Home Rozwój osobisty Złe nawyki. Jak je zmienić?

Złe nawyki. Jak je zmienić?

10 min czytania
0
0
1,186
złe nawyki

,,To jest silniejsze ode mnie!”

Ten cytat pojawia się w głowie prawdopodobnie każdej z nas. Złe nawyki to skłonność do niezdrowej diety, sięganie po używki, odkładanie czegoś na później, lub obgryzanie paznokci, itd. Jeśli dręczą Cię myśli o tym, jak zmienić złe nawyki, są na to sposoby. Możesz nad nimi pracować, o ile wyćwiczysz swoją silną wolę.

Złe nawyki – skąd się biorą?

Złe nawyki to sposoby zachowania i reakcji na to, co płynie do nas z zewnątrz. Nawyki dotyczą wszystkich dziedzin naszego życia. Reagujemy na otoczenie, obserwujemy osoby w naszym otoczeniu i zaczynamy powtarzać ich zachowania. Złe nawyki trudno nam wytłumaczyć, ponieważ pewne rzeczy robimy odruchowo, nieświadomie. Czynność powtarzana codziennie, odruchowo (np. ścielenie łóżka rano) – to nawyk. Czynność, którą zawsze wykonujemy w reakcji na daną emocję (np. nerwowe obgryzanie paznokci) – to też nawyk. Zamartwianie się to też zły nawyk, jednak tak jak pisaliśmy już w naszym poprzednim artykule o tym, jak przestać się martwić – można nad tym zapanować.

jak zmienic zle nawyki

Jak zmienić złe nawyki?

Nawyki same w sobie nie są czymś złym, bo pomagają nam uporządkować nasze funkcjonowanie w codziennym życiu. Jednak warto zastanowić się nad tym, które nawyki warto wyeliminować. Aby pomóc sobie wyeliminować złe nawyki, musimy wprowadzić do swojego życia kilka nowych zasad:

  1. Po pierwsze, wytrwale pracuj nad wyćwiczeniem zachowania, które ma pomóc Ci zmienić zły nawyk. Nawet, gdy jest ciężko, nie poddawaj się!
  2. Wykonaj daną czynność regularnie, o stałej porze. To bardzo ważne, żeby mogło stać się nowym nawykiem, który ma szansę przełożyć się na Twój sukces.
  3. Myśl i powtarzaj sobie, co chcesz zrobić. Powtarzanie danej frazy pomoże Ci „zakodować w głowie”
  4. Nagradzaj się za wykonane zadanie, to wkrótce dane zachowanie lub czynność stanie się dla Ciebie bardziej przyjemne.

Na przykładzie bardzo popularnych nawyków, z którymi walczy wiele osób, możesz sobie wizualizować te cztery punkty.

Jak zmienić złe nawyki odkładania czegoś na później?

Odkładanie czegoś na później to dość często spotykany nawyk, który w konsekwencji doprowadza nas do stresu, zawalenia pewnych rzeczy i bezsilności. Odkładanie czegoś wiąże się z porzuceniem odpowiedzialności za coś, z czym nie mamy siły lub boimy się zmierzyć. Mówienie o lenistwie w niektórych przypadkach jest pewnym nadużyciem, ponieważ często czekamy do ostatniej chwili, że coś samo się rozwiąże, albo zwlekamy z czymś w nadziei, że w końcu znajdziemy w sobie motywację do zrobienia czegoś.

Jeśli łapiesz się na myślach o tym, żeby odkładać coś na później, zrób sobie listę zadań i określ priorytety.  Na Twojej liście mogą być rzeczy, które dotyczą różnych aspektów Twojego życia, dlatego warto zastanowić się, którymi z nich powinnaś zająć się w pierwszej kolejności. Jeśli czujesz, że coś może być zbyt trudne, możesz wykonać to z czyjąś pomocą. Najważniejsze, to ustalić, że jeśli tworzysz listę, musisz się jej ściśle trzymać.

zly nawyk - jak zmienic

Złe nawyki – nadmierne korzystanie z telefonu

Mówi się, że nieustanne sięganie po telefon jest chorobą XXI wieku. Zaglądanie w powiadomienia zaraz po przebudzeniu, odruchowe odświeżanie ekranu w wolnej chwili, odrywanie się od codziennych czynności, by przejrzeć media społecznościowe… Codziennie tracimy na scrollowanie ekranu mnóstwo czasu. To przyzwyczajenie bywa bardzo mocno w nas zakorzenione i przybiera formę niebezpiecznego uzależnienia, wymagającego pomocy psychologicznej.

Jeśli zauważasz, że czasem odruchowo sięgasz po telefon, denerwujesz się, że tracisz poczucie czasu np. podczas przeglądania śmiesznych filmików, spróbuj włączyć tryb samolotowy, albo odinstalować aplikacje. Dać sobie limit np. kilku dni lub tygodnia do czasu, gdy włączysz je ponownie. Na początku będzie ciężko, ale z czasem znajdziesz sobie zastępcze zajęcie np. czytanie książki lub zajmiesz się tym, co wcześniej odkładałaś, nie mogłaś wygospodarować na to czasu. Możesz też zostawiać telefon na noc poza sypialnią i kupić sobie tradycyjny budzik. Po jakimś czasie okaże się, że telefon nie jest Ci niezbędny i możesz mieć znacznie lepsze i spokojniejsze życie od tego w social mediach.

złe nawyki

Złe nawyki, które mogą doprowadzić do utraty zdrowia

Alkohol, papierosy i inne używki (w tym kofeina i cukier) – są bardzo uzależniające i mogą doprowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu i życiu osobistym. W przypadku alkoholu będzie niezbędna interwencja psychologiczna, natomiast palenie można rzucić, co może potwierdzić mnóstwo osób. Kofeina i cukier, w przypadku kiedy mają one zły wpływ na nasze zdrowie, też są możliwe do porzucenia. Wszystko zależy od naszej silnej woli, ustalenia priorytetów i trzymania się planu. Są dostępne diety i produkty zastępcze, w których nie ma kofeiny lub cukru, do czego można przywyknąć podczas planowania swojej diety. W przypadku palenia możemy dodatkowo wspomagać się środkami dostępnymi w aptece.

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Za co można kochać drugą osobę? Sprawdź, co wywołuje uczucia!

Za co można kochać drugą osobę? Zwykle zadajemy sobie to pytanie w dwóch skrajnie różnych …