Home Dom Aranżacja wnętrz Jak urządzić małą sypialnię, by wyglądała na większą?

Jak urządzić małą sypialnię, by wyglądała na większą?

10 min czytania
0
0
2,063

Wielu ludziom zależy na przestronnej kuchni czy salonie. W przypadku sypialni częściej jesteśmy zdolni pójść na ustępstwa. Potem jednak pojawia się pytanie, jak urządzić małą sypialnię, by była funkcjonalna, nowoczesna albo sprawiała wrażenie większej? Czytając dalej, dowiesz się nie tylko, jak urządzić małą sypialnię, ale też jak zaaranżować inne, niewielkie pomieszczenia.

Jak urządzić małą sypialnię - aranżacja wnętrza

Jak urządzić małą sypialnię? W jasnych kolorach!

Jasna kolorystyka w przypadku małych pomieszczeń jest naprawdę ważna. Kiedy zastosujemy jasne kolory, pokój wyda się od razu większy. To dobrze znana sztuczka, ale nie należy do mitów, naprawdę działa!

Wybierz odpowiednie meble

Kiedy pomieszczenie jest małe, trzeba myśleć głównie o tym, jakie ustawienie mebli będzie dla nas wygodne. Warto zastanowić się, czy nie lepiej postawić na szafki nocne po obu stronach łóżka zamiast na jedną dużą komodę. Jeśli chodzi o typ mebli, dobrze jest wybrać takie, które można zabudować. Szafa, która będzie sięgała od sufitu do podłogi, zapewni dużo miejsca na przechowywanie, które w małych mieszkaniach jest bezcenne. Chcąc nadać lekkości wybranym meblom, możemy pomyśleć o szafkach nocnych na nóżkach. Dodatkowo podobnie, jak w przypadku koloru ścian kolor mebli powinien być jasny. Duże, obficie zdobione meble to nie najlepszy pomysł, kiedy nie wiemy jak urządzić małą sypialnię. Podsumowując postaw na proste formy i gładkie fronty.

Jak urządzić małą sypialnię - łóżko do małej sypialni

Lustra, czyli przyjaciele małych pomieszczeń

Kiedy zastanawiamy się jak urządzić małą sypialnię, nie zapominajmy o lustrach i ich możliwościach. Dzięki lustrom nawet najmniejsze pomieszczenie może zyskać optyczne powiększenie. Najlepszych miejscem na umieszczenie lustra jest front szafy. Wtedy szafa będzie droższa, ale zaoszczędzisz na bezcennym miejscu. Z kolei lustra wolnostojące mogą przysporzyć więcej problemu niż korzyści stojak, na którym są umieszczone, może zabrać nam sporo miejsca. Dlatego, jeśli nie chcesz albo nie masz możliwości umieszczenia lustra na szafie, powieś je po prostu na ścianie.

Jak urządzić małą sypialnię - kolorystyka

Jak urządzić małą sypialnie? Najlepiej w pomieszczeniu z dużymi oknami

Światło naturalnie sprawi, że miejsce będzie budziło w nas lepsze emocje. Jeśli zastanawiacie się, który z mniejszych pokoi ma być Waszą sypialnią, najlepiej wybierzcie ten z dużymi oknami. Skoro mowa już o oknach, mała sypialnia to nie miejsce na ciężkie duże firany i zasłony. Tak jak w przypadku mebli należy stawiać na prostotę. Zdecydowanie mniej miejsca zajmą rolety i żaluzje. Na szczęście wybór tego typu dodatków jest bardzo duży. Dodatkową zaletą nowoczesnych rolet i żaluzji jest to, że możemy kontrolować ilość wpuszczanego przez nie światła.

Gdzie ustawić łóżko?

W serialach czy filmach, a nawet po prostu u znajomych widzimy łóżka ustawione w centralnej części sypialni. Jednak na to rozwiązanie mogą sobie pozwolić nieliczny właściciele mieszkań, czy domów. U wielu osób mieszkających w bloku, rolę sypialni odgrywa długi, ale wąski nieustawny pokój. W takim przypadku nie bój się postawić łóżka pod ścianą. Będziesz miała więcej miejsca na przejście, a jeśli boisz się zabrudzenia ściany, jest wiele gustownych dekoracji np. stworzonych z drewnianych desek, które możesz zawiesić na ścianie.

Jak urządzić małą sypialnię - meble do małej sypialni

Nie stawiaj tylko zawieś

Jak już jesteśmy w temacie zawieszania rzeczy, to warto wspomnieć o tym, że wieszanie półek sprawdza się w małych pomieszczeniach. Jeśli nie macie miejsca na ukochane książki albo rzeczy, które po prostu muszą być w sypialni, wykorzystaj przestrzeń na ścianach. Pamiętaj jednak, że zawieszenie półek na każdej ze ścian to też nie najlepsze rozwiązanie. Może warto pomyśleć o półce nad łóżkiem, mogącej pełnić funkcję nocnego stolika?

Jak urządzić małą sypialnię - metody urządzenia małej sypialni

Jak urządzić małą sypialnię, kiedy jest też salonem?

Kiedy pomieszczenie musi pełnić wiele ról, warto zastanowić się, czy na pewno chcemy wybrać łóżko. Może w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie wygodna kanapa? Jednak jeśli łóżko to obowiązkowy punkt możemy je oddzielić od strefy dziennej za pomocą zasłony. Kiedy chcemy, by goście na nie siadali, możemy na ścianie zamontować deskę obłożoną pianką i obitą materiałem, która będzie odgrywać rolę oparcia. Po przykryciu łóżka kocem czy narzutą otrzymamy coś na kształt kanapy.

Łóżko na antresoli

Mając małe mieszkanie, niektóre pomieszczenia muszą pełnić kilka funkcji. Chciałabyś mieć miejsce do pracy w swojej małej sypialni? Pomyśl o łóżku na antresoli! W ten sposób pod łóżkiem będziesz mogła wstawić biurko, a w pomieszczeniu wciąż będzie miejsce. Łóżka na antresoli mogą być dobrym rozwiązaniem także, jeśli masz dziecko w wieku szkolnym. Dzieci uwielbiają łóżka piętrowe, ale kiedy nie mają rodzeństwa łóżko na antresoli z biurkiem na dole to idealne rozwiązanie. Pamiętaj tylko o odpowiednim zabezpieczeniu antresoli.

Podsumowując, jak urządzić małą sypialnie, by wyglądała na większą?

  • Wybieraj jasne kolory,
  • Stawiaj na meble w prostych formach,
  • Wstaw do pomieszczenia lustra,
  • Zasłony zamień na rolety,
  • Pomyśl jak wykorzystać przestrzeń na ścianach.

Mamy nadzieję, że ten artykuł podsunął Ci kilka praktycznych rozwiązań i urządzenie małej sypialni nie będzie już takim wyzwaniem. Życzymy dobrej zabawy w aranżacji nowej sypialni!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Aranżacja wnętrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zmierzyć okno do rolety dzień noc?

Okna są istotną częścią każdego domu, biura i mieszkania. Nie powinny jednak pozostawać be…