Home Dom Ogród w słoiku – stawiamy na naturalny design

Ogród w słoiku – stawiamy na naturalny design

17 min czytania
1
0
3,208
Ogród w słoiku

Słoiki wykorzystujemy do przechowywania różnych rzeczy, zaczynając od żywności kończąc na kosmetykach. Ale czy wykorzystałabyś go kiedyś do stworzenie swojego prywatnego ekosystemu? Ogród w słoiku diy od jakiegoś czasu podbija serca wszystkich kobiet. Przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo designerski sposób na dekorację salonu. Można rzec, że zderzamy się z nowoczesnością zamkniętą w słoiku. Jest to bardzo dobra alternatywa dla zastąpienia innych, często nieciekawych kwiatów domowych. Jeżeli nie wiesz jak to osiągnąć pozwól, że pokaże Ci kilka przydatnych trików, które wykorzystasz do stworzenia swojego prywatnego ogrodu w słoiku, a może i nawet lasu.

Dlaczego ogród w słoiku to ciekawa alternatywa?

Zastanawiasz się, skąd ten fenomen ogrodów w słoiku? Można je spotkać nie tylko w nowoczesnych mieszkaniach, ale coraz częściej pojawiają się także chociażby w restauracjach czy barach jako element wystroju. W ogrodach ze słoika fascynujące jest to, że nowy, odrębny ekosystem możemy obserwować każdego dnia. Mamy możliwość zobaczenia nie tylko same rośliny, ale także tego, co dzieje się pod ziemią. Szklane ściany słoika sprawiają, że możemy zobaczyć także korzenie rośliny. Ogrody w szkle to także pomysłowa dekoracja, nadająca mieszkaniu nowoczesnego charakteru. Jest to idealna alternatywa dla tych, którzy nie mają własnego ogrodu, a jednocześnie chcą mieć u siebie chociaż trochę zieleni. Słoik jest zdecydowanie bardziej nietypowym pojemnikiem na kwiaty, co sprawia, że będzie to ozdoba wyróżniająca się na tle klasycznych, zwyczajnych kwiatów w doniczkach.

Zabawa i nauka

Ogród w szkle to dobry pomysł jeśli chce się pokazać dziecku nowy ekosystem. Jest on bardzo łatwy do wykonania, więc dziecko może wykonać samo swój własny ogród. Na pewno będzie dumne z tak powstałego dzieła! Również dbanie o tego typu ogród jest dziecinnie proste. Osoby zapracowane i zapominalskie nie muszą pamiętać o nawożeniu czy podlewaniu tak stworzonego ogrodu. Należy jednak pamiętać o tym, że słoiki wykonane są ze szkła, które może się potłuc. Aby uniknąć ran najlepiej dawać dziecku taki ogród tylko pod kontrolą i stałym nadzorem kogoś dorosłego. Słoiki są co prawda wykonane raczej z grubego szkła, które nie powinno łatwo pękać, lecz zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne.

Ogród w słoiku DIY – jak zrobić ogród w słoiku?

Mini ogród w słoiku stanie się prawdziwą ozdobą w Twoim mieszkaniu. Można to trochę porównać do nowoczesnej sztuki ogrodnictwa. Wydaje się być doskonałą namiastką ogrodu wśród osób, które nie posiadają czasu na uprawę własnej działki. Takie rozwiązanie daje nam wiele możliwości, a przy okazji możesz stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję, która będzie przykuwała wzrok Twoich gości. Wszystko czego potrzebujesz to odrobina czasu i pomysł. W słoiku umieszczamy zazwyczaj więcej niż jedną roślinę, więc niezwykle ważne są ich podobne wymagania co do oświetlenia, wilgotności czy gleby.

Przygotuj:

  • słoik z pokrywą ok. 1-2 litry bądź większy; wszystko zależy od efektu jaki chcesz uzyskać, ale nie zapominaj o tym, że we wnętrzu musisz zmieścić zarówno podłoże jak i samą roślinę, stąd malutkie słoiczki raczej nie są dobrym pomysłem,
  • świeżą ziemię – sprawdzi się uniwersalne podłoże do kwiatów. Należy pamiętać o tym, że podłoże musi być wolne od grzybów czy innego typu szkodników. Jeśli taką zainfekowaną ziemię użyjemy do stworzenia naszego ogrodu w słoiku, najprawdopodobniej nasza uprawa także zostanie zaatakowana przez niechcianych gości,
  • piasek lub żwirek akwarystyczny – będzie on stanowił warstwę drenażu. Na dnie zbierała się będzie cała wilgoć. Drenaż powstaje w celu ochrony korzeni przed nadmiarem wody, co w efekcie może doprowadzić do gnicia rośliny. Niektórzy zalecają podgrzanie kamyków w piekarniku, aby pozbyć się z nich bakterii czy drobnoustrojów,
  • aktywowany węgiel drzewny – odpowiada za regulację wodną, węgiel tego typu stanowi także wyposażenie akwariów, zapobiega gniciu roślin, jest to konieczny element, by nasz ogród w słoiku nie uległ zepsuciu, pełni także rolę filtra,
  • 3- 4 małe rośliny – paprocie lub bluszcz – wybieraj takie, które lubią wilgoć, gatunki wolno rosnące
  • mech – kupisz go w zwykłej kwiaciarni,
  • wodę,
  • małe kamyczki – będą stanowić dodatkową dekorację,
  • kawałki kory lub małe gałązki,
  • inne drobne elementy do dekoracji.

Tworzenie ogrodu w słoiku

Przed przystąpieniem do pracy musisz dokonać odkażenia podłoża, dzięki czemu w późniejszym czasie nie będziesz walczyć z chorobami grzybowymi, które mogą zaatakować rośliny. Słoik powinno się wyparzyć przy zastosowaniu gorącej wody. Następnie szklany pojemnik trzeba wysuszyć. Kamyki oraz żwirek można podgrzać w piekarniku. Kolejnym krokiem jest wysypanie żwiru na dnie, spełni on funkcję drenażu. Jest to bardzo ważne w miejscach gdzie nie ma stałego odpływu wody. Warstwa ta powinna mieć kilka cm. Dodajemy także węgiel drzewny. Następnie umieszczamy podłoże, dla ciekawszego efektu możesz tworzyć wzniesienia. Później układamy kamienie dekoracyjne, piasek, korzenie czy nawet muszle. Grubość podłoża powinna wynosić od 5 do 10 cm. W stworzonym podłożu wykonujemy otwory w celu delikatnego włożenia w nie roślin.  Ostatnim element jest posadzenie wybranych roślinek oraz ich podlanie. Wodę należy wlewać po ściankach szklanego naczynia lub patyczkach, które przeniosą ją bezpośrednio do korzeni. Możemy także dołożyć inne elementy dekoracyjne, które uatrakcyjnią nasz ogród.

Jak zrobić ogród w słoiku, ogród w słoiku diy

Dobór roślin to podstawa ogrodu w słoiku

Ze względu na korzystne warunki panujące w słoiku, rośliny będą tam szybko przyrastać. Dlatego też najlepiej użyć gatunków wolno rosnących oraz takich, które nie będą zagłuszać się wzajemnie. Roślinność sadzona w jednym naczyniu, powinna mieć zbliżone wymagania. Do stworzenia własnej kompozycji wybierzmy mchy oraz niewielkie paprocie (orliczka kreteńska, niekropień), które lubują się w wilgotnych i ciepłych miejscach. Popularnymi roślinami wykorzystywanymi do tworzenia ogrodu w słoiku należą: krytokwiat, fitonia, gasteria, haworcja, maranta, episcja, skrzydłokwiat czy selaginela. Możesz postawić na rośliny owadożerne takie jak rosiczka i muchołówka. Dzięki temu twój słoik zyska na niepowtarzalności oraz oryginalności.

Ogród w słoiku – jak dbać?

Warto pamiętać, że taki ekosystem jest samowystarczalny. Co najważniejsze pamiętaj, aby nie podlewać roślin posadzonych w ten sposób. Jeżeli zauważysz, że w słoju jest coraz mniej wilgoci możesz dolać 2 – 5 ml wody, ale nie więcej! Rośliny w szklanym ogrodzie rządzą się swoimi prawami i mogą funkcjonować bez wody nawet przez około 2 tygodnie. Przelanie ogrodu może spowodować, że Twoje rośliny zaczną gnić. Pamiętaj o obserwacji, jeżeli na ściankach będzie gromadziło się dużo kropel wody, przewietrz go. Optymalny czas, który powinien wystarczyć to 2 – 3 godziny, by nadmiar wody odparował.

Gdzie i jak przechowywać?

Ogród w słoiku powinno się przechowywać w miejscu zacienionym i oddalonym od okna. Zbyt intensywne działanie promieni słonecznych może sprawić, że rośliny zaczną rosnąć zbyt szybko lub ulegną uszkodzeniom. Dodatkowo szklany słoik może zadziałać jak soczewka i rośliny, lubiące cień i wilgoć, ulegną poparzeniom. Nawożenie stosuje się tylko w nadzwyczajnych przypadkach, zwykle nie jest ono potrzebne. Kiedy do ogrodu w słoiku należy dodać nawóz? Kiedy widzimy, że roślinom brakuje jakiegoś pierwiastka. Zauważyć to możemy między innymi poprzez zmianę zabarwienia liści, która jest efektem zaburzeń w wytwarzaniu chlorofilu. Chore rośliny stopniowo żółkną.

Rośliny w słoiku trzeba przycinać oraz usuwać martwe ich części. Jeśli ogród nadmiernie się rozrośnie, warto założyć go od nowa i wykorzystać w tym celu nowe sadzonki roślin. Jeśli uda nam się stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju roślin, to taki ekosystem może przetrwać latami bez ingerencji człowieka! Wtedy nie musimy ani nawozić roślin, ani nawet ich podlewać!

Ogród w słoiku - pielęgnacja, jak stworzyć ogród w słoiku

Biosfera, która rozwija się w słoiku jest naprawę fascynująca. Taki rodzaj przechowywania roślin polecam wszystkim. Ogród w słoiku diy stanie się idealnym, nowoczesnym, a zarazem naturalnym dodatkiem do Twojego mieszkania. Możesz nim udekorować biurko, stół w jadalni czy nawet półkę w łazience.  Teraz już wiesz jak wykonać oraz jak opiekować się własnym domowym ogrodem. Dodatkowo perfekcyjnie przygotowany może stać się nawet niezastąpionym pomysłem na prezent!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Dom

1 Komentarz

  1. Dominika

    15 maja, 2020 at 11:34 am

    Widziałam takie ogrody w słoiku w jednej z restauracji. Moim zdaniem są bardzo ładne. Zarówno takie większe, jak i mniejsze. Niezwykle ważny jest jednak dobór odpowiednich roślin, bo nie wszystkie rośliny w słoiku przetrwają. Próbowałam zrobić taki ogród zanim jeszcze wiedziała, które rośliny mogą zostać w nim umieszczone i niestety mimo, że sam ogród jest stosunkowo prosty w utrzymaniu, to tamtego nie dało się uratować ze względu na zróżnicowane potrzeby roślin, które wykorzystałam. Dziękuję za rady i spróbuję zrobić kolejne podejście do ogrodu w słoiku!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jakie spodnie łączyć z damskim golfem? Najlepsze połączenia modowe

Golf, choć kojarzony przede wszystkim z wygodą i ciepłem, może być równie stylowym element…