Home Dom Rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu

Rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu

9 min czytania
0
0
3,154
Rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu

Smog i pyły to coraz większy problem, głównie w okresie grzewczym, który właśnie się rozpoczął. Wychodzimy na ulicę w maskach zatrzymujących toksyczne substancje, ale czy nosimy je również w domu? Tak, dobrze przeczytałaś – w DOMU. Okazuje się, że powietrze znajdujące się w zamkniętych pomieszczeniach może być nawet 10 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Przyczyną są szkodliwe związki chemiczne wydzielane przez tworzywa sztuczne, farby, urządzenia elektroniczne i meble. Co możemy z tym zrobić?

Syndrom chorego budynku 

W miejskiej przestrzeni szczelnie zamkniętej czterema ścianami spędzamy około 90 proc. naszego życia. Z biura do domu, z domu na zakupy i tak bez końca. Coraz częściej stajemy się alergikami, nagle, bez konkretnej przyczyny. Ilu z nas wiąże ten fakt z jakością powietrza, które wdychamy? Kto upatruje przyczynę powracających bólów zatok, migren czy nadmiernego zmęczenia w czystości powietrza? Zapewne niewielu, a to błąd.

Problemy związane z występowaniem powtarzających się zespołów schorzeń pojawiających się w zamkniętych lub niedostatecznie wentylowanych pomieszczeniach stały się przedmiotem badań już kilkadziesiąt lat temu. Nazywane są „syndromem chorego budynku” (z ang. SBS). Najczęściej spotykane symptomy związane z SBS to bóle głowy, podrażnienia oczu, gardła oraz nosa, alergie, a nawet astma czy problemy z oddychaniem. W czasie przeprowadzanych badań pacjenci deklarujący takie dolegliwości po opuszczeniu budynku, w którym występowały, odczuwali je znacznie mniej, niekiedy wcale.

Syndrom chorego budynku

Co ciekawe, szerokie grono naukowców jest zdania, że powietrze w pomieszczeniach ma dużo większy wpływ na kondycję naszego organizmu niż zanieczyszczenia w mieście. Argumentacja jest prosta: nieporównywalnie więcej czasu spędzamy w potocznie nazywanych czterech ścianach, gdzie stale jesteśmy narażeni na kontakt z niebezpiecznymi substancjami.

Główni truciciele 

Przyczyną zanieczyszczeń okazują się lotne substancje chemiczne, których stężenie na tak małej powierzchni zaczyna przekraczać dopuszczalne normy, stając się niebezpiecznym dla naszego zdrowia. Podstawowymi „producentami” toksyn są:

  • urządzenia elektroniczne (drukarki, komputery),
  • AGD,
  • tworzywa sztuczne,
  • dywany,
  • meble wykonane z syntetycznych materiałów (np. płyta wiórowa),
  • materiały budowlane.

Najczęściej występującymi toksynami są: amoniak, formaldehyd czy benzen. Ten ostatni emitowany jest przez tapety, obrazy i emalie. Najbardziej narażone na ich działanie okazują się dzieci i kobiety w ciąży. Skoro sytuacja wygląda aż tak źle co należy robić?

Zielona siła – rośliny oczyszczające powietrze

Jak przekonuje dr B. C. Wolverton, autor książki „How To Grow Fresh Air”, rośliny mają ogromny wpływ na jakość powietrza w naszym domu czy pracy. Zapewniają odpowiednią wilgotność, pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery i filtrują toksyny. Co więcej, kwiaty (zarówno doniczkowe jak i cięte) oddziałują na naszą psychikę, dzięki czemu polepsza nam się nastrój, a efektywność pracy rośnie.

Najnowsze wyniki badań wytypowały kilka gatunków roślin oczyszczających powietrze w naszych domach czy miejscach pracy. Które trafiły na topową listę?

Zielona siła - rośliny oczyszczające powietrze

Badania potwierdzające te od dawna znane właściwości roślin zapoczątkowali naukowcy z NASA, którzy nie byli zadowoleni z jakości powietrza wypełniającego promy kosmiczne. Cztery lata później, w 1984 roku opublikowali raport przedstawiający listę roślin, które z powodzeniem usuwały zanieczyszczenia z pomieszczeń. Obecnie badania kontynuowane są przez naukowców z Indii, którzy używają roślin do wentylowania całego budynku.

Topowa lista

Przeciwdziałaj syndromowi chorego budynku z roślinami oczyszczającymi powietrze!

Skrzydłokwiat

Rośliny oczyszczające powietrze_Skrzydłokwiat

Pielęgnacja rośliny: Gleba powinna być lekko wilgotna. Pokojowe lilie nie są wymagające jeśli chodzi o światło, aczkolwiek jego niedomiar może utrudniać ich kwitnięcie.

Działa toksycznie na zwierzęta i ludzi: Pomimo swojej uspokajającej nazwy roślina ta jest toksyczna dla kotów, psów i dzieci. Przy bliższym kontakcie może powodować pieczenie, obrzęk i podrażnienie skóry.

Eliminuje: formaldehyd, benzen, ksylen, amoniak i wiele innych.

Dracena

Rośliny oczyszczające powietrze_Dracena

Pielęgnacja roślin: Gleba powinna być wilgotna, ale nie rozmokła, ponieważ zbyt duża ilość wody jest pocałunkiem śmierci dla tej rośliny.

Toksyczny dla zwierząt: Twój kot lub pies może wymiotować, bardziej się ślinić lub mieć rozszerzone źrenice, jeśli zje dracenę.

Eliminuje: formaldehyd, ksylen, toluen, benzen.

Epipremnum złociste

Rośliny oczyszczające powietrze_Epipremnum złociste

Pielęgnacja roślin: Podlewaj, gdy gleba jest sucha.

Toksyczny dla zwierząt: Trzymaj poza zasięgiem zarówno kotów, jak i psów.

Eliminuje: formaldehyd, ksylen, toluen, benzen, tlenek węgla i wiele innych.

Zielistka

Rośliny oczyszczające powietrze_Chlorophytum

Pielęgnacja roślin: Podlewaj roślinę dwa do trzech razy w tygodniu.

Nietoksyczny: Bezpieczna dla dzieci i zwierząt.

Eliminuje: formaldehyd, ksylen.

Już 3–6 małych roślin doniczkowych znacząco poprawi jakość powietrza w mieszkaniu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zmierzyć okno do rolety dzień noc?

Okna są istotną częścią każdego domu, biura i mieszkania. Nie powinny jednak pozostawać be…