Home Dom Jak nauczyć kota korzystania z kuwety – czyli nasz pierwszy mały kot

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety – czyli nasz pierwszy mały kot

7 min czytania
0
0
2,023
korzystanie z kuwety

Moment, kiedy do domu przynosimy swojego pierwszego kociaka, jest bardzo ekscytujący. Mały, wąsaty puszek, na którego czeka masa pieszczot, miłości i zabawek. Ta chwila ważna jest nie tylko dla nas, ale to także kluczowy moment dla naszego nowego domownika. Mały kot to wiele radości, ale także kilka obowiązków. O czym należy pamiętać, przygotowując się do przygarnięcia małego kotka? Warto np. wiedzieć, jak nauczyć kota korzystania z kuwety. Dziś skupimy się głównie na tej kwestii.

jak nauczyć kota korzystania z kuwety

Jaką kuwetę wybrać

Rodzajów kuwet jest bardzo wiele. Jednak z jakiej kot będzie najchętniej korzystał? Koty to indywidualiści, ale jeśli nie będą mieć możliwości wejścia do kuwety, to załatwią się w innym miejscu. Jeśli od razu planujesz kupić kociakowi głęboką kuwetę, warto pomyśleć o schodkach, po których mógłby do niej wchodzić. Najprostszym rozwiązaniem dla małych kotków jest niska, otwarta kuweta. Ważne jest, aby nie wybrać kuwety mniejszej niż 35×40 cm.

nasz pierwszy kot

Wypełnienie

Na rynku istnieje dużo produktów, którymi możemy wypełnić kuwetę. Dopóki nie wypróbujemy każdego z nich, nie dowiemy się, który najbardziej odpowiada kotu i nam samym. Wypełniacze różnią się stopień zbrylania, zdolnością pochłaniania zapachu oraz tym, z czego są wykonane. Możemy preferować piasek zapachowy, którego kot nie wynosi na łapach poza kuwetę. Pamiętajmy jednak, że decydujący głos ma nasz kot. Jeśli zapach w kuwecie będzie mu przeszkadzał, wybierze inne miejsce na załatwienie swojej potrzeby, np. nasze łóżko. Nie bez znaczenia pozostaje ilość wypełniacza w kuwecie. Koty zagrzebują swoje odchody i muszą mieć tyle żwirku, by móc to robić.

małe koty w domu

Gdzie postawić kuwetę

Umiejscowienie kuwety jest bardzo ważne. Powinna stać w odosobnionym miejscu, gdzie kot będzie czuł się komfortowo. Kuweta nie może znajdować się w ruchliwym miejscu albo koło głośnych sprzętów, takich jak pralka czy zmywarka. Kuweta powinna stać z dala od legowiska kota i stref, w których będziemy go karmić. Warto też wspomnieć, że każdy kot powinien mieć własną kuwetę. W przypadku dwóch kociaków najlepiej pomyśleć o jednej dodatkowej.

kot w domu

Korzystanie z kuwety

Koty są z natury czystymi zwierzętami. Dbania o czystość uczą się od swoich matek. Już mówimy, jak nauczyć kota korzystania z kuwety, co wcale nie jest trudną sprawą. Kiedy przyniesiemy do domu małego kota, należy mu pokazać, gdzie znajduje się kuweta. Postawić go w niej na chwilę, pogrzebać w żwirku palcem. Nie wolno trzymać kota w kuwecie wbrew jego woli. W takim wypadku miejsce będzie mu się kojarzyło negatywnie i nie będzie chciał do niego wracać. Na początku mogą się zdarzać wpadki. W takiej sytuacji należy dokładnie wyczyścić dane miejsce, a odchody można umieścić w kuwecie. Kot, czując swój zapach, może następnym razem wypróżnić się w odpowiednim miejscu. Pamiętajmy jednak o tym, by kuweta nie była zbyt brudna. Większość mruczków, które już nauczą się jak korzystania z kuwety, najczęściej załatwia się do niej chętniej wtedy, gdy jest czysta.

kot w mieszkaniu

Nagrody i kary

Każdemu zdarzają się wpadki, kiedy uczy się nowych rzeczy, koty nie są w tym przypadku wyjątkiem. Pod żadnym pozorem nie możemy karać kota za załatwienie się w nieodpowiednim miejscu. Najlepszą drogą do nauczenia kota czegokolwiek jest nagradzanie go za odpowiednie zachowanie. Kiedy nasz kot załatwi się do kuwety, powinniśmy nagrodzić go czułością i smakołykami. Nie wolno jednak karmić kota w kuwecie. Wtedy uzna, że jest to miejsce, w którym będzie karmiony i przestanie się tam załatwiać.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla was pomocny i już wiecie, jak nauczyć kota korzystania z kuwety. Kociak daje mnóstwo szczęścia i może zmienić dzień na lepszy w kilka sekund. Powodzenia z wychowywaniem Waszych małych puszków!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Idealny parasol – na co zwrócić uwagę?

Dobry parasol jest na wagę złota, to produkt potrzebny na każdą pogodę. Pełni kilka istotn…