Home Tips & Tricks Jak nie przytyć? Odpowiadamy co jeść, żeby nie przytyć!

Jak nie przytyć? Odpowiadamy co jeść, żeby nie przytyć!

10 min czytania
0
0
1,196
Jak nie przytyć? Co jeść, żeby nie przytyć?

Na co zwrócić uwagę w codziennej diecie i aktywności, by zachować zdrowie i smukłą sylwetkę? Jak nie przytyć? To niełatwe zadanie, zwłaszcza w okresie zmniejszonej aktywności czy zmian zachodzących w organizmie w pewnych okresach życia. Przeczytaj wskazówki, jak jeść, żeby nie tyć i które produkty warto włączyć do diety. Dowiedz się, co jeść, żeby nie przytyć i czym jest bilans energetyczny organizmu.  Sprawdź także, jakie produkty są warte uwagi, a czego lepiej unikać.

Jak nie przytyć? Sprawdź, co jeść żeby nie przytyć.

Bilans energetyczny, czyli jak nie przytyć

Chcąc wiedzieć, jak nie przytyć, warto wiedzieć, czym jest bilans energetyczny organizmu. To podsumowanie energii wydatkowanej oraz przyjmowanej przez organizm. Powinien on być na poziomie bliskim zeru, aby nadmiar energii nie był odkładany w postaci tkanki tłuszczowej. Co jeść, żeby nie przytyćProdukty o łącznej kaloryczności nie większej niż zapotrzebowanie, a jednocześnie dostarczające niezbędnych substancji odżywczych, witamin, minerałów, błonnika. W dużym stopniu na bilans energetyczny ma wpływ aktywność fizyczna, dlatego w okresie, gdy jest ona obniżona, również kaloryczność posiłków powinna być niższa.

Sprawdź, jakie przekąski do pracy są najlepsze.

Zdrowa dieta – co jeść, żeby nie przytyć?

Aby mieć świadomość, jak nie przytyć, warto również znać zasady zdrowej i zrównoważonej diety. To kwestia uwzględnienia potrzeb organizmu oraz zdrowych składników diety o właściwej kaloryczność i zawartości węglowodanów, białka, tłuszczów, błonnika pokarmowego. Każdy ze składników diety jest konieczny, nawet tłuszcze, jednak warto sięgać po te zdrowe, wartościowe. Co jeszcze jest ważne, jak jeść, żeby nie tyć? Warto wprowadzać do diety dużo świeżych warzyw i owoców, produkty mleczne, naturalne probiotyki na przykład w postaci kiszonek.

Uwaga na pułapki żywieniowe!

Oprócz tego, co jeść, żeby nie przytyć, ważne jest również to, czego należy unikać oraz na co uważać. Wiele produktów z pozoru zdrowych może okazać się bombą kaloryczną czy po prostu pustymi kaloriami, niedostarczającymi odpowiedniej ilości cennych składników odżywczych. Zwróć uwagę na przykład na:

  • orzechy i bakalie – mają cenne składniki odżywcze, jednak ich kaloryczność jest wysoka,
  • wysoce przetworzone produkty – mogą dostarczać energii, ale nie mieć witamin, składników mineralnych, zdrowych tłuszczów,
  • gotowe produkty typu light, bez cukru, 0% – mogą zawierać niekorzystne słodziki czy zagęszczacze.

Krótką poradą na to, jak nie przytyć, jest zwiększenie świadomości tego, co jesz. Czytanie etykiet, uważne komponowanie posiłków, niezajadanie stresu – to pomaga.

Jak jeść, żeby nie tyć? Również sposób ma znaczenie!

Co jeszcze jest ważne, jak nie przytyć mając normalną zrównoważoną dietę? Trzeba zadbać o swój metabolizm, w uproszczeniu zdolność organizmu do zamieniania pożywienia w energię. Przekłada się to bezpośrednio na wskazówki jak jeść, żeby nie tyć. Posiłki powinny być niewielkie i urozmaicone, spożywane w regularnych odstępach. Nie powinno się jeść w pośpiechu, każdy kęs warto dobrze przeżuć. Sposób jedzenia jest równie ważny jak to, co jeść, żeby nie przytyć.

Pory i częstotliwość posiłków

Ile posiłków dziennie warto zaplanować? Jak nie przytyć, a jednocześnie być najedzonym? Sprawdza się reguła przynajmniej pięciu posiłków dziennie, w dość regularnych odstępach:

  1. Śniadanie – powinno rozpoczynać dzień.
  2. Przekąska, drugie śniadanie.
  3. Obiad lub lunch.
  4. Podwieczorek – niekoniecznie słodki.
  5. Kolacja.

Ilość powinna być także dopasowana do trybu życia. Jak jeść, żeby nie tyć? Lepiej, aby posiłki były niewielkie, ale częstsze, niż obfite i jedynie raz czy dwa razy dziennie. W ten sposób dbamy o metabolizm, nie powodujemy jego spowolnienia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oprócz tego co jeść, żeby nie przytyć, istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Czysta woda – źródlana czy mineralna nie ma kalorii. Aby utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie trzeba mieć na uwadze regularność posiłków. Warto zadbać o śniadania jeszcze przed pierwszymi aktywnościami w ciągu dnia, a także ostatni posiłek przynajmniej na 2-3 godziny przed snem.

Jeśli interesują cię inne rodzaje diety, sprawdź co to keto lub peganizm.

Jak nie przytyć? Plan żywieniowy dopasowany do indywidualnych potrzeb

Jeżeli nie masz pewności co robić, jak nie przytyć, możesz również zgłosić się do dietetyka. Specjalista jest w stanie, badając nawyki żywieniowe i tryb życia oraz stan zdrowia, dopasować indywidualny plan, który pomaga w stabilizacji wagi. To normalny etap wychodzenia z diety odchudzającej, ale może też być po prostu sposobem na codzienne odżywianie. Jadłospis wskazuje co jeść, żeby nie przytyć, natomiast indywidualny plan żywieniowy pokazuje jak jeść, żeby nie tyć. Wielkości i pory posiłków, ich skład, sposób przygotowywania – wszystko jest istotne.

Pytanie, jak nie przytyć stawia sobie wiele osób. Warto mieć świadomość znaczenia zdrowej diety w codziennym życiu i konieczności jej dopasowania do indywidualnych potrzeb organizmu oraz stylu życia, poziomu aktywności. Dzięki temu zbędne kilogramy nie powinny pojawić się na wadze.

Szukasz nowych smaków? Sprawdź nasz artykuł o topinamburze: https://kobietanaczasie.pl/topinambur-jak-jesc/

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Tips & Tricks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak upiąć włosy do ramion na co dzień – fryzury włosy półdługie!

Posiadaczki średniej długości włosów do ramion zapewne niejednokrotnie zastanawiały się, j…