Home Dom Jak stworzyć oazę zieleni na balkonie w miejskiej dżungli?

Jak stworzyć oazę zieleni na balkonie w miejskiej dżungli?

5 min czytania
0
0
2,531
Jak stworzyć oazę zieleni na balkonie w miejskiej dżungli

Każdy z nas potrzebuje miejsca w którym może odpocząć po trudnym dniu w pracy. Latem, gdy na urlop jeszcze musimy poczekać, a słońce kusi swoimi promieniami warto pomyśleć o aranżacji balkonu. Jakie kwiaty sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni?

Balkon – jak rozplanować przestrzeń

W zależności od tego jakiej wielkości jest nasz balkon możemy zainwestować w kwiaty doniczkowe przytwierdzone w skrzyniach do balustrady (gdy jest niewielki) lub kwitnący krzew w doniczce, którą postawimy na podłodze (gdy przestrzeni nam nie brakuje). Dobrym pomysłem jest też zaaranżowanie małego ogródka. Posadźmy zioła, których używamy w kuchni – będzie i ładnie i pożytecznie. Jeśli balkon jest sporych rozmiarów można też rozważyć posadzenie kilku warzyw. Posłużą jako pretekst do częstszego przebywania na balkonie.

Meble na balkon

Oprócz roślin, warto zadbać o meble, dzięki którym przyjemnie spędzimy czas na balkonie. Sklepy oferują szeroki wybór, trzeba tylko wiedzieć czego się szuka. Niewielki stolik z krzesłami bądź fotelem, ławka, składany stół mocowany do balustrady… Każde rozwiązanie będzie dobre, jeśli będzie dopasowane do metrażu naszego balkonu. Zbyt duże meble ograniczą nam przestrzeń i uniemożliwią zaaranżowanie ogrodu. Jeśli chcemy stworzyć klimatyczne miejsce zainwestujmy w lampki, lampiony, świece, podgrzewacze, girlandy itp. Zadbajmy też o odrobinę prywatności. Może nam w tym pomóc zamocowanie maty bambusowej lub wiklinowej do balustrady. Możemy też pomyśleć o baldachimie. Stwórzmy miejsce w którym będziemy chcieli przebywać.

Jakie kwiaty wybrać na balkon?

Pelargonie cieszą się największym powodzeniem wśród kwiatów balkonowych. To wszystko za sprawą ich wytrzymałości. Są odporne na suszę i nie wymagają specjalnych zabiegów. Jeśli nasz balkon znajduje się od strony południowej wybierz petunie, begonie, cynie, aksamitki, nagietki, lobelie. Od strony północnej dobrze sprawdzą się niecierpki, werbeny, fuksje, bratki. Możemy też wybrać rośliny o zwisających pędach, o ile mamy wyrozumiałych sąsiadów, którzy nie będą się skarżyli na spadające płatki. Wybierajmy rośliny które długo kwitną. Będą zdobiły nasz balkon dłużej.

Kwitnąco i zielono

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu. Jeśli nasz balkon jest słoneczny to wybierzmy doniczki o jasnych kolorach. Ciemne przyciągają jeszcze więcej słońca, ziemia się szybciej nagrzewa, co nie służy korzeniom roślin. Nie zapominajmy o tym, by zaraz po kupieniu wymienić roślinie ziemię. A to głównie za sprawą tego, że rośliny sprzedawane są najczęściej w nawozie słabej jakości. Dlatego często zioła w doniczkach więdną po kilku dniach, pomimo regularnego podlewania.

Warto wykorzystać ciepłe, letnie dni i wypoczywać na samodzielnie zaaranżowanym balkonie. Rano z przyjemnością wypijesz tu kawę i zjesz śniadanie, wieczorem odprężysz się przy dobrej książce. Twój własny skrawek zieleni w miejskiej dżungli.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zmierzyć okno do rolety dzień noc?

Okna są istotną częścią każdego domu, biura i mieszkania. Nie powinny jednak pozostawać be…