Home Lifestyle Czym jest inteligencja emocjonalna? Poznaj sprawdzone sposoby na rozwój emocjonalnej inteligencji!

Czym jest inteligencja emocjonalna? Poznaj sprawdzone sposoby na rozwój emocjonalnej inteligencji!

9 min czytania
0
0
1,528
czym jest inteligencja emocjonalna

Żeby odnosić sukcesy w pracy, relacjach i życiu nie wystarczy nam ogólnie rozumiany intelekt. W 1990 roku John Mayer i Peter Salavey wprowadzili do psychologii termin inteligencji emocjonalnej (EQ – z angielskiego: emotional quotient). Inteligencja emocjonalna pomaga budować silniejsze relacje, odnosić sukcesy w szkole i pracy oraz osiągać cele zawodowe i osobiste. Na czym ona polega? Jak rozwijać inteligencję emocjonalną? Podpowiadamy w artykule!

Inteligencja emocjonalna – co to?

Najczęściej wykorzystywaną definicję sformułował Daniel Goleman, pracownik naukowy Harvardu i autor bestsellerowego podręcznika pt. Inteligencja emocjonalna. Zakwestionował on popularną opinię głoszącą, że sukces w życiu można osiągnąć głównie dzięki intelektowi poznawczemu. Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania przez nas własnych uczuć i uczuć innych, zdolność motywowania się i kierowania emocjami zarówno własnymi, jak i osób, z którymi łączą nas jakieś więzi. Składa się na nią pięć kompetencji emocjonalnych i społecznych, są nimi: 

  • samoświadomość, czyli postrzeganie i zrozumienie towarzyszących nam uczuć, zwłaszcza w sytuacjach trudnych i decyzyjnych; wiedza o swoich stanach wewnętrznych, preferencjach i możliwościach,
  • samoregulacja, samokontrola – umiejętność panowania nad emocjami,
  • motywacja – skłonności prowadzące do nowych celów lub ułatwiają ich osiągnięcie, czyli zaangażowanie, inicjatywa, optymizm,
  • empatia –  umiejętność rozpoznawania emocji u innych, zrozumienie potrzeb drugiej osoby,
  • umiejętności społeczne – związane z relacjami interpersonalnymi, wpływanie na innych, porozumienie, łagodzenie konfliktów, przewodzenie, tworzenie więzi, współpraca i współdziałanie, umiejętności zespołowe.

inteligencja emocjonalna co to

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną?

Obojętnie od tego jaką mamy osobowość inteligencja emocjonalna nie jest czymś stałym. Wymaga ona rozwoju, a także prostych czynności, które wykonywane regularnie mogą okazać się niezwykle wartościowymi nawykami. Podobnie jest z podnoszeniem samooceny.

Obserwuj swoje reakcje

W sytuacjach niekomfortowych, stresujących czy też takich, w których wypełnia nas szczęście warto obserwować swoje reakcje. Dobrą praktyką jest wzięcie 10 głębokich, świadomych oddechów oraz zastanowienie się: co właściwie czuję? Dlaczego reaguje w taki sposób? To proste ćwiczenie może być niezwykle pomocne we wczesnym rozpoznawaniu emocji oraz w umiejętnym radzeniu sobie z nimi tak, aby nie przejmowały kontroli nad zachowaniem. Dużą wskazówką mogą być sygnały wysyłane nam przez nasze ciało, dla przykładu: kiedy czujemy złość przyspiesza nam bicie serca, napinają się mięśnie, zaciska się szczęka i przyspiesza oddech. 

Pracuj nad współodczuwaniem 

Empatia jest pojęciem przywoływanym niezwykle często, jednak w jaki sposób można pracować nad jej rozwojem? Kiedy już potrafimy nazywać swoje emocje o wiele łatwiej jest nam rozumieć innych, wczuć się w ich sytuację. Zastanawianie się co i dlaczego czuje inny człowiek wpłynie na relację, gdyż będziemy w stanie lepiej się z nim porozumieć, a także zauważyć jego potrzeby. Empatia pomaga rozładowywać napięcia i obniżać poziom stresu, jakiego doświadczamy. 

Odpoczywaj 

Przepracowując się i ignorując swoje potrzeby nie będziemy szczęśliwi. Niezwykle ważne jest, aby znaleźć w ciągu dnia chociaż chwilę na ładowanie życiowej energii. Odpoczynek nie jest marnowaniem czasu, wręcz przeciwnie! Wypoczęci lepiej radzimy sobie z emocjami, jesteśmy mniej drażliwi oraz zauważamy ludzi wokół. Sprawdź, jak wyciszyć się po ciężkim dniu 

jak rozwijać inteligencję emocjonalną

Emocjonalna inteligencja – jak wykorzystywać ją na co dzień?

Czy w ogóle warto rozwijać inteligencję emocjonalną? Czy ma ona zastosowanie poza pracą? Oczywiście, że tak! Umiejętność radzenia sobie z emocjami, współodczuwania i motywacja przydają się w codziennym życiu każdego człowieka. EQ pozwala na radzenie sobie ze stresem czy konfliktami, a samoświadomość sprawia, że jesteśmy w stanie rozsądnie podejmować decyzje. Z emocji możemy czerpać różnorodne informacje, a następnie je racjonalizować, badać czy sobie z nimi w lepszy sposób radzić ( na przykład będziemy potrafić mniej się martwić).Warto również zaznaczyć, że osoby dojrzałe emocjonalnie stanowią często empatycznych, wyrozumiałych i wspierających partnerów, przyjaciół czy członków rodziny. 

Czym jest inteligencja emocjonalna – podsumowanie

Inteligencja emocjonalna może być wykorzystywana w różnych obszarach życia takich jak praca, rodzina, nawiązywanie bliskich relacji z innymi ludźmi czy rozwój osobisty. Rozwijając swoją inteligencję – zarówno intelektualną, jak i emocjonalną – stajemy się bardziej świadomymi i pewnymi siebie ludźmi, dzięki czemu mamy większe szanse na osiągnięcie sukcesu i szczęścia. Warto pamiętać, że korzystanie z pomocy zewnętrznej nie jest powodem do wstydu. Wizyta u psychologa, rozmowa ze specjalistą, profesjonalny kurs czy nawet wykorzystanie fachowej literatury mogą znacznie poprawić jakość naszego funkcjonowania. Zwłaszcza, kiedy mieszka w nas wewnętrzny krytyk.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Minimalizm w szafie – czyli jak chcieć mniej?

Minimalizm to trend, który odrzuca podążanie za tym, co mają inni. Postępowanie wbrew kult…