Home Zdrowie i Uroda Warkocz francuz – jak samodzielnie go zrobić? Podpowiadamy!

Warkocz francuz – jak samodzielnie go zrobić? Podpowiadamy!

16 min czytania
0
0
3,747
warkocz francuz - idealna fryzura na lato

Warkocz francuz to bardzo wygodna, korzystna dla zdrowej kondycji włosów i efektowna fryzura. Francuski warkocz, nazywany też warkoczem dobieranym lub po prostu dobierańcem, zrobisz samodzielnie, bez większego wysiłku. Poznaj różne odsłony warkocza francuskiego i dowiedz się, jak zrobić warkocz francuski krok po kroku. To jednak z tych fryzur, które musisz umieć!

Jak zrobić warkocz francuski w podstawowej wersji?

Warkocz dobierany klasyczny, czyli francuski, możesz wykonać najłatwiej na długich i półdługich włosach, które nie są mocno cieniowane. Jeśli kosmyki Twojej fryzury są różnej długości, do przygotowania warkocza przygotuj też wsuwki, z pomocą których wetkniesz umykające pasma na ich właściwe miejsce. Jeżeli jesteś posiadaczką bardzo cienkich i rzadkich włosów, pamiętaj, że istnieją różne rodzaje warkocza dobieranego. Dla Ciebie korzystniejszy niż warkocz francuski będzie warkocz holenderski.

Co jest potrzebne do klasycznej wersji warkocza francuskiego? Taki splot nie należy do wymagających fryzur. Potrzebna jest do niego jedynie szczotka i coś do związania włosów z tyłu. Poszczególne pasma dobiera się palcami, a właściwie paznokciami dla najlepszego efektu. Można także korzystać przy tym z grzebienia.

Szukasz prostych i efektownych fryzur? Zobacz, jak wygląda mokra włoszka!

Warkocz francuz krok po kroku

Klasyczny warkocz dobierany, nazywany warkoczem francuskim, zrobisz w następujący sposób:

 1. Zacznij od rozczesania fryzury od czubka głowy i delikatnego spryskania jej wodą lub specjalnym kosmetykiem do stylizacji, który zapobiega puszeniu się kosmyków – ułatwi to zaplatanie warkocza.
 2. Zbierz część fryzury na czubku głowy i podziel włosy na trzy pasma – jak samo, jak wtedy, kiedy robisz normalny warkocz. Pamiętaj, aby równo wydzielić części włosów – równe pasma to klucz do sukcesu.
 3. Przełóż jedno pasmo z lewej i prawej strony – tak samo, jak przy klasycznym warkoczu.
 4. Przy kolejnym przełożeniu pasm włosów dobieraj nieznaczną ilość kosmyków z boku, aby wpleść je w środek warkocza.
 5. Gdy dojdziesz do dolnej linii włosów, zapleć je do wybranej wysokości i zakończ warkocz gumką. Możesz zrobić warkocz dobierany na całej długości włosów lub zakończyć go w połowie, a także wykonać fryzurę określaną jako francuz krok (zwinąć warkocz w koczek).

Wiesz już, jak zrobić krok po kroku warkocz francuski w jego podstawowej formie. Teraz naucz się robić dwa warkocze dobierane oraz warkocz francuski na boku głowy.

warkocz francuski jak zrobić?

Jak zrobić dwa warkocze francuskie?

Dwa warkocze dobierane po obu stronach głowy to tak zwane boxer braids, czyli fryzura, która zyskała popularność na ringu. Noszą ją jednak nie tylko bokserki. Dwa warkoczyki francuskie mają sportowy charakter i świetnie wyglądają zwłaszcza na gęstych włosach. Można bez obaw zaplatać je na co dzień, ponieważ są niezwykle wygodne. Jak zrobić warkocz dobierany po obu stronach?

 1. Rozczesz włosy i zrób przedziałek na środku głowy.
 2. Jedną część włosów zwiąż w kucyk, aby nie przeszkadzała i nie wplątywała się w drugi warkocz.
 3. Drugą cześć włosów podziel na trzy części na czubku głowy, tak jak przed klasycznym warkoczem.
 4. Zaplataj włosy w taki sam sposób, jak w instrukcji powyżej. Zakończ gumką.
 5. Powtórz te same czynności przy drugim pasmie włosów.

Warkocze mogą być splecone do końca lub do połowy długości.

Jak zrobić warkocz francuski na boku?

Warkocz francuski na bok to bardzo szykowna wersja warkocza dobieranego. Można spleść go luźniej, dodać spinki z kwiatami i duże kolczyki, aby stworzyć jedną z tych zjawiskowych fryzur, odpowiednich nawet na wesele czy przyjęcie firmowe. Tak naprawdę warkocz dobierany na boku głowy będzie prezentował się świetnie zarówno do romantycznej sukienki, jak i do kobiecego garnituru. Jak więc zrobić warkocz francuski po lewej stronie lub po prawej?

 1. Dokładnie rozczesz włosy i dobierz starannie jedno pasmo z boku.
 2. Podziel je na trzy pasma włosów.
 3. Dolną cześć przełóż nad środkową, a do górnej dobierz kilka pasemek i również przełóż nad środkowym pasmem.
 4. Dobieraj kosmyki i zaplataj warkocz zgodnie z pierwszą instrukcją, cały czas prowadząc splot po skosie.
 5. Kiedy dojdziesz do połowy, zwiąż włosy gumką i przejdź na drugą stronę. Powtarzaj te same czynności.
 6. Na linii fryzury zapleć włosy z zwykły warkocz. Możesz też okręcić je w koczka lub związać w kucyk i pokręcić pasemka lokówką.

W podobny sposób stworzysz na głowie również warkocz z wodospadem, czyli podwójny warkocz dobierany na bok głowy, spleciony z górnej sekcji fryzury (reszta włosów pozostaje rozpuszczona).

Dowiedz się, jak sprawdzić porowatość włosów.

Warkocz francuz – wkoło głowy

Kiedy naprawdę dobrze opanujesz sztukę robienia warkoczy, możesz pokusić się o warkocz francuski wokół głowy, czyli koronę z włosów. Warkocz francuski spleciony dookoła głowy prezentuje się bardzo romantycznie, zmysłowo i subtelnie. Można wpleść w niego kwiaty lub ozdobne wsuwki. Niektóre panie wybierają taką fryzurę nawet na własny ślub. Warkocz francuski wokół głowy można zapleść luźno lub ściśle, w zależności od zamierzonego efektu. W każdym przypadku będzie to jednak bardzo wygodna fryzura, która odsłoni ramiona i szyję, gwarantując komfort w trakcie upałów. Jak zrobić warkocz francuski wokół głowy?

 1. Wyczesz włosy i zrób przedziałek na boku.
 2. Wybierz pasmo przy przedziałku i podziel je na trzy części.
 3. Pleć warkocz francuski zgodnie z instrukcją powyżej.
 4. W okolicach skroni zacznij dobierać do warkocza tylko pasma bliżej twarzy. Pasemko od wewnętrznej strony przeplataj bez dobierania kosmyków.
 5. Na wysokości drugiej skroni zacznij kierować warkocz francuski do góry, aby móc zakończyć go nad czołem.
 6. Dokończ zwykłym warkoczykiem aż po końcówki.
 7. Zwiąż włosy cienką gumką i schowaj ją pod koroną z warkocza za pomocą wsuwki.

Komu pasuje warkocz francuz?

Warkocze francuskie pasują każdej kobiecie – zarówno małym dziewczynkom, jak i dojrzałym kobietom czy starszym paniom. Kluczem do efektownego wyglądu jest tutaj gęstość, odpowiednia długość i kondycja włosów. Z warkoczem francuskim najlepiej wyglądają posiadaczki gęstej, zdrowej i równo obciętej fryzury. Na takich włosach warkocz francuski prezentuje się zjawiskowo. Można poluzować jego pasma, ale nadal nic nie będzie wypadać ze splotu. Szczególnie urokliwie wygląda warkocz francuski na kosmykach z pasemkami. Te w trakcie przeplatania tworzą na fryzurze wręcz bajeczny efekt.

Warto pamiętać, że warkoczy nie musimy zaplatać na całej głowie. Możemy spleść jedynie górną sekcję, a z pozostałych włosów zrobić koka, kucyka lub pozostawić je rozpuszczone. Ciekawą opcją jest też zaplatanie warkoczy „do góry nogami”, czyli od spodu. Zaczynamy wtedy od karku i pleciemy warkocz z tyłu, najlepiej z głową w dół. Na czubku wykonujemy kucyk lub kok. Co ważne, taką fryzurę da się zapleść nawet na krótkich włosach. Trzeba jedynie dobierać i mocno ściskać każde pasmo.

Jakie zalety ma klasyczny warkocz dobierany?

Warkocz francuski ma nie tylko walory wizualne, ale również praktyczne, zwłaszcza z perspektywy zapuszczania włosów czy dbania o ich dobrą kondycję. French braid, czyli warkocz francuski sprawdza się na co dzień i na specjalne okazje, jeśli tylko zostaje zapleciony w odpowiedni sposób. Jego popularność wynika jednak również z wygody, jaką oferuje.

Po pierwsze, warkocz francuski pozwala zadbać, aby rozczesane włosy raz włosy nie poplątały się w trakcie snu czy wykonywania ćwiczeń. Jest to bardzo ważne zarówno w przypadku małych dziewczynek, jak i kobiet zapuszczających włosy.

Po drugie, jeśli zapleciemy fryzurę w warkocz francuski, nie musimy martwić się o jej kondycję, ponieważ włosy są chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednocześnie, jeśli dokładnie rozczeszesz włosy, nic nie będzie ciągnąć Cię ani uwierać. Sprawdź też, jak zregenerować zniszczone włosy.

Poza tym, warkocz francuski z tyłu głowy, z lewej strony lub po prawej stronie jest po prostu wygodną fryzurą na co dzień. Zapobiega plątaniu się kosmyków, przycinaniu ich torebką czy wpadaniem w oczy. Jeśli nabierzesz odrobiny wprawy możesz zrobić francuza w kilka minut nawet przed wyjściem do pracy.

Sprawdź nasz artykuł – sposób na loki przez noc.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Fryzura mokra włoszka – idealna dla każdej kobiety! Sprawdź jak ją zrobić!

Popularna w latach 80-tych i 90-tych fryzura mokra włoszka wraca do łask. Takie uczesanie,…