To część odpowiedzi na pytanie, jak zajmować się kotem. Kociaki to świetni myśliwi, mogą całymi dniami ganiać za swoimi zdobyczami. Dlatego domowe koty, powinny mieć jakąś namiastkę tych polowań. Na szczęście sklepy zoologiczne oferują najróżniejsze zabawki stymulujące rozwój kota. Ceny umilaczy kociego życia zaczynają się już od złotówki z groszami. Za taką cenę możesz nabyć np. grzechoczącą myszkę, która będziesz mogła rzucać swojemu zwierzakowi. Dla tych z was, które nie lubią biegać razem z kotem powstały wędki. Myszka, piórko, rybka zaczepiona na takiej wędkę spowoduje, że Twój kot się wybiega, a Ty nawet nie będziesz musiała wstawać z kanapy.

Jak zajmować się kotem

Drapanie mebli

Zapewniając kotu drapak, zmniejszasz ryzyko zniszczenia mebli w domu. Podobnie jak z zabawkami, opcji wyboru wśród drapaków jest wiele. Wysokie, niskie, stojące i wiszące, a niektóre mają nawet dodatkowo zamocowane zabawki. Możesz też wykonać drapak samodzielnie.

Jak opiekować się kotem? Z czułością!

Czas obalić wszystkie mity o chłodnej naturze kotów. Koty też bywają samotne i lubią towarzystwo swoich właścicieli! Potrzebują Twoich pieszczot, głaskania, aby czuły się kochane. Jednak nie wolno im się narzucać. Wtedy możesz boleśnie się przekonać, że czas przewidziany na głaskanie się już skończył. Dla własnego dobra staraj się nie dotykać kociego ogona i łap.

Większość zachowań tych zwierzaków można przewidzieć. Dlatego w następnych artykułach zagłębimy się w kwestię kociej mowy ciała. Teraz znacie już podstawy tego, jak zajmować się kotem. Na koniec jako wielbiciele kotów chcemy przypomnieć, że kot to nie jest świetny prezent. Żadne zwierze nie powinno być jako taki traktowane. Zdecydowanie się na opiekę nad kotem musi być dobrze przemyślanie. Dla tych, którzy już podjęli decyzje, życzymy dużo dobrej zabawy, bo nie ma nic lepszego niż mały kot w domu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Bawełna – wady i zalety. Jakie są właściwości bawełny?

Bawełna to najbardziej popularne włókno, które króluje w produkcji tekstyliów. Historia ba…