Home Dom Kwiaty wieloletnie – jakie wybrać?

Kwiaty wieloletnie – jakie wybrać?

7 min czytania
0
0
3,082
Kwiaty wieloletnie- jakie wybrać

Mając swój ogród bez wątpienia chcemy, aby prezentował się perfekcyjne przez cały rok albo i zdecydowanie dłużej. Jeżeli jesteś osobą, która nie ma czasu bądź po prostu nie lubi prac ogrodowych, możesz postawić właśnie na  kwiaty wieloletnie. Dodatkowo polecamy Ci wpis Kwiaty domowe dla zapracowanych. Wybór roślin, które mogą pomóc nam w uzyskaniu tego efektu jest wielki. Dlatego jak je wybrać, aby idealnie  komponowały się w naszym przydomowym ogrodzie lub mieszkaniu? Zaraz postaram Ci się na to odpowiedzieć.

kwiaty całoroczne

Kwiaty wieloletnie – garść informacji

Kwiaty wieloletnie to rośliny, które rozwijają się na swoim stanowisku dłużej niż dwa lata. Ich zdecydowaną cechą charakterystyczną jest niezdrewniała część nadziemna.  Do tego składają się z cebuli kwiatowych, bulw lub kłączy, znajdujących się pod ziemią. Kwiaty wieloletnie idealnie radzą sobie w trudnych, a nawet skrajnych warunkach pogodowych. Dlatego też nie musimy obawiać się, że mogą nie przetrwać naszych letnich upałów, czy też mrozów. Wybierając ulubione gatunki kwiatów wieloletnich możemy stworzyć niepowtarzalne kompozycje ogrodowe, które pozwolą cieszyć się nam nimi nawet przez kilka sezonów. Długo kwitnące byliny ogrodowe ułatwią pielęgnację rabaty kwiatowej, gdyż co roku nie będzie trzeba sadzić nowych roślin.

Kwiaty wieloletnie w ogrodzie

Kwiaty wieloletnie w ogrodzie

Piwonie i malwy to tylko pierwsze z propozycji na jakie możesz się zdecydować szukając kwiatów wieloletnich. Kolejną opcją jest hortensja ogrodowa. Gatunek ten jest bardzo ceniony przez wszystkich hodowców z zamiłowania, jak i hobbystów. Co najważniejsze występują w kilku różnych odmianach, możemy spotkać się z pnącymi lub przybierającymi formę krzewu. Ich cechą charakterystyczną są bardzo ładne, wysokie kwiaty oraz duże mięsiste liście. W okresie kwitnienia przybierają białe, różowe bądź czerwone barwy. Hortensje to kwiaty wielosezonowe, które powinno sadzić się pod koniec kwietnia lub wraz z początkiem maja. Najlepszy rozwój osiągają na wilgotnych oraz nasłonecznionych miejscach. W przypadku tego gatunku roślin ważny jest proces sadzenia. Kwiat umieszczamy w dołku o średnicy 60 – 70 centymetrów oraz głębokości 40 – 50 centymetrów.
Konwalie to kolejny rodzaj kwiatów wieloletnich wart uwagi, jedyny mankament jaki im przyświeca to, że są roślinami trującymi. Dlatego podczas uprawy i pielęgnacji musisz zachować szczególną ostrożność. Warte uwagi są jeszcze jedne kwiaty wiosenne – sasanki. W naszym kraju nie występują one w stanie dzikim, na szczęście można je hodować. Posiadają urocze dzwonkowate kwiaty oraz listki pokryte malutkimi włoskami.

Kwiaty wieloletnie w domu

Kwiaty wieloletnie w domu

Nie tylko kwiaty ogrodowe mogą rosnąć przez wiele lata w jednym miejscu. Rośliny te są zdecydowanym plusem dla osób, które nie posiadają ogrodu bądź nie maja czasu na jego uprawę. Istnieją odmiany kwiatów wielosezonowych idealnie nadające się na balkony czy po prostu do doniczki. Przykładem są przepiękne fiołki oraz ich odmiany takie jak, fiołek alpejski oraz afrykański. Jedynym ich minusem jest to, że co roku trzeba je przesadzać, aczkolwiek ich piękny i delikatny wygląd rekompensuje wszystko. Fiołki alpejskie kwitną w okresie od listopada do lutego, tymczasem odmiana afrykańska to kwiaty całoroczne. Pamiętaj, aby zapewnić im półcieniste stanowisko.
Jeżeli chcesz, aby Twój balkon prezentował się nienagannie powinieneś postawić na begonie. Dorastają nawet do 30 centymetrów i stanowią niebywałe element dekoracyjny. Kwitną od maja do później jesieni, są więc niemal zaliczają się do kwiatów całorocznych. Begonie bulwiaste to byliny o różnych płatkach. Charakteryzują się ciekawymi błyszczącymi oraz mięsistymi liśćmi o wyróżniającym się kształcie, przypominającym serce.

Teraz już wiesz jakie wieloletnie kwiaty wybrać, aby zarówno Twój dom, ogród czy balkon cieszył się nienaganną prezencją. Dzięki charakterystyce tych roślin nie musisz zbytnio ich pielęgnować. Wystarczy regularne podlewanie, dzięki czemu nie będziesz co roku, czy co kilka miesięcy nasadzać innych nowych gatunków roślin.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zmierzyć okno do rolety dzień noc?

Okna są istotną częścią każdego domu, biura i mieszkania. Nie powinny jednak pozostawać be…