Home Zdrowie i Uroda Fish pedicure. Przełam się i odnów swoje stopy.

Fish pedicure. Przełam się i odnów swoje stopy.

6 min czytania
0
0
83
fish peeling

Fish pedicure to nadal nowy trend wśród polskiego społeczeństwa. Pomimo tego, że istnieją już miejsca świadczące tego typu usługi, chętni traktują to jedynie jako ciekawostkę. Co można zyskać, korzystając z fish pedicure? Na co należy uważać? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Sam zabieg polega na włożeniu stóp do wody w brodziku, w której pływają setki małych rybek. Zazwyczaj już po chwili zaczynają one zjadać stary naskórek znajdujący się na naszych stopach, stopniowo oczyszczając skórę. Ich zdolności poznał i zaprezentował biolog Johann Jakub Heckel w 1843 roku. Po kilkudziesięciu latach zaczęto używać tego zabiegu komercyjnie. Obecnie fish pedicure można znaleźć w niektórych gabinetach kosmetycznych lub salonach urody. Brzmi jako coś zwyczajnego, choć na początku niektórych może przerazić.

Fish pedicure to zbiorowa odpowiedzialność

Sprawcami całego zamieszania są same rybki. Należą one do gatunku garra rufa, czyli brzana ssąca w tłumaczeniu na język polski. Ich rodzimymi terenami występowania jest Bliski Wschód, a dokładniej ciepłe zbiorniki wodne znajdujące się m.in. w Jordanii, Turcji lub Syrii. Są małe, nie przekraczają kilku centymetrów, wyglądają niepozornie, ale w gromadzie mogą już mieć znaczenie dla Twoich stóp, a szczególnie naskórka.

pedicure

A jak dokładnie powinien wyglądać cały zabieg, jeśli pójdziemy w tym celu do salonu kosmetycznego? Najpierw osoba za niego odpowiedzialna powinna umyć Ci stopy i je zdezynfekować, aby rybki nie miały problemów ze zdrowiem po takiej niekoniecznie higienicznej uczcie. Powinna również zapytać o przeciwwskazania osobiste względem tego typu działań, np. jakieś uczulenia. Jednak ważne jest również to, o co my powinniśmy zapytać przed włożeniem stóp na „pożarcie” przez małe brzany. Przede wszystkim zapytaj o pochodzenie rybek. Właściciele gabinetu powinni posiadać takie informacje i zaświadczenie wystawione przez renomowaną hodowlę. Oprócz tego warto wspomnieć o kwestii badań przeprowadzanych przez sanepid, które mogą zapobiec szkodliwemu wpływowi zaniedbanych rybek na zdrowie twojej skóry. Kluczowe jest również mycie i filtracja brodziku do zabiegu oraz akwarium, w którym żyją mali doktorzy.

Reperkusje korzystania z zabiegu

Jednak najważniejszym pytaniem jest mimo wszystko to, czy ten zabieg ma sens i jest bezpieczny? Rzadko można mieć takie wątpliwości co do jednoznacznej opinii, jak w tym przypadku. Pomimo tego, że fish pedicure jest bardzo popularny w Europie Zachodniej i USA, a niektórzy kosmetolodzy zachwalają właściwości rybiego peelingu, takie jak pobudzanie krążenia czy zmiękczanie skóry, istnieje druga, drastyczna strona barykady. Amerykańska Agencja Ochrony Zdrowia twierdzi, że takie zabiegi wiążą się z niebezpieczeństwem zarażenia się wirusem HIV, HPV oraz tym powodującym zapalenie wątroby typu C. Stwierdzają oni także, że większość miejsc świadczących takie usługi zupełnie nie dba o higienę i odpowiednie standardy przeprowadzania zabiegów. Dlatego też ich zdaniem powinno się unikać tego typu kosmetycznych eksperymentów.

feet

Takie rozbieżności mogą prowadzić do poważnych wątpliwościach, jednak jest to nadal w pełni nie potwierdzona sprawa. Jeżeli dane miejsce świadczące usługi kosmetyczne jest Ci znane, ufasz profesjonalizmowi pracowników i wszystkie ważne kwestie są poprawnie przeprowadzone, wtedy możesz zaryzykować. Z pewnością przyda się to Twoim stopom, które będą po fish pedicure bardziej miękkie niż zwykle.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Paulina Nowak
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Nowoczesne metody walki z łysieniem

Jeszcze do niedawna zwykło się uważać, że łysienie (zarówno plackowate, androgenowe, jak i…