Home Lifestyle Czym karmić małego kotka?

Czym karmić małego kotka?

8 min czytania
0
0
2,591
Czym karmić małego kotka

Pierwszy kot nareszcie po długich przygotowaniach pojawił się w Twoim mieszkaniu? Odczuwasz dużo radości, ale nie mniej obaw? Z naszego poprzedniego wpisu dowiesz się, jak opiekować się kotem. Czasami nie jest to takie łatwe, jak może się wydawać! Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się czym karmić małego kotka!

Karmienie kociąt – podstawy 

Odpowiednie odżywianie i dostarczanie naszemu zwierzakowi odpowiednich składników jest niezwykle istotne na każdym etapie jego rozwoju. Kocięta mają swoje specyficzne wymagania żywieniowe, a etap wzrostu rządzi się swoimi prawami. Jeżeli kociak, którego obecnie masz to twój pierwszy kot – musisz wiedzieć, że bardzo ważne jest prawidłowe przybieranie na wadze. Sporo energii dostarczanej z pożywienia, wykorzystywane jest właśnie na wzrost. Dzienny przyrost masy ciała w zależności od rasy kota różni się i wynosi od 10 do 30 g. 

Czym karmić małego kotka, aby prawidłowo się rozwijał?

W pierwszym etapie życia jedynym pokarmem jedzonym przez kocięta jest mleko matki. Dopiero po pewnym czasie, gdy kocięta mają około miesiąc, stopniowo odsadza się je od kotki, ale najlepiej zapewnić małemu kociakowi dość długi czas, podczas którego będzie mógł odżywiać się pokarmem od swojej kociej mamy. Zastanawiasz się, jak karmić małego kotka? Gdy kot jest już większy, można wprowadzać do jego diety pokarmy stałe, ale nie należy od razu podawać mu twardej karmy. Należy zacząć od karmy miękkiej lub chrupek, ale muszą one zostać uprzednio rozmoczone w wodzie. Dopiero po pewnym czasie można wprowadzać nowe pokarmy, sprawiając, że karmienie kociąt stanie się bardziej różnorodne. Naszemu kotu możemy podawać karmę suchą, mokrą i ugotowane mięso. Należy jednak robić to stopniowo, bacznie obserwując reakcję kociego organizmu.  

Jak karmić małego kotka

Starsze kocięta

W przypadku kilkumiesięcznego kociaka jego karmienie jest nieco inne. Żywi się wyłącznie pokarmem stałym, mleko matki nie jest już niezbędnym elementem jego diety. Cały czas bardzo istotna jest wysoka jakość pokarmu oraz to, aby naszemu pupilowi dostarczać odpowiednia ilość potrzebnych składników. Gdy nasz kot ma kilka miesięcy możemy mu podawać już gotową karmę w formie chrupek. Wskazane jest także podawanie mu od czasu do czasu gotowanego albo surowego mięsa. Do karmienia kociąt przeznaczone są specjalne karmy, oznaczane w odpowiedni sposób. Zróżnicowanie karmy w zależności od wieku podyktowane jest różnymi potrzebami kociego organizmu na określonym etapie rozwoju. Ponieważ wiele kociaków nie umie od razu gryźć twardych chrupek najlepiej mieszać je początkowo z mokrą karmą. Karmy mokre występują w wielu różnych rodzajach. Najczęściej spotykane są kawałki mięsa w sosie lub galarecie. Podawanie karmy suchej jest najtańszą opcją, ale bardziej korzystne dla naszego zwierzaka będzie zróżnicowanie posiłków. 

Czy małego kotka można karmić mlekiem?

Dość istotną kwestią jest podawanie kociakowi mleka lub preparatów mlekozastępczych. Często preparaty te tworzy się na bazie mleka krowiego i upodabnia pod względem zawartych składników do mleka, którym kocia matka karmi swoje młode. Nie da się jednak osiągnąć identycznego składu. Preparat taki należy wprowadzać stopniowo i obserwować reakcję organizmu naszego pupila, ponieważ niektóre koty na podanie preparatu mlekozastępczego mogą zareagować biegunką. W takim przypadku należy zaprzestać podawania tego typu pokarmu. 

Karmienie kociąt

Jak często karmić małego kotka?

Wiemy już czym karmić małego kotka, ale pozostaje jeszcze fundamentalne pytanie – jak często? Powinniśmy stosować się do zaleceń producenta karmy i obserwować naszego kota. Bardziej aktywnym kotom ze względu na większe zapotrzebowanie energetyczne, powinniśmy podawać więcej karmy. Zamiast jednej dużej porcji jedzenia, kotom powinno się podawać kilka mniejszych o stałych porach. Ważne jest to, aby małemu kociakowi nie podawać jedzenia przeznaczonego dla ludzi. Słodycze, przetworzone dania, czy inne tego typu pokarmy nie są odpowiednie dla naszego futrzaka. Należy także zauważyć, że na początkowym etapie życia, koty mają stosunkowo małą pojemność żołądka. Często wynosi ona tylko kilkanaście mililitrów.

Często zanim znajdziemy sposób żywienia, który będzie odpowiadał kociakowi minie jakiś czas. Nie należy się jednak zniechęcać początkowymi niepowodzeniami. Koty tak samo jak my, mają określone upodobania i nie wszystko zasmakuje każdemu kociakowi. Jeśli już wiesz, czym karmić Twojego małego kotka, przeczytaj artykuł o tym, jak nauczyć go korzystania z kuwety

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Bawełna – wady i zalety. Jakie są właściwości bawełny?

Bawełna to najbardziej popularne włókno, które króluje w produkcji tekstyliów. Historia ba…