Home Lifestyle Barcelona – zmysłowa podróż po stolicy Katalonii

Barcelona – zmysłowa podróż po stolicy Katalonii

7 min czytania
0
0
1,476
Barcelona - zmysłowa podróż

Barcelona jest popularnym kierunkiem turystycznych wojaży. Niesamowita architektura, piękne plaże, śródziemnomorskie specjały.  Czy i Ty dołączysz do klubu te quiero Barcelona?

Barcelona – wstęp dla wtajemniczonych?

Stolica Katalonii. Posiadająca swój własny język, kulturę i obyczaje. Nie zgłębimy tu mentalności Hiszpanów. Poznamy Katalończyków. Z ich otwartością i serdecznością. Głęboko zakorzenionym poczuciem odrębności od reszty Hiszpanii i dumą narodową. Wiedzą to na pewno kibice najbardziej znanego klubu piłkarskiego Katalonii – FC Barcelona. Klub długo szczycił się przyjmowaniem w swoje szeregi tylko piłkarzy mających katalońskie korzenie. To wiele mówi o tym jak poważny stosunek do swojej tożsamości narodowej mają Katalończycy. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka regionu sprawia, że Katalonia coraz odważniej rości sobie prawa do niepodległości. Symbolem regionu jest osioł. W końcu nie ma nic złego w upartym i metodycznym dążeniu do wyznaczonego celu.

Czarodziejska architektura

Barcelona to jedna z najnowocześniejszych metropolii w Europie. Łączy w sobie temperament i dynamikę, którą można by obdzielić przynajmniej kilka miast. Eklektyczne miasto ze snów. Secesyjne, plastyczne budowle kontra stal i szkło nowoczesnych drapaczy chmur.  Mówiąc  Barcelona myślimy Gaudi . Ten architekt-wizjoner z pogranicza wieków wzniósł się ponad tendencje swojej epoki i projektował baśniowe budowle. Płynne, faliste linie, nasycona kolorystyka, zawiła ornamentyka (Casa Calvet, Casa Battlo, Casa Mila – siedmiopiętrowa kamienica bez kątów prostych, Parku Guell zachwycający mozaiką z kolorowych płytek i pięknym widokiem na panoramę miasta) nadal robią wrażenie. Absolutna perła – Sagrada Familia – kościół, którego budowa trwa do dziś. Przyciąga rzesze turystów zdeterminowanych, by pomimo ciągnącej się nieregularnie, krętej kolejki zobaczyć coś niesamowitego. I nie zawodzą się. Wszak nie można wyjechać z Barcelony bez wycieczki szlakami Gaudiego. Dla Katalońskiego architekta każdy element jest ważny, jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy. Tak jak natura nie pozwala sobie na kopię, tak Gaudi projektował każdy detal oddzielnie.

Barcelona – miasto z pocztówki

Barcelona to miasto, które najlepiej zwiedzać na pieszo. Tylko wtedy uchwycimy jego ducha i będziemy mogli zagłębić się w tajemnicze wąskie uliczki z rozproszonymi małymi księgarniami i uroczymi knajpkami jak w dzielnicy gotyckiej czyli Barri Gotic. Nowoczesność i tradycja przenika się tutaj na każdym kroku. La Rambla stanowi główną arterie miasta. Zatłoczona, jest kwintesencją energii metropolii ze swoim niepowtarzalnym targiem spożywczym, który zachwyci nas swoją różnorodnością. Szukając wytchnienia udajmy się na spacer piaszczystą Barcelonetą. Warto też zapuścić się w stronę starego portu.

Barcelona – si, claro

Barcelona jest tłem dla wielu artystycznych przedsięwzięć. To tutaj inspiracji szukali malarze Pablo Picasso czy Joan Miro. Tutaj rozgrywa się akcja filmu Woody’ego Allena Vicky Cristina Barcelona z oscarową rolą Penelope Cruz. Czy Biutiful meksykańskiego reżysera Alejandro González Iñárritu o zgoła odmiennej estetyce, ale równie intensywnego. Smak życia Cédrica Klapischa stanowi apetyczną prezentację wszystkich walorów miasta. Dla niezdecydowanych, może stanowić zachętę do obrania właśnie tego kierunku.

Można odnieść wrażenie, że miasto dostarcza tylu silnych bodźców, że artyści tworzący swoje dzieła, mogą działać tylko na wysokich emocjach. Nie powstają tu rzeczy miałkie. Raczej skomplikowane. Temperament regionu zobowiązuje.

Nie tylko dziesiąta muza czerpie z energii miasta. Niezapomniany cykl książek Zafona z jego cmentarzem zapomnianych książek. Muzyka, której Barcelona jest tłem i często tytułem (Giulia y los Tellarini – Barcelona). Czyż może być lepsza rekomendacja do obrania wakacyjnego kierunku podróży niż szereg zainspirowanych artystów?

Moc atrakcji, które oferuje nam stolica Katalonii warta jest kilku pobytów. Znajdziemy tutaj rozrywkę dla ciała i ducha. Amatorzy leniwych wakacji znajdą tu piękne plaże i wyśmienitą pogodę, a fani aktywnego spędzania czasu szlaki na których warto pobłądzić.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Niezbędnik profesjonalistki – jakie dodatki warto nosić ze sobą do pracy?

W świecie profesjonalistek każdy detal ma znaczenie. Dobrze dobrane akcesoria nie tylko uł…