Home Rozwój osobisty Joga dla początkujących w domu. Podpowiedzi

Joga dla początkujących w domu. Podpowiedzi

11 min czytania
0
0
1,131
Joga dla poczatkujacych w domu

O tym, co daje joga, pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Ćwiczenie jogi w domu może okazać się dobą metodą na wyciszenie, rozluźnienie mięśni lub złapanie formy fizycznej. Jeżeli odpowiednio dobierzemy ćwiczenia, jesteśmy w stanie bezpiecznie ćwiczyć w domu, nie martwiąc się o ryzyko kontuzji. Joga dla początkujących w domu skupia się na prostych ćwiczeniach relaksacyjnych i rozciągających (tak zwanych asanach), które nie są skomplikowane technicznie.

Joga dla początkujących w domu – jak się przygotować?

Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z jogą w domu, warto wcześniej znaleźć kurs online lub podręcznik z ćwiczeniami dla początkujących. Materiałów o jodze znajdziemy bardzo dużo i dowiemy się z nich o najważniejszych zagadnieniach z tej dziedziny. Dodatkowo powinniśmy przygotować odpowiednią matę i strój do ćwiczeń. Gdy mamy wątpliwości co do jogi w domu, warto przejść się na zajęcia z trenerem jogi, które są organizowane w naszym mieście. Po kilku takich spotkaniach będziemy mniej więcej wiedzieć, jak ćwiczyć w domu.

Przestrzeń do ćwiczeń w domu

Zanim rozpoczniemy ćwiczenia, znajdźmy w domu miejsce, w którym będziemy mogli robić to swobodnie i nikt nam w tym nie przeszkodzi. Jogę najlepiej ćwiczyć w przestronnym pomieszczeniu, gdzie nie ma zbyt wielu rzeczy. To ważne, ponieważ do jej praktykowania niezbędna jest swoboda i warunki do uspokojenia głowy. Dobrze, gdy mamy możliwość otworzenia okna, by się dotlenić podczas ćwiczeń.

Joga dla początkujących w domu nie wymaga od nas kupienia specjalnej maty. Zwłaszcza, gdy dopiero stawiamy pierwsze kroki i nie jesteśmy przekonani, czy będziemy dłużej się tym zajmować. Wystarczy przygotować sobie złożony koc i położyć go na dywanie, żeby nie ślizgał się na podłodze.

joga dla poczatkujacych

Wygodne ubranie

Jogę ćwiczymy w luźnych, niekrępujących ruch ubraniach. Mogą to być legginsy za kolano, bawełniana bluzka przylegająca do ciała. Nie ćwiczymy w butach, ale w skarpetkach lub boso. Podczas ćwiczeń lepiej mieć związane włosy i zmyć makijaż. Włosy mogą nam przeszkadzać, a makijaż się zetrzeć i wyglądać niekorzystnie.

Joga dla początkujących w domu – jak ćwiczyć?

Instruktorzy jogi zalecają, aby jogę ćwiczyć krócej, ale częściej. Dzięki temu nie zniechęcimy się. Plusem krótkich treningów jest to, że możemy je odbywać w wolnej chwili, zwłaszcza gdy nie prowadzimy regularnego trybu życia. Kiedy wejdziemy w regularny tryb ćwiczeń, zauważymy efekty i będzie nam łatwiej wracać do ćwiczeń, lub próbować nowych pozycji.

Poznaj zasady oddychania

Podstawą do ćwiczeń jogi jest praca nad oddechem. Jeśli będziemy prawidłowo oddychać, będziemy skutecznie ćwiczyć jogę. Ten element na samym początku warto trenować z instruktorem jogi, aby mógł skorygować nasze błędy i udzielić wskazówek. Na co dzień jesteśmy raczej zgarbieni, prowadzimy siedzący tryb życia a nasz oddech jest płytki. Joga łączy w sobie trzy sposoby oddechu: obojczykowe, piersiowe i brzuszne. To rodzaj najzdrowszego oddechu, który pomoże nam uspokoić ciało, koncentrować umysł i zrelaksować się. Joga dla początkujących w domu może być na początku trudna. Należy cały czas pamiętać o oddechu (wdech robimy przy rozciąganiu) i ani na chwilę nie wstrzymywać powietrza.

Podstawowe asany dla osób początkujących

Asany to pozycje w jodze, które wyrabiają prawidłową postawę i wzmacniają wszystkie mięśnie. Dodatkowo, uczą poprawnego rozkładania ciężaru między lewą i prawą stronę ciała. Wraz z praktyką jogi, nauczymy się obserwować siebie i lepiej wyczuwać swoje ciało.  Asany polecane osobom początkującym to:

  • pozycja do góry (tadasana),
  • kot (marjaryasana),
  • pozycja nieboszczyka (savasana),
  • pies z głową w dół (adha mukha),
  • siad skrzyżny ze skrętami (svastikasana),
  • pół mostka (chatushpadasana),
  • pozycja wielbłąda (ustrasana).

Po wpisaniu tych pozycji w wyszukiwarkę znajdziemy mnóstwo instruktaży. Są to proste do wykonania asany, które nie wymagają od nas siły i gibkości. Od początku praktykowania skutecznie oddziałują na nasze ciało. Rozciągają i rozluźniają wszystkie mięśnie, dzięki czemu możemy poczuć przyjemne odprężenie i pozbyć się napięć zgromadzonych np. w różnych częściach pleców.

joga-dla-poczatkujacych

Pomoc w ćwiczeniach

Joga dla początkujących w domu nie będzie wymagać od nas skomplikowanych ćwiczeń i kondycji fizycznej. Na samym początku możemy mieć trudność z wykonywaniem wszystkich asan, ponieważ nasze mięśnie do tej pory nie były rozciągnięte w taki sposób. Możemy sobie pomóc, używając podczas ćwiczeń podpórek. W sklepach możemy znaleźć specjalne podpórki do jogi, jednak nawet zwinięty w rulon koc może nam się przydać do niektórych pozycji.

Przygoda z jogą w domu

Jeśli zainteresowała nas joga i znaleźliśmy materiały, z których odwzorowujemy asany, warto poczytać o nich i znaleźć filmy instruktażowe joginów. O wiele trudniej jest korygować siebie samodzielnie w domu, ale nie jest to niemożliwe. Joga dla początkujących w domu jest możliwa, jeśli dostosujemy ćwiczenia do swoich możliwości i upodobań.

Jeśli wsłuchamy się w swoje ciało, nie będziemy trzymać pozycji na siłę i się niecierpliwić, znajdziemy w końcu swój własny rytm ćwiczeń, do których będziemy wracać za każdym razem, gdy będziemy chcieli poczuć się lepiej. Dodatkowo możemy uzupełniać nasze ćwiczenia w domowym zaciszu treningami z instruktorem, lub zdecydować się na wyjazd na warsztaty na łonie natury. Dzięki temu nie tylko poszerzymy swoją wiedzę, ale też podzielimy się doświadczeniami z innymi joginami.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Precyzyjne szczotkowanie zębów dzięki technologii magnetycznej szczoteczek Oral-B iO

Technologia magnetyczna w szczoteczkach do zębów to niezwykle innowacyjne rozwiązanie, któ…