Home Rozwój osobisty Silne emocje – Twój wróg czy przyjaciel?

Silne emocje – Twój wróg czy przyjaciel?

11 min czytania
1
0
1,586
Silne emocje - Twój wróg czy przyjaciel?

Emocje takie, jak smutek, radość czy złość towarzyszą nam niemal przez całe życie. W niektórych sytuacjach dominują emocje pozytywne, w innych natomiast negatywne. Co zrobić, jeżeli czasem silne emocje sprawiają, że tracimy kontrolę nad swoim postępowaniem? A może silne emocje w niektórych sytuacjach to coś całkowicie naturalnego i nie należy tego powstrzymywać?

Silne emocje a nasze zachowania

Czasem zdarza się, że emocje doprowadzają nas do takiego stanu, że nie jesteśmy w stanie myśleć racjonalnie i panować nad swoimi czynami. Zdarza się, że mamy ochotę uderzać pięściami w innych lub zniszczyć przedmioty w naszym otoczeniu. Silne emocje takie, jak złość często mogą prowadzić do destrukcyjnych zachowań, groźnych dla nas i otoczenia.

Regulowanie emocji

W sytuacji, która wywołuje u nas określone emocje, powinniśmy spróbować regulować je z poziomu ciała. Brzmi tajemniczo? Działania takie nie są wcale trudne i można je przećwiczyć. Bardzo często możemy to osiągnąć przy pomocy zastosowania niektórych technik relaksacyjnych.

Oddychanie przeponowe

Jednym ze sposobów, który możemy zastosować w sytuacji, w której towarzyszą nam silne emocje, jest oddychanie przeponowe. Sprawdza się między innymi gdy czujemy silny lęk lub złość. W przypadku tej metody niezwykle ważne jest regularne ćwiczenie i raczej nie da się jej nauczyć natychmiast. Oddychanie przeponowe warto ćwiczyć codziennie, w różnych okolicznościach.

Silne emocje a relaks

Relaksacja a silne emocje

Metodą, która sprawia, że nad naszymi emocjami będzie zdecydowanie łatwiej zapanować, jest regularna relaksacja. Możemy ją praktykować między innymi przez medytację czy regularne ćwiczenia fizyczne. Dobrym pomysłem może się także okazać prowadzenie dziennika, w którym będziemy zapisywać nasze myśli. Dzięki temu łatwiej będzie Tobie poznać samą siebie i zobaczyć, które myśli pojawiają się w reakcji na które bodźce. W przypadku relaksacji niezwykle ważne są kwestie takie, jak uspokojenie oddechu oraz rozluźnienie mięśni.

Relaksacja mięśni

Technika ta sprawia, że łatwiej będzie nam poradzić sobie w silnie stresującej sytuacji. Jeżeli zastanawiasz się, jak radzić sobie ze stresem, zachęcamy Cię także do przeczytania naszego poprzedniego wpisu, poświęconego stawianiu czoła trudnym i stresogennym sytuacjom. W przypadku metody takiej, jak relaksacja mięśni, powinniśmy zacząć ćwiczyć w cichym miejscu, w którym nic nie będzie nas rozpraszało. Na takie ćwiczenia powinniśmy wygospodarować odpowiednio dużo czasu.

W miarę praktykowania tych ćwiczeń z czasem będziesz potrafiła relaksować się w różnych miejscach, niezależnie od otoczenia. Skuteczność tej metody zwiększa się w miarę praktykowania. Podczas ćwiczeń przyjmujemy wygodną pozycję ciała, siadając lub kładąc się. Całe nasze ciało powinno być luźne. Ćwiczymy 16 grup naszych mięśni – dłonie, ręce, ramiona, czoło, oczy, nos i policzki, usta, język, szyję, klatkę piersiową, plecy, brzuch, pośladki, uda, łydki i stopy. Każdą z tych części napinamy, skupiając się na towarzyszącym nam uczuciu. Napinamy nasze mięśnie przez około podczas wdechu 5-6 sekund, a następnie rozluźniamy się podczas wydechu.

Silne emocje - jak pokonać silne emocje

Co Cię odpręża?

Jeżeli znajdujemy się pod wpływem silnych emocji, z dużym trudem przychodzi nam racjonalne myślenie. Warto zatem mieć wypracowanych kilka gotowych rozwiązań, które zastosujemy, gdy dana emocja zacznie nam towarzyszyć. Warto zatem pomyśleć nad tym, w jakich sytuacjach czujemy się dobrze, zrelaksowani i z dobrym humorem. Być może jest to jakiś nasz ulubiony film lub jedzenie? Warto zastosować te metody w naszych chwilach słabości, kiedy nasze racjonalne myślenie jest utrudnione.
Jeżeli trafiamy na stresującą sytuację, warto dać sobie chwilę wytchnienia i przez moment zająć się czymś innym np. wyjść na świeże powietrze.

Odpuszczanie i rozwiązania

W niektórych sytuacjach nasze emocje wywołuje czynnik, na który nie mamy wpływu, np. korek w drodze do pracy. W takim przypadku dobrze jest skupić się na czymś innym, ponieważ na daną sytuację nie mamy żadnego wpływu i nie jest ona zależna od nas. Inaczej wygląda sprawa jeśli mamy możliwość wpływania na sytuację w określony sposób. Wtedy warto w analityczny sposób zastanowić się nad problemem i spróbować znaleźć możliwe rozwiązania.

Silne emocje – czego unikać?

Istnieją pewne działania, które mogą mieć na nas bardzo negatywny wpływ jeżeli często zdarza nam się zmagać z silnymi emocjami. Powszechnie wiadomo o negatywnym wpływie alkoholu i tytoniu na nasze zdrowie. Okazuje się także, że ma on wpływ na zdrowie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Negatywne emocje takie, jak złość podnoszą nam ciśnienie oraz pobudzają do działania. To samo robi alkohol oraz papierosy. Przez to zamiast się uspokoić i wyciszyć jesteśmy jeszcze bardziej pobudzeni.
Kolejnym destrukcyjnym działaniem jest pogrążanie się emocjach. Zatracanie się oraz zamartwianie sprawi, że często osiągniemy skutek, który jest odwrotny do zamierzonego. Nie powinnyśmy zatem oglądać przygnębiających filmów czy rozpamiętywać sytuacji z przeszłości. Lepszą metodą jest zdystansowanie się od tych myśli.

Kontrolować czy nie?

Ważne jest jednak zachowanie umiaru, ponieważ drugą negatywną tendencją jest próba kontrolowania swoich emocji. Powinnyśmy w takiej sytuacji zaobserwować daną emocję u siebie, nazwać ją oraz pozwolić jej trwać. Etap, w którym nazywamy własną emocję psycholodzy określają etykietowaniem. Jest to ważna czynność na drodze do radzenia sobie z nimi. Bardzo wiele osób ma problem z nazwaniem tego, co tak naprawdę czuje. Warto także zastanowić się nad ich intensywnością i spróbować ją określić. Niewskazane jest jednak walczenie z nią. Powinnyśmy raczej rozluźnić nasze ciało i obserwować, jakie myśli zaczynają się u nas pojawiać gdy dana emocja odchodzi.

Walcząc z silnymi emocjami warto zapamiętać, by nie podejmować pod ich wpływem ważnych decyzji. Dotyczy to zarówno emocji negatywnych, jak i pozytywnych takich jak radość. Takie okoliczności sprawiają, że nasz mózg myśli nieco inaczej, przez co łatwo wpakować się w nieprzyjemną sytuację.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

1 Komentarz

  1. Weronika

    15 maja, 2020 at 11:47 am

    U mnie akurat dużym problemem był stres. Pomogło zrozumienie, że stresowanie się w określonych sytuacjach jest całkowicie normalne i nie należy z tym walczyć. Od kiedy zaakceptowałam swoje emocje i przestałam próbować z nimi walczyć czuję się dużo lepiej. Jest to jednak coś, co wymaga moim zdaniem dużo czasu i pracy. Raczej jest to niemożliwe do osiągnięcia z dnia na dzień, ale myślę, że warto włożyć w to pracę i być cierpliwym aby ostatecznie poczuć się lepiej. Tak samo mam ze złością. Kiedyś złościłam się tak, że nie byłam w stanie nad sobą zapanować, a teraz jestem dużo spokojniejsza i radzę sobie z nią w bardziej konstruktywny sposób.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Osoba wysoko wrażliwa – co oznacza WWO?

Osoba wysoko wrażliwa wykazuje zwiększoną wrażliwością emocjonalną połączoną z podwyższoną…