Home Dom Jak nauczyć kota korzystania z kuwety – czyli nasz pierwszy mały kot

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety – czyli nasz pierwszy mały kot

7 min czytania
0
0
1,085
korzystanie z kuwety

Moment, kiedy do domu przynosimy swojego pierwszego kociaka, jest bardzo ekscytujący. Mały, wąsaty puszek, na którego czeka masa pieszczot, miłości i zabawek. Ta chwila ważna jest nie tylko dla nas, ale to także kluczowy moment dla naszego nowego domownika. Mały kot to wiele radości, ale także kilka obowiązków. O czym należy pamiętać, przygotowując się do przygarnięcia małego kotka? Warto np. wiedzieć, jak nauczyć kota korzystania z kuwety. Dziś skupimy się głównie na tej kwestii.

jak nauczyć kota korzystania z kuwety

Jaką kuwetę wybrać

Rodzajów kuwet jest bardzo wiele. Jednak z jakiej kot będzie najchętniej korzystał? Koty to indywidualiści, ale jeśli nie będą mieć możliwości wejścia do kuwety, to załatwią się w innym miejscu. Jeśli od razu planujesz kupić kociakowi głęboką kuwetę, warto pomyśleć o schodkach, po których mógłby do niej wchodzić. Najprostszym rozwiązaniem dla małych kotków jest niska, otwarta kuweta. Ważne jest, aby nie wybrać kuwety mniejszej niż 35×40 cm.

nasz pierwszy kot

Wypełnienie

Na rynku istnieje dużo produktów, którymi możemy wypełnić kuwetę. Dopóki nie wypróbujemy każdego z nich, nie dowiemy się, który najbardziej odpowiada kotu i nam samym. Wypełniacze różnią się stopień zbrylania, zdolnością pochłaniania zapachu oraz tym, z czego są wykonane. Możemy preferować piasek zapachowy, którego kot nie wynosi na łapach poza kuwetę. Pamiętajmy jednak, że decydujący głos ma nasz kot. Jeśli zapach w kuwecie będzie mu przeszkadzał, wybierze inne miejsce na załatwienie swojej potrzeby, np. nasze łóżko. Nie bez znaczenia pozostaje ilość wypełniacza w kuwecie. Koty zagrzebują swoje odchody i muszą mieć tyle żwirku, by móc to robić.

małe koty w domu

Gdzie postawić kuwetę

Umiejscowienie kuwety jest bardzo ważne. Powinna stać w odosobnionym miejscu, gdzie kot będzie czuł się komfortowo. Kuweta nie może znajdować się w ruchliwym miejscu albo koło głośnych sprzętów, takich jak pralka czy zmywarka. Kuweta powinna stać z dala od legowiska kota i stref, w których będziemy go karmić. Warto też wspomnieć, że każdy kot powinien mieć własną kuwetę. W przypadku dwóch kociaków najlepiej pomyśleć o jednej dodatkowej.

kot w domu

Korzystanie z kuwety

Koty są z natury czystymi zwierzętami. Dbania o czystość uczą się od swoich matek. Już mówimy, jak nauczyć kota korzystania z kuwety, co wcale nie jest trudną sprawą. Kiedy przyniesiemy do domu małego kota, należy mu pokazać, gdzie znajduje się kuweta. Postawić go w niej na chwilę, pogrzebać w żwirku palcem. Nie wolno trzymać kota w kuwecie wbrew jego woli. W takim wypadku miejsce będzie mu się kojarzyło negatywnie i nie będzie chciał do niego wracać. Na początku mogą się zdarzać wpadki. W takiej sytuacji należy dokładnie wyczyścić dane miejsce, a odchody można umieścić w kuwecie. Kot, czując swój zapach, może następnym razem wypróżnić się w odpowiednim miejscu. Pamiętajmy jednak o tym, by kuweta nie była zbyt brudna. Większość mruczków, które już nauczą się jak korzystania z kuwety, najczęściej załatwia się do niej chętniej wtedy, gdy jest czysta.

kot w mieszkaniu

Nagrody i kary

Każdemu zdarzają się wpadki, kiedy uczy się nowych rzeczy, koty nie są w tym przypadku wyjątkiem. Pod żadnym pozorem nie możemy karać kota za załatwienie się w nieodpowiednim miejscu. Najlepszą drogą do nauczenia kota czegokolwiek jest nagradzanie go za odpowiednie zachowanie. Kiedy nasz kot załatwi się do kuwety, powinniśmy nagrodzić go czułością i smakołykami. Nie wolno jednak karmić kota w kuwecie. Wtedy uzna, że jest to miejsce, w którym będzie karmiony i przestanie się tam załatwiać.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla was pomocny i już wiecie, jak nauczyć kota korzystania z kuwety. Kociak daje mnóstwo szczęścia i może zmienić dzień na lepszy w kilka sekund. Powodzenia z wychowywaniem Waszych małych puszków!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Magdalena Trochim
Load More In Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jakie małe zwierzęta domowe dla dzieci wybrać? Rozsądny wybór najlepszego przyjaciela Twojego dziecka

Zwierzęta to nie zabawki, ale przychodzi taki czas w życiu każdego dziecka, że jest gotowe…