Home Rozwój osobisty Założenie własnej firmy – zacznij swój nowy rozdział

Założenie własnej firmy – zacznij swój nowy rozdział

6 min czytania
0
0
124
założenie własnej firmy

Pewnie większość z Was kiedyś zastanawiała się jak to jest prowadzić firmę i czy jest to gra warta świeczki. W dzisiejszych czasach niemal każdy może tego dokonać. Jak wygląda założenie własnej firmy i co jest do tego niezbędne? Tego dowiecie się naszego artykułu.

Dla większości osób bycie właścicielem firmy to wyznacznik sukcesu i bogactwa. Dodatkowo niektórzy również uważają, że to łatwa droga. Nic bardziej mylnego, stanie się swoim własnym szefem to ciężki kawałek chleba i tylko najsilniejszy przetrwają i odniosą sukces. Najpierw jednak trzeba zacząć od pewnych formalności.

Założenie własnej firmy to kilka ważnych kroków

Aby w ogóle podjąć ten temat, warto zadecydować jaką formę prawną przybierze Twoja firma. Zależy to oczywiście od branży w której chcemy działać i ilości osób, jakie mamy zamiar zaangażować w projekt. Najbardziej charakterystyczna jest jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka. Ta druga opcja dzieli się jeszcze na kilka podgrup i każda ma swoje zalety, przeznaczenie i przywileje. Jeśli chcesz się dowiedzieć kim są samodzielnie działający freelancerzy, sprawdź nasz artykuł: Nowa kasta czyli freelancerzy atakują

własna firma

Dalszym krokiem jest kolejny wybór, tym razem rodzaju podatku, jaki będziemy musieli uiszczać. Założenie własnej firmy wiąże się z opłatami odpowiednich kwot do budżetu państwa, co warto dostosować do własnych potrzeb oraz możliwości. Dla początkujących firm polecaną formą jest karta podatkowa, dzięki której formalności, takie jak dokumentacja jest najmniej uciążliwa i łatwiejsza.

Tym razem do wyboru, zamiast danej idei podatkowej czy budowy firmy, masz kod PKD, niezbędny, aby sklasyfikować Twoją firmę. Istnieje cała masa działów i sekcji, z której musisz wybrać tę najbardziej pasującą do twojej działalności. Z tego wyboru powstaje sam PKD. Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego miejsca w PKD, możesz postarać się w urzędzie o interpretację indywidualną.

Zaufaj profesjonalistom i określ swoją firmę

Zdecydowanie niezbędne będzie również dobranie biura rachunkowego, które będzie radziło sobie z Twoją księgowością. Samodzielne działania tego typu mogą Cię przytłoczyć, dlatego warto powierzyć tak ważne sprawy specjalistom. W dzisiejszych czasach, oprócz tradycyjnych biur rachunkowych istnieją te internetowe, z łatwiejszym dostępem, ale zazwyczaj brakiem kontaktu personalnego z danym księgowym.

Przyszedł czas na jeden z najpoważniejszych kroków umożliwiających założenie własnej firmy. Musisz ją oficjalnie zarejestrować i przy okazji wypełnić niezbędny wniosek CEIDG-1. Do uzupełnienia jest 31 punktów, zawierających najważniejsze informacje na temat twojej osoby, czyli przyszłego właściciela firmy. Należy pamiętać, aby być w pełni szczerym i nie zatajać przed Urzędem Skarbowym danych informacji, bo może się to skończyć prawdziwymi problemami.

firma w domu

Tylko parę formalności i…

Ostatnim typowo formalnym krokiem jest założenie specjalnego konta bankowego, przypisanego do Twojej firmy oraz wyrobienie oficjalnej pieczątki firmowej, którą będziesz honorował wszelkie dokumenty. Warto zadbać o trzymanie pieczęci w bezpiecznym miejscu, aby nie zostać oszukanym poprzez nieautoryzowane używanie jej np. przez pracowników.

Gratulacje, jesteś właścicielem swojej firmy! Jednak zanim otworzysz szampana i zaczniesz świętować, pamiętaj, że ciąży na tobie duże odpowiedzialność. Szczególnie jeśli zatrudniasz innych ludzi. Warto pamiętać, aby dbać o swój, ale czasem i o cudzy interes i wspólnie zdobywać nasz rodzimy rynek ciężką pracą.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Paulina Nowak
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Gry językowe, czyli zabawa z nauką w jednym!

Nauka języka potrafi być naprawdę męcząca i nieprzyjemna. Setki zasad gramatycznych, odmia…