Home Zdrowie i Uroda Typy włosów – jak sprawdzić porowatość włosów i co z tego wynika?

Typy włosów – jak sprawdzić porowatość włosów i co z tego wynika?

19 min czytania
0
0
3,512
Typy włosów - jak określić porowatość włosa

Gęste, zdrowie i grube włosy to marzenie każdej z nas. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów służących do odbudowy włosa, popularność zyskują także zabiegi takie, jak olejowanie. Okazuje się jednak, że zanim do nich przystąpimy, powinniśmy dokładnie poznać typy włosów, w tym ich porowatość. Źle dobrana pielęgnacja może bowiem przynieść więcej złego, niż dobrego. 

Co to porowatość włosów?

Porowatość włosów jest to jedno z kryteriów jeśli chcemy opisać typy włosów. Jest to bardzo przydatne jeśli zależy nam na dobraniu odpowiednich kosmetyków. Porowatość to stopień odchylenia łuski od włosa. Wyróżniamy typy włosów o porowatości niskiej, średniej i wysokiej

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Oczywiście najbardziej niezawodnym narzędziem do sprawdzenia porowatości włosów jest mikroskop. Dzięki odpowiedniemu zbliżeniu możemy zaobserwować stopień odchylenia łusek naszych włosów. Jeśli z kolei nie mamy możliwości, by np. udać się do trychologa, możemy wykonać w domowych warunkach test, który pozwoli nam określić porowatość włosów. Ponieważ różne typy włosów, w zależności od ich porowatości, różnią się stopniem pochłaniania wody, to właśnie jej użyjemy do naszego testu. Nasz włos powinnyśmy umieścić w szklance wody, a następnie odczekać około 5 minut. Jeżeli włos będzie pływał po powierzchni, oznacza to, że pochłania on wodę z nieznacznym stopniu i jesteśmy posiadaczkami włosów o niskiej porowatości. Jeśli z kolei nasz włos zamoczy się w wodzie, oznacza to, że mamy włosy średnioporowate. Gdy nasz włos całkowicie utonie, będzie to równoznaczne z tym, że mamy włosy wysokoporowate

Sprawdź też fryzury odpowiednie dla każdego rodzaju włosów. Należy do nich dobieraniec czy fryzura bombka.

Porowatość włosów a pielęgnacja

Porowatość niska

Włosy o niskiej porowatości są dość zdrowe, cechują się łuską, która jest ściśle ułożona. Jeśli jesteśmy posiadaczkami włosów niskoporowatych, możemy zauważyć, że włosy te mają dość duży problem z chłonięciem wody. Dość ciężko je zmoczyć, a dodatkowo długo schną. Dodatkowo włosy te są mało podatne na wszelkie zabiegi stylizacyjne

Typy włosów – niska porowatość – wady

Jeżeli jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych łuski Twojego włosa ściśle przylegają do łodygi. To przez to są one stosunkowo trudne w pielęgnacji, ponieważ składniki kosmetyków nie wnikają do wnętrza włosa, ale osiadają na jego powierzchni. Przez to może się zdarzyć, że włosy niskoporowate będą obciążone czy przetłuszczone. Bardzo często włosy te stają się oklapnięte i trudno nadać im dużą objętość. Dodatkowo dość często pojawia się na nich łupież. Włosy niskoporowate dodatkowo po stylizacji bardzo szybko wracają do swojego pierwotnego stanu. Niestety ze względu na skłonność do obciążania i przetłuszczania, włosy niskoporowate bardzo często wymagają codziennego mycia. 

Typy włosów a pielęgnacja

Włosy niskoporowate – pielęgnacja

Największą zaletą włosów niskoporowatych jest to, że są one bardziej odporne na uszkodzenia niż pozostałe typy włosów. Wymagają mniej intensywnej pielęgnacji niż włosy o porowatości średniej i wysokiej. Nie oznacza to jednak, że jest to obojętne, jakich kosmetyków używamy. Szampony przeznaczone do włosów niskoporowatych powinny dobrze usuwać zanieczyszczenia. Nie jest wskazane jednak używanie silnie oczyszczających szamponów, które mogą przyczyniać się do przesuszania. Warto także, by szampon do włosów niskoporowatych zawierał składniki, które nadadzą włosom objętości i nieco uniosą je u nasady. Dodatkowo szampony do włosów niskoporowatych powinny mieć naturalne składniki, które znormalizują pracę gruczołów łojowych. Jeśli z kolei zamierzamy zakupić odżywkę, musimy zwrócić uwagę, czy w jej składzie nie ma nadmiaru obciążających włosy substancji, takich jak np. gliceryna.  

Czego unikać, co stosować?

Jeżeli zamierzamy pielęgnować włosy niskoporowate przy pomocy olejowania, powinniśmy użyć w tym celu olejów o drobnych cząsteczkach, które łatwiej wnikną we włókno włosa. Jeśli zastanawiasz się, jak olejować włosy, zachęcamy Cię do przeczytania naszego poprzedniego wpisu. Poszczególne typy włosów mają odpowiednie olejki, które sprawdzą się w ich przypadku. Jeżeli jesteśmy posiadaczkami włosów o niskiej porowatości, najlepszy dla nas będzie olej kokosowy, arganowy i olejek rycynowy. Dodatkowo w przypadku włosów niskoporowatych powinny sprawdzić się mieszanki olejów. Jeżeli mamy włosy niskoporowate, warto także wykonywać peeling skóry głowy. Dzięki temu dokładniej oczyścimy nasze włosy z zanieczyszczeń. W przypadku włosów niskoporowatych powinnyśmy unikać olejów, przeznaczonych dla pań, które mają inne typy włosów. Dodatkowo powinnyśmy unikać także produktów do stylizacji takich, jak pasty, czy gumy. W pielęgnacji nie można stosować lanoliny oraz silikonów. Substancje te sprawią, że nasze włosy staną się sztywne, utracą swoją miękkość oraz powstaną z nich nieestetyczne obciążone strąki. 

Typy włosów i ich pielęgnacja

Porowatość średnia

W przypadku włosów średnioporowatych ich łuski są nieznacznie rozchylone, mocniej niż w przypadku włosów nieskoporowatych. Osłabienie włosów średnioporowatych może być spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją oraz niszczącymi zabiegami fryzjerskimi. Włosy średnioporowate to te, które nie wykazują cech charakterystycznych ani dla włosów niskoporowatych, ani dla włosów o wysokiej porowatości, stąd jest to najpopularniejszy typ włosów. Łączy on zarówno cechy jednego jak i drugiego typu. Włosy średnioporowate to zwykle włosy falowane. Dodatkowo są one bardziej podatne na stylizację niż niskoporowate i nie sprawiają problemów z układaniem, ale mogą mieć tendencję do puszenia się czy elektryzowania. 

Typy włosów a – pielęgnacja 

Włosy średnioporowate nie sprawiają problemów pod względem ich pielęgnacji. Do włosów o średniej porowatości powinnyśmy stosować oleje o średnich cząsteczkach. Najlepiej sprawdzi się w tym celu olej z pestek winogron, olej migdałowy oraz oliwa z oliwek. W przypadku pielęgnacji włosów średnioporowatych powinnyśmy stosować preparaty, które odżywią je bez zbędnego obciążania. W przypadku tego typu włosów możemy wybrać preparaty, które mają w składzie lekkie silikony. Włosy te są jednak dość podatne na obciążenia, dlatego masek i odżywek nie powinnyśmy nakładać na skórę głowy. Pielęgnacja włosów średnioporowatych nie powinna jednak być przesadzona, ponieważ możemy doprowadzić do zbytniego obciążenia. Należy jednak włosom średnioporowatym dostarczać wszystkich niezbędnych składników, takich jak proteiny, emolienty i humektany

Włosy wysokoporowate

Porowatość wysoka

Włosy o wysokiej porowatości to często włosy, które zostały doprowadzone do takiego stanu ze względu na liczne zabiegi fryzjerskie, stylizację oraz nieodpowiednią pielęgnację. Włosy o wysokiej porowatości to głównie włosy kręcone. O ile wszystkie typy włosów wiążą się z określonym stopniem ich zniszczenia, włosy o wysokiej porowatości uchodzą za te zniszczone najbardziej. Bardzo często puszą się oraz elektryzują, ale ich atutem jest to, że bardzo dobrze chłoną nie tylko wodę, ale także odżywki. Niestety bardzo często włosy te charakteryzują się zniszczonymi końcówkami. 

Typy włosów – wysoka porowatość – pielęgnacja 

Włosy o wysokiej porowatości są najtrudniejsze w pielęgnacji. Musimy dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Bardzo ważne jest nawilżanie i zabezpieczanie końcówek tak, by nie rozdwajały się . W przypadku włosów wysokoporowatychnależy zrezygnować z ich prostowania. Działanie wysokiej temperatury może przyczynić się do powstawania zniszczeń na włosach. Lepiej dla naszych włosów będzie także jeśli zrezygnujemy ze stosowania suszarki i pozwolimy im wysychać naturalnie. Warto także zastanowić się nad stosowaniem silikonów. Może okazać się, że substancje te przyczyniają się do pogorszenia stanu włosa. Często lepiej sprawdzi się wyłącznie olejowanie. Włosy wysokoporowate wymagają szczególnej opieki. Do ich mycia należy stosować naturalne szampony o delikatnym składzie, z jak najmniejszą ilością składników. Powinniśmy unikać silnych detergentów. Do mycia należy stosować letnią wodę. Gorąca może przyczyniać się do przesuszenia. Dodatkowo niewskazane jest spanie z mokrymi włosami, a w przypadku włosów wysokoporowatych co 3 miesiące powinnyśmy podcinać końcówki, by zapewnić im zdrowy wygląd.

Niska porowatość włosów

Typy włosów – jakie składniki do włosów wysokoporowatych?

Do włosów o wysokiej porowatości najlepiej sprawdzą się oleje takie, jak olej z orzechów włoskich, olejek z makadamii,  oraz olejek arganowy czy olejek z siemienia lnianego. Dodatkowo kosmetyki, które stosujemy powinny zawierać proteiny, które wnikając we włókno włosa, uzupełniają powstałe w nim ubytki. Proteiny o większych cząsteczkach zabezpieczają włosy z zewnątrz, tworząc ochronną warstwę, zapobiegającą negatywnemu działaniu czynników zewnętrznych. U posiadaczek włosów o wysokiej porowatości sprawdzą się wszystkie kosmetyki, które w składzie posiadają proteiny jedwabiu, mleka czy keratyny. W ich pielęgnacji sprawdzą się także wszelkie składniki wiążące wodę, ponieważ zapobiegają one utracie nawilżenia. 

Znajomość tego, jakie mamy typy włosów oraz ich odpowiednia pielęgnacja sprawi, że z pewnością uda Ci się osiągnąć wymarzoną miękkość włosów oraz ich zdrowy wygląd. Jeśli masz jakieś swoje sprawdzone sposoby na pielęgnację włosów, podziel się nimi w komentarzu!

Sprawdź też, ile kosztuje farbowanie włosów u fryzjera.

Aktualizacja: 15.11.2021

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak poprawnie czyścić zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zdrowia zębów i dziąseł. Czyste zęby nie tylko …