Home Lifestyle Nowa kasta czyli freelancerzy atakują

Nowa kasta czyli freelancerzy atakują

7 min czytania
0
0
1,643
Nowa kasta czyli freelancerzy atakują

W Europie najwięcej wolnych strzelców znajdziemy w Holandii, Luksemburgu i Finlandii. W Polsce również coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną. Z czego to wynika?

Zalety freelancingu

Praca z domu ma wiele plusów. Chociażby prozaiczny – nie tracimy czasu na dojazd do pracy. Stanie w korkach, zatłoczone tramwaje i autobusy… dla większości z nas to koszmarek do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Choć niekoniecznie w taki sposób chcemy rozpoczynać swój dzień. Pracując z domu jesteśmy bardziej produktywni. Ramy od–do nas nie dotyczą, więc staramy się działać maksymalnie efektywnie, by nie siedzieć nad pracą cały dzień. W przeciwieństwie do pracy stacjonarnej, w której pomimo zmęczenia materiału odsiadujemy jak wyrok ostatnie godziny, nerwowo spoglądając na zegarek, bądź przeglądając portale społecznościowe. Dodatkowym plusem jest to, że nikt nas nie rozprasza. Możemy popracować w ciszy i skupieniu. Bądź z ulubioną muzyką w tle. Wartość dodatkowa – więcej czasu spędzamy z bliskimi. Sami normujemy sobie czas, jaki potrzebujemy do wykonania określonego zdania, więc łatwiej jest nam dopasować ilość zleceń do naszych możliwości. Czas zaoszczędzony na dojazdy i tzw. puste godziny spędzone w pracy etatowej możemy poświęcić rodzinie, przyjaciołom i swoim pasjom.

Well-being

To dzięki pokoleniu milenialsów, które coraz częściej odchodzi od tradycyjnej formy zatrudnienia, freelancing rośnie w siłę. Igreki szukają niezależności. Pod względem czasu i wymiaru pracy, ale również lokalizacji. Nie chcą tkwić w jednym miejscu, tylko ze względu na niewielką składową ich życia, którą stanowi praca. To osoby mobilne, przedkładające podróże i ciekawe doświadczenia nad stabilizację i kredyt na mieszkanie na 30 lat.

Technologia umożliwia nam wykonywanie pracy z każdego zakątka globu. O ile mamy nieograniczony dostęp do internetu. I młode osoby możliwości globalnej wioski wykorzystują. Samorealizacja, równowaga pomiędzy  pracą zawodową, a życiem prywatnym – to wartości, które pokolenie 20+ ceni najbardziej. Dlatego doceniają elastyczność jaką niesie freelancing.

Miejsce pracy czyli domowe biuro

Jak stworzyć funkcjonalne miejsce pracy w domowych pieleszach? Zaopatrzmy się we właściwe (czyli dopasowane do naszego rodzaju pracy) biurko i wygodny fotel. Jeśli o to nie zadbamy, nasze plecy szybko nam to wytkną. Kolejne niezbędniki to podstawka pod laptopa i odpowiednie oświetlenie (takie, które nie męczy wzroku). Nie zapomnijmy też o akcesoriach do zapanowania nad chaosem czyli wszelkie organizatory, segregatory, pojemniki. Dzięki nim stworzymy atmosferę i warunki do pracy. Aby uniknąć gmerania w plątaninie kabli niczym kot bawiący się kłębkiem wełny, zaopatrzmy się w organizer do kabli. Unikniemy w ten sposób wątpliwej przyjemności rozsupływania zaprzyjaźnionych ładowarek do laptopa, telefonu, przedłużacza itp.

Ciekawym zjawiskiem jest coraz większa popularność przestrzeni coworkingowych. To miejsca, najczęściej niedrogie, w których możemy popracować w otoczeniu innych wolnych strzelców. Mamy do dyspozycji wszystko co niezbędne do pracy freelancera. Na czele z szybkim łączem internetowym.

Freelancer – zawód przyszłości?

Czy freelancerzy zdominują rynek pracy? Trudno przewidzieć. Na pewno jest to kusząca opcja. Ale nie dla każdego. Dobrze w pracy wolnego strzelca odnajdują się osoby sumienne, odpowiedzialne i zdeterminowane, które potrafią budować długotrwałe relacje z klientami. Minusy? Trzeba pilnować terminów, płatności, szukać nowych zleceń – dla niektórych to zbyt duże obciążenie. Wolą stabilizację i sztywno ustalone ramy czasu pracy, by resztę dnia i weekendy mieć dla siebie. Rozważając porzucenie etatu warto wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy obu opcji. I wybrać taką formę, która pasuje do nas najlepiej.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Paulina Nowak
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jak się zareklamować – skutecznie i ekologicznie

Szukając pomysłów na gadżety reklamowe dla naszej firmy, dobrze jest zaznajomić się z obec…