Home Dom Jak dbać o drewnianą podłogę?- przydatne rady

Jak dbać o drewnianą podłogę?- przydatne rady

6 min czytania
1
0
1,536
jak dbać o drewnianą podłogę

Podłoga jest jednym z najbardziej eksponowanych elementów w naszym domu. Dlatego też warto zadbać o jej wygląd. Codziennie nawierzchnia konfrontuje się z naszym obuwiem, dodatkowo eksploatuje się w raz z używaniem sprzętów domowych. Należy pamiętać, że to nie jedyne sytuacje, które doprowadzają je do ruiny. Zobacz jak dbać o drewnianą podłogę i inne nawierzchnie.

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga uważana jest za ponadczasową. Idealnie wygląda w stylowo urządzonym mieszkaniu, czy domu nadając mu jeszcze więcej klasy i charakteru. Często jednak zapominamy, że drewno jest surowcem naturalnym, pomimo technologicznej obróbki z czasem może ulec zniszczeniu. Wystarczy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad, aby nasza podłoga była w dobrej kondycji jeszcze przez wiele lat bez potrzeby renowacji.

 1. Regularne sprzątanie podłogi
  Pozostawienie na drewnianej nawierzchni kurzu, pyłu i innych zabrudzeń, prowadzi do tego, że podczas chodzenie wszelkie nieczystości są wbijane w parkiet, co prowadzi do rysowania powierzchni. By tego uniknąć, staraj się regularnie przecierać podłogi by zminimalizować takie ryzyko.
 2.  Odpowiednie końcówki do odkurzacza
  Zła końcówka naszego odkurzacza może przyczynić się do destrukcji naszej pięknej podłogi. Najlepszym wyborem będzie tzw. turbo szczotka, wyposażona w kółka prowadzące, dzięki czemu nie będziemy nią rysować powierzchni.
 3. Mycie podłóg
  Pamiętaj, że woda to największy wróg drewnianych nawierzchni. Wilgoć wnikając we włókna desek może spowodować, że będą pękać oraz rozwarstwiać się. Jeżeli podłoga wymaga umycia zastosuj do niej odpowiednie mopy, które odsączą nadmiar wody.
 4. Chodzenie w butach
  Chodzenie w butach niekorzystnie wpływa na strukturę drewna. Pamiętaj, że przemarsz w szpilkach po drewnianej podłodze będzie miało dla niej destrukcyjny efekt. Można porównać to do wbijania gwoździa w powierzchnię.
 5.  Dywan
  Uważa się, że dobry dywan jest pierwszą barierą ochronną dla naszej podłogi. Przede wszystkim ułatwiają zachowanie czystości, a zarazem poprawiają komfort chodzenia. Dobrze dobrany nie musi szpecić Twojej podłogi, może być jej designerskim dodatkiem, który stworzy przytulną atmosferę.
 6. Odpowiednie środki czystości
  Znalezienie skutecznego, a przede wszystkim bezpiecznego środka czystości nie jest łatwe. Wymaga stosowania prób i błędów, zanim wybierzemy nasz idealny produkt musimy przejść przez wiele testów. Najlepiej unikać tych o bardzo chemicznym składzie. Możesz również samodzielnie przygotować swój domowy i w pełni naturalny środek czyszczący.

Drewniana podłoga – ciąg dalszy pielęgnacji

Jeżeli zadajesz sobie pytanie jak dbać o drewnianą podłogę, to zaraz dam Ci jeszcze kilka niezbędnych rad. Przede wszystkim w mieszkaniu nie może być zbyt ciepło oraz zbyt zimno. Odpowiednia wilgotność jest bardzo ważna. Niska wilgotność powoduje powstawanie szpar lub pęcznienie drewna. Środki czystości, których powinieneś używać muszą być dedykowane dla naturalnego drewna. Uniwersalne produkty mogą naruszać z czasem strukturę podłogi i przyśpieszyć jej starzenie. Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych preparatów, które nie muszą być droższe od ich „niby” zamienników. Co jakiś czas stosuj zalecenia producenta co do lakieru, oprócz odświeżenia i ożywiania drewna stanowią one idealną powłokę ochronną. Dzięki takim zabiegom znacznie wydłużysz żywotność swojej podłogi. Teraz wiesz już jak dbać o drewnianą podłogę, a więc do dzieła!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Dom

1 Komentarz

 1. Janek

  20 czerwca, 2018 at 9:55 pm

  Przy drewnianym parkiecie to trzeba po prostu pamietac o odpowiedniej impregnacji i nie ma klopotu. Rodzice mieli, my kontynuujemy te tradycje. Jakiś msc temu olejowaliśmy jak co roku olejem do parkietu LuxDecor Premium z naturalnym olejem tungowym. Jest rzeczywiście skuteczny w ubiegłym roku przeżył dwa zjazdy rodzinne w tym jedno wesele – przy odpowiedniej impregnacji bezproblemowo udało się przywrócić naturalny wyglad parkietu

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak zmierzyć okno do rolety dzień noc?

Okna są istotną częścią każdego domu, biura i mieszkania. Nie powinny jednak pozostawać be…