Home Lifestyle Jak sobie radzić z alergią – domowe sposoby

Jak sobie radzić z alergią – domowe sposoby

8 min czytania
0
0
1,463
Jak radzić sobie z alergia

Wiosna to naprawdę cudowna pora roku, wszystko budzi się do życia rośliny, zwierzęta, które są bardziej aktywne no i pyłki… Jeżeli jesteś alergikiem to okres kwitnienia roślin jest dla Ciebie prawdziwym utrapieniem. Można jednak zmniejszyć objawy, rozpocznij działania zanim rozkwitną wszystkie drzewa i trawy. Dam Ci kilka rad, które możesz wykorzystać w walce z alergią.

Kiedy pylą rośliny?

Jest to dość kłopotliwe pytanie, wszystko zależy od tego jak długa i mroźna była zima. Zależnie od pogody w różnych regionach kraju szczyt pylenia roślin może zostać przesunięty nawet o 2 – 3 tygodnie. Jest to zależne od specyfiki danego rejonu. Nie możemy całkowicie uchronić się od alergii, bowiem każda roślina produkuje miliony pyłków, które są roznoszone wraz z wiatrem, pokonując nawet dziesiątki kilometrów. Jeżeli jesteś alergikiem musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą przetrwać Ci ten trudny okres. Przede wszystkim podejrzewając, uczulenie powinnaś wykonać test. Dzięki temu lekarz dobierze odpowiednie leki, które złagodzą objawy alergii. Przede wszystkim znajomość rodzaju alergii pozwoli Ci na lepszą ochronę organizmu przed atakiem pyłków lub innych alergenów.

Naturalne sposoby radzenia sobie z alergią

Tak naprawdę alergicy cierpią już od lutego, wówczas zaczyna kwitnąć leszczyna. Wraz ze wzrostem temperatur może być coraz gorzej. Musisz dobrze przygotować się do tego gorącego i nieprzyjemnego okresu, który Cię czeka. Przede wszystkim pamiętaj o:

 • Unikaniu spacerów, kiedy jest sucho
  Wówczas stężenie pyłków w powietrzu jest naprawdę bardzo wysokie. Unikaj takich miejsc jak lasy, parki czy łąki. Idealnymi warunkami do spacerów będą te zaraz po deszczu, który niweluje (chociaż na chwilę) dużą ilość pyłków.
 • Niewychodzeniu z domu w czasie deszczu
  O ile po deszczu panują idealne warunki na spacer dla alergików, o tyle podczas pierwszych kilkunastu minut pyłki z wyższych warstw powietrza spadają wraz z kroplami na ziemię. Dzięki czemu ich stężenie jest naprawdę wysokie. Nie zapomnij o pozamykaniu okien, uchroni Cię to przed wpadaniem pyłków do domu.
 • Unikaniu wysiłku fizycznego
  Jeżeli jesteś osoba aktywną powinnaś odpuść sobie bieganie, jazdę na rowerze czy innego rodzaju aktywności fizyczne, które wykonuje się na zewnątrz. Męcząc się oddychasz intensywniej i pochłaniasz większą ilość pyłków do płuc. Zasady tej musisz przestrzegać w okresie wzmożonego pylenia.
 • Posmarowaniu okolic nosa wazeliną przed wyjściem na zewnątrz
  Pozwoli to na wychwycenie chociaż części zanieczyszczeń uniemożliwiając in tym samym dalszą drogę do płuc czy gardła. Pamiętaj, aby nie przecierać oczu rękoma, dzięki temu roznosisz pyłki zaostrzając tylko dolegliwości.
 • Częstym zmienianiu pościeli
  W okresie wzmożonego pylenia, pierz częściej swoja pościel ale pamiętaj, aby nie wietrzyć jej na zewnątrz, ponieważ osadzają się na niej wszelkie zanieczyszczenia i pyłki. Częściej niż zwykle ścieraj meble na mokro oraz podłogę, pozwoli Ci to na niwelowanie zbierania pyłków w domu.

Jak rozpoznać alergię?

Aby wiedzieć na co się jest uczulonym należy zrobić test. Najlepsze są te wykonywane z krwi i skórne. Jeżeli występują u Ciebie takie objawy jak przewlekły katar, kaszel, kichanie, świąd nosa, skóry lub oczu, łzawienie, napuchnięte powieki, pokrzywka, czy trudności z oddychaniem możesz zacząć podejrzewać, że są to oznaki alergii. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie działać na własną rękę, objawy muszą być skonsultowane z lekarzem. Wszelkie oznaki alergii mogą występować bądź nasilać się przez cały rok lub tylko sezonowo. Wyróżniamy wiele rodzi uczuleń nie tylko na pyłki, ale i na: cytrusy, sierść zwierząt, kurz, jad pszczół, jaja kurze, ryby i skorupiaki, krowie mleko oraz orzechy.

Pamiętaj, że alergii nie można lekceważyć, nieleczona może prowadzić do poważnych komplikacji. Teraz już wiesz jak dodatkowo ochronisz się przed alergenami. Dzięki tym sposobom Twoje życie w okresie pylenia odmieni się diametralnie. Wszystko leży w Twoich rękach, odpowiednia ochrona, leki oraz dieta mogą ulżyć Ci w tych nieprzyjemnych chwilach.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Fryzura mokra włoszka – idealna dla każdej kobiety! Sprawdź jak ją zrobić!

Popularna w latach 80-tych i 90-tych fryzura mokra włoszka wraca do łask. Takie uczesanie,…