Home Rozwój osobisty Założenie własnej firmy – zacznij swój nowy rozdział

Założenie własnej firmy – zacznij swój nowy rozdział

7 min czytania
0
0
1,268
Własna firma - założenie własnej firmy

Pewnie większość z Was zastanawiała się jak to jest prowadzić swoją firmę i czy jest to gra warta świeczki. W dzisiejszych czasach tak naprawdę każdy może tego dokonać. Jak wygląda założenie własnej firmy i co jest do tego niezbędne? Tego dowiecie się naszego artykułu.

Obecnie dla wielu osób perspektywa prowadzenia działalności gospodarczej to wyznacznik sukcesu i bogactwa. Dodatkowo niektórzy uważają, że jest to łatwa droga. Nic bardziej mylnego. Bycie swoim własnym szefem bywa naprawdę ciężkim kawałkiem chleba. Prawdą jest, że tylko najbardziej zaangażowani w pracę na własny rachunek odniosą prawdziwy sukces. Aby rozpocząć tą trudną, ale ambitną przygodę, trzeba zacząć od pewnych formalności.

Założenie własnej firmy to kilka ważnych kroków

Na początku tej drogi warto zadecydować jaką formę prawną przybierze Twoja firma. Zależy to oczywiście od branży w której chcemy działać i ilości osób, jakie mamy zamiar zaangażować w projekt. Najbardziej charakterystyczna jest jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka. Ta druga ze wspomnianych opcji dzieli się na kilka podgrup i każda z nich ma swoje przeznaczenie i  unikalne przywileje. Jeśli przy okazji lektury tego tekstu chcesz się również dowiedzieć kim są samodzielnie działający freelancerzy, sprawdź nasz artykuł: Nowa kasta czyli freelancerzy atakują

Założenie własnej frmy - własna firma w domu

Dalszym krokiem jest wybór rodzaju podatku, jaki będziemy musieli uiszczać. Założenie własnej firmy wiąże się z wpłatami odpowiednich kwot do budżetu państwa. Można je dostosować do własnych potrzeb oraz możliwości. Dla początkujących firm polecana jest karta podatkowa, dzięki której formalności, takie jak dokumentacja działalności firmy staje się mniej uciążliwa i dużo łatwiejsza dla początkujących.

Niezbędne jest także uzyskanie kodu PKD, niezbędnego do klasyfikacji Twojej firmy. Istnieje masa działów i sekcji, z której musisz wybrać tę najbardziej pasującą do Twojej działalności. Konsekwencją tego wyboru jest wygenerowanie PKD. Jeśli żadna z kategorii nie pasuje do Twojej firmy, możesz postarać się w urzędzie o interpretację indywidualną.

Zaufaj profesjonalistom i określ swoją firmę

Zdecydowanie polecane jest również wybranie biura rachunkowego, które będzie obsługiwało Twoją księgowością. Samodzielne działania w tej materii, szczególnie na początku, mogą Cię przytłoczyć, dlatego warto powierzyć te sprawy specjalistom. W dzisiejszych czasach, oprócz tradycyjnych biur rachunkowych możesz skorzystać z platform internetowych zajmujące się dokumentacją setek klientów. Są one łatwiej dostępne dzięki kontu internetowemu z wszystkimi dokumentami i innymi, niezbędnymi funkcjami. Minusem natomiast jest m.in. częsty brak możliwości kontaktu personalnego z obsługującym Twoją firmę księgowym.

Po spełnieniu dotychczasowych warunków pozostał jeden z najpoważniejszych kroków umożliwiających założenie własnej firmy. Przyszedł czas, kiedy musisz ją oficjalnie zarejestrować i przy okazji wypełnić niezbędny wniosek CEIDG-1. Do uzupełnienia jest 31 punktów, zawierających najważniejsze informacje na temat twojej osoby, ale i lokalizacji samej firmy wraz z niezbędnymi danymi. Wymagane jest bycie w pełni uczciwym i nie zatajanie przed Urzędem Skarbowym wymaganych we wniosku informacji. W konsekwencji może się to skończyć problemami prawnymi.

Firma w domu - założenie własnej firmy

Tylko parę formalności i…

Ostatnim formalnym krokiem jest założenie specjalnego konta bankowego, przypisanego do Twojej firmy oraz wyrobienie oficjalnej pieczątki firmowej, którą będziesz mógł honorować dokumenty. Warto zadbać o przechowywanie pieczęci w bezpiecznym miejscu, aby dostęp do niej był niemożliwy dla nieautoryzowanych do tego osób.

Gratulacje, jesteś właścicielem swojej firmy!  Zanim otworzysz szampana i zaczniesz świętować, pamiętaj, że od teraz ciąży na tobie duże odpowiedzialność. Szczególnie, jeśli zatrudniasz innych pracowników. Pamiętaj, aby być wobec nich, jak i państwa polskiego uczciwą i wspólnie zdobywać pozycję na rodzimym rynku przede wszystkim ciężką pracą.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Osoba wysoko wrażliwa – co oznacza WWO?

Osoba wysoko wrażliwa wykazuje zwiększoną wrażliwością emocjonalną połączoną z podwyższoną…