Home Lifestyle Czym jest inteligencja emocjonalna? Poznaj sprawdzone sposoby na rozwój emocjonalnej inteligencji!

Czym jest inteligencja emocjonalna? Poznaj sprawdzone sposoby na rozwój emocjonalnej inteligencji!

9 min czytania
0
0
159
czym jest inteligencja emocjonalna

Żeby odnosić sukcesy w pracy, relacjach i życiu nie wystarczy nam ogólnie rozumiany intelekt. W 1990 roku John Mayer i Peter Salavey wprowadzili do psychologii termin inteligencji emocjonalnej (EQ – z angielskiego: emotional quotient). Inteligencja emocjonalna pomaga budować silniejsze relacje, odnosić sukcesy w szkole i pracy oraz osiągać cele zawodowe i osobiste. Na czym ona polega? Jak rozwijać inteligencję emocjonalną? Podpowiadamy w artykule!

Inteligencja emocjonalna – co to?

Najczęściej wykorzystywaną definicję sformułował Daniel Goleman, pracownik naukowy Harvardu i autor bestsellerowego podręcznika pt. Inteligencja emocjonalna. Zakwestionował on popularną opinię głoszącą, że sukces w życiu można osiągnąć głównie dzięki intelektowi poznawczemu. Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania przez nas własnych uczuć i uczuć innych, zdolność motywowania się i kierowania emocjami zarówno własnymi, jak i osób, z którymi łączą nas jakieś więzi. Składa się na nią pięć kompetencji emocjonalnych i społecznych, są nimi: 

  • samoświadomość, czyli postrzeganie i zrozumienie towarzyszących nam uczuć, zwłaszcza w sytuacjach trudnych i decyzyjnych; wiedza o swoich stanach wewnętrznych, preferencjach i możliwościach,
  • samoregulacja, samokontrola – umiejętność panowania nad emocjami,
  • motywacja – skłonności prowadzące do nowych celów lub ułatwiają ich osiągnięcie, czyli zaangażowanie, inicjatywa, optymizm,
  • empatia –  umiejętność rozpoznawania emocji u innych, zrozumienie potrzeb drugiej osoby,
  • umiejętności społeczne – związane z relacjami interpersonalnymi, wpływanie na innych, porozumienie, łagodzenie konfliktów, przewodzenie, tworzenie więzi, współpraca i współdziałanie, umiejętności zespołowe.

inteligencja emocjonalna co to

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną?

Obojętnie od tego jaką mamy osobowość inteligencja emocjonalna nie jest czymś stałym. Wymaga ona rozwoju, a także prostych czynności, które wykonywane regularnie mogą okazać się niezwykle wartościowymi nawykami. Podobnie jest z podnoszeniem samooceny.

Obserwuj swoje reakcje

W sytuacjach niekomfortowych, stresujących czy też takich, w których wypełnia nas szczęście warto obserwować swoje reakcje. Dobrą praktyką jest wzięcie 10 głębokich, świadomych oddechów oraz zastanowienie się: co właściwie czuję? Dlaczego reaguje w taki sposób? To proste ćwiczenie może być niezwykle pomocne we wczesnym rozpoznawaniu emocji oraz w umiejętnym radzeniu sobie z nimi tak, aby nie przejmowały kontroli nad zachowaniem. Dużą wskazówką mogą być sygnały wysyłane nam przez nasze ciało, dla przykładu: kiedy czujemy złość przyspiesza nam bicie serca, napinają się mięśnie, zaciska się szczęka i przyspiesza oddech. 

Pracuj nad współodczuwaniem 

Empatia jest pojęciem przywoływanym niezwykle często, jednak w jaki sposób można pracować nad jej rozwojem? Kiedy już potrafimy nazywać swoje emocje o wiele łatwiej jest nam rozumieć innych, wczuć się w ich sytuację. Zastanawianie się co i dlaczego czuje inny człowiek wpłynie na relację, gdyż będziemy w stanie lepiej się z nim porozumieć, a także zauważyć jego potrzeby. Empatia pomaga rozładowywać napięcia i obniżać poziom stresu, jakiego doświadczamy. 

Odpoczywaj 

Przepracowując się i ignorując swoje potrzeby nie będziemy szczęśliwi. Niezwykle ważne jest, aby znaleźć w ciągu dnia chociaż chwilę na ładowanie życiowej energii. Odpoczynek nie jest marnowaniem czasu, wręcz przeciwnie! Wypoczęci lepiej radzimy sobie z emocjami, jesteśmy mniej drażliwi oraz zauważamy ludzi wokół. Sprawdź, jak wyciszyć się po ciężkim dniu 

jak rozwijać inteligencję emocjonalną

Emocjonalna inteligencja – jak wykorzystywać ją na co dzień?

Czy w ogóle warto rozwijać inteligencję emocjonalną? Czy ma ona zastosowanie poza pracą? Oczywiście, że tak! Umiejętność radzenia sobie z emocjami, współodczuwania i motywacja przydają się w codziennym życiu każdego człowieka. EQ pozwala na radzenie sobie ze stresem czy konfliktami, a samoświadomość sprawia, że jesteśmy w stanie rozsądnie podejmować decyzje. Z emocji możemy czerpać różnorodne informacje, a następnie je racjonalizować, badać czy sobie z nimi w lepszy sposób radzić ( na przykład będziemy potrafić mniej się martwić).Warto również zaznaczyć, że osoby dojrzałe emocjonalnie stanowią często empatycznych, wyrozumiałych i wspierających partnerów, przyjaciół czy członków rodziny. 

Czym jest inteligencja emocjonalna – podsumowanie

Inteligencja emocjonalna może być wykorzystywana w różnych obszarach życia takich jak praca, rodzina, nawiązywanie bliskich relacji z innymi ludźmi czy rozwój osobisty. Rozwijając swoją inteligencję – zarówno intelektualną, jak i emocjonalną – stajemy się bardziej świadomymi i pewnymi siebie ludźmi, dzięki czemu mamy większe szanse na osiągnięcie sukcesu i szczęścia. Warto pamiętać, że korzystanie z pomocy zewnętrznej nie jest powodem do wstydu. Wizyta u psychologa, rozmowa ze specjalistą, profesjonalny kurs czy nawet wykorzystanie fachowej literatury mogą znacznie poprawić jakość naszego funkcjonowania. Zwłaszcza, kiedy mieszka w nas wewnętrzny krytyk.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Ola
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jakie małe zwierzęta domowe dla dzieci wybrać? Rozsądny wybór najlepszego przyjaciela Twojego dziecka

Zwierzęta to nie zabawki, ale przychodzi taki czas w życiu każdego dziecka, że jest gotowe…