Home Zdrowie i Uroda Fish pedicure. Przełam się i odnów swoje stopy

Fish pedicure. Przełam się i odnów swoje stopy

6 min czytania
0
0
1,445
Fish pedicure, fish peeling, ryba

Fish pedicure to w dalszym ciągu nowy trend wśród polskiego społeczeństwa. Pomimo tego, że istnieją już miejsca świadczące tego typu usługi, większość traktuje to zjawisko jedynie jako ciekawostkę. Co można zyskać, korzystając z fish pedicure? Na co należy uważać? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Sam zabieg polega na włożeniu stóp do wody w brodziku, w której pływają setki małych rybek. Już po chwili zaczynają one zjadać stary naskórek znajdujący się na naszych stopach, stopniowo oczyszczając skórę. Ich zdolności poznał i zaprezentował biolog Johann Jakub Heckel w 1843 roku. Po kilkudziesięciu latach zaczęto używać tego zabiegu komercyjnie. Obecnie fish pedicure można znaleźć w niektórych polskich gabinetach kosmetycznych lub salonach urody. 

Fish pedicure to zbiorowa odpowiedzialność

Sprawcami całego zamieszania i mieszanych emocji wokół zabiegu są same rybki. Należą one do gatunku garra rufa, tłumaczonej na brzana ssąca. Ich rodzimymi terenami występowania jest Bliski Wschód, a dokładniej ciepłe zbiorniki wodne znajdujące się m.in. w Jordanii, Turcji lub Syrii. Zwierzęta są małe, zazwyczaj nie przekraczając kilku centymetrów. Choć wyglądają niepozornie, to w gromadzie mogą już mieć znaczenie dla Twoich stóp, a szczególnie naskórka.

Fish pedicure, fish peeling, spa

Jak dokładnie powinien wyglądać cały zabieg, jeśli pójdziemy w tym celu do salonu kosmetycznego? Na samym początku osoba za niego odpowiedzialna powinna umyć Ci stopy i je zdezynfekować, aby rybki nie miały problemów zdrowotnych po takiej niekoniecznie higienicznej uczcie. Powinna ona również zapytać o przeciwwskazania osobiste względem tego typu zabiegów, takich jak np. uczulenia. Równie ważna jest także nasza inicjatywa i pytania, jakie wypada zadać przed zabiegiem. Przede wszystkim dowiedz się czegoś więcej o pochodzeniu samych rybek. Właściciele gabinetu powinni posiadać takie informacje oraz odpowiednie zaświadczenie wystawione przez renomowaną hodowlę. Oprócz tego warto przypomnieć obsłudze o kwestii badań przeprowadzanych przez sanepid, które świadczą o utrzymywaniu właściwych warunków higieny w samym gabinecie kosmetycznym. Kluczowe jest również częste mycie i filtracja brodziku do zabiegu oraz akwarium, w którym na co dzień żyją mali doktorzy.

Wątpliwości względem korzystania z zabiegu

Najważniejsza w całej dyskusji na temat fish pedicure jest kwestia bezpieczeństwa i sensu korzystania z takich zabiegów. Pomimo tego, że fish pedicure jest bardzo popularny w Europie Zachodniej i USA, a niektórzy kosmetolodzy zachwalają właściwości rybiego peelingu, takie jak pobudzanie krążenia czy zmiękczanie skóry, to niestety istnieje również druga strona medalu. Amerykańska Agencja Ochrony Zdrowia twierdzi, że zabiegi z udziałem brzan ssących wiążą się z niebezpieczeństwem zarażenia wirusem HIV, HPV oraz powodującym zapalenie wątroby typu C. Stwierdzają oni także, że większość miejsc świadczących takie usługi nie dba w odpowiedni sposób o higienę i wysokie standardy przeprowadzania takich zabiegów. Dlatego też ich zdaniem powinno się unikać tego typu kosmetycznych eksperymentów.

Stopy - fish pedicure, fish peeling

Te rozbieżności mogą prowadzić do poważnych wątpliwości względem bezpieczeństwa fish pedicure. Jeżeli dane miejsce świadczące usługi kosmetyczne jest Ci znane i ufasz profesjonalizmowi pracowników to wtedy możesz zaryzykować. Z pewnością przyda się to Twoim stopom, które będą po takim zabiegu będą zdecydowanie bardziej miękkie i zadbane niż zwykle. Jednak jeśli nie jesteś tego pewna, to lepiej pozostań przy standardowej pielęgnacji.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak wybrać najlepszy klej do rzęs?

Klej do rzęs to kluczowy element w procesie aplikacji sztucznych rzęs, który wpływa na trw…