Home Lifestyle Z cyklu: W pogoni za słońcem i hamburgerami: w szpilkach przez Nowy Jork

Z cyklu: W pogoni za słońcem i hamburgerami: w szpilkach przez Nowy Jork

10 min czytania
0
0
2,063
Nowy Jork atrakcje

Wielkie jabłko, miasto, które nigdy nie śpi, Gotham City – nazw jest wiele, lecz takie miejsce tylko jedno. Nowy Jork.

Przepełniony galeriami sztuki, najlepszymi restauracjami, klasycznym stylem i zapachem dużej latte na wynos. To miasto pędzi każdego dnia i ani na chwilę nie zamierza się zatrzymać. Stajesz w środku tej betonowej dżungli i bierzesz głęboki oddech. Zapach spalin unosi się w powietrzu. Ktoś trąca Cię łokciem, twarze mijanych osób zmieniają się z zawrotną prędkością. Gwar wiecznie spóźnionych ludzi, nieustanny szum. Tu nie ma zasad! Możesz być kim chcesz, robić co chcesz, żyć jak Ci się podoba.

Zabieram Cię na wycieczkę po Nowym Jorku! Sprawdźmy co warto zobaczyć!

Nowy Jork – atrakcje turystyczne

1. Przejdź przez  Brooklyn Bridge

Uwielbiany zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Powód? Niesamowite widoki na panoramę miasta! Miejsce szczególnie urokliwe podczas zachodu słońca, gdy ogniste niebo staje się idealnym tłem dla zabudowań Brooklynu, Manhattanu czy Statuy Wolności.

[Best_Wordpress_Gallery id=”19″ gal_title=”Atrakcje Nowego Jorku – Brooklyn Bridge”]

2. Odwiedź 9/11 Memorial

Położony na prostym, przestronnym, szeroko otwartym placu na Dolnym Manhattanie, pomnik upamiętniający setki niewinnych z 11 września.

Pomiędzy drzewami, w miejsce fundamentów dawnych wież WTC wpuszczono dwa ogromne baseny. Ten minimalizm daje do myślenia – pustka po olbrzymich wieżowcach w tak gęsto zabudowanym mieście ma przypominać o tych, którzy odeszli. Wokół basenów umieszczono tablice z brązu z wyrytymi nazwiskami wszystkich ofiar z 11 września.

Całość robi piorunujące wrażenie. Atmosfera kontemplacji, odizolowanie od szumu miasta. Warto zatrzymać się tu chociaż na chwilę. Pomyśleć.

[Best_Wordpress_Gallery id=”20″ gal_title=”Atrakcje Nowy Jork – Memorial”]

3. Pokiwaj Statule Wolności

Statua Wolności to największy symbol Nowego Jorku. Żeby ją zobaczyć możecie wykupić wycieczkę i dumnie stanąć u jej podnóża, tutaj jednak chcemy zaproponować Wam pewną alternatywę. A brzmi ona: Staten Island Ferry! Prom odchodzi z terminalu Whitehall znajdującego się na Dolnym Manhattanie. Podróż trwa około 30 minut w jedną stronę. W tym czasie czekają na Was wspaniałe widoki Statuy Wolności czy kolebki Nowego Jorku.

Statua Wolności

4. Obowiązkowy spacer po Central Parku

Oczywiście, że na liście pojawia się jedyny i niezastąpiony Central Park. Chyba nikogo tu nie zaskoczyliśmy. Ucieczka od zgiełku miejskich ulic. Szerokie otwarte przestrzenie, zacienione drzewa, stawy i jeziora otoczone drapaczami chmur ustawiającymi się na obwodzie parku. Miejsce pełne ulicznych artystów i budek z preclami. Jak kadr wycięty z filmu.

[Best_Wordpress_Gallery id=”12″ gal_title=”Atrakcje Nowy Jork – Central Park”]

5. Zakupy na Time Square

Kolejny pewniak na każdej liście podróżujących po Nowym Jorku. Nieważne, kiedy jedziesz na Times Square, zawsze będzie on pełen ludzi. Mówi się, że nigdy nie spotkasz tam żadnego nowojorczyka! Istnieją strefy dla pieszych, gdzie można usiąść i chłonąć atmosferę tego miejsca. Wizyta na Time Square to też idealna okazja do zakupów! Dwupiętrowy salon Victoria’s Secret już na Ciebie czeka!

[Best_Wordpress_Gallery id=”14″ gal_title=”Atrakcje Nowy Jork – Time Square”]

6. Wall Street dla bogaczy

Kto nie widział zdjęcia ze słynnym bykiem? Kolejka do posągu jest zawsze imponująca, ale czego nie robi się dla zdobycia wieloletniej passy? Przespaceruj się po miejscu, w którym codziennie rozgrywają się losy światowej gospodarki.

[Best_Wordpress_Gallery id=”16″ gal_title=”Atrakcje Nowy Jork – Wall Street”]

7. Podziwiaj z Empire State Building 

Jeden z symboli Manhattanu. Perełka w koronie. Wjazd na 86 piętro kosztuje 39$, za dostanie się na 102 piętro trzeba dodatkowo zapłacić około 20$. Niezależnie którą opcję wybierzemy widok zapiera dech w piersiach, o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Polecamy wybranie się na sam szczyt po zachodzie słońca. Poniższe zdjęcia powiedzą Wam dlaczego.

[Best_Wordpress_Gallery id=”17″ gal_title=”Nowy Jork widok nocą”]

8. Zakazane bary

W Nowym Jorku istnieje wiele barów z czasów prohibicji, w których serwowane są klasyczne drinki. Czas płynie wolniej przy jazzowej muzyce granej na żywo.

Bary zlokalizowane są w podziemiach – żeby do nich wejść należy „wystukać” kod-szyfr. Wszystko to w myśl ciężkich lat 20., gdy prohibicja miała za zadanie ograniczenie pijaństwa wśród mieszkańców Nowego Jorku. Gdy do ówczesnego baru wchodziła kontrola, barmani uruchamiali specjalny system znikania alkoholu. Po kilku godzinach przeszukiwania toalet, pokoi, strychu, piwnicy, agenci przyznawali się do porażki i puszczali klub. Nie znajdowali tysięcy skrzynek, które były schowane piętro niżej. Po uruchomieniu alarmu alkohol zjeżdżał bowiem specjalnymi windami do zabezpieczonego tajnego pomieszczenia!

Na koniec garść ciekawostek o Nowym Jorku, których nigdy nie miałaś okazji przeczytać. Zapraszam!

Ciekawostki o Nowym Jorku

  • Dlaczego taksówki NYC są żółte? Ponieważ w 1907 roku sprzedawca samochodów zasugerował, że żółty jest najłatwiejszym kolorem, jaki można zauważyć na odległość.
  • Obecnie prawie 40% nowojorczyków rodzi się poza Stanami Zjednoczonymi.
  • Miasto to jest jednym z najbardziej różnorodnych językowo miejsc na świecie – mówi się tam ponad w 800 językach!
  • Jeśli jadłabyś w nowej restauracji codziennie przez 12 lat, nadal nie odwiedziłabyś ich wszystkich.
  • Empire State Building ma swój własny kod pocztowy.
  • Zużyte pojazdy metra w Nowym Jorku są składowane w oceanie, aby zapewnić schronienie istotom morskim.
  • Oficjalna nazwa to The City of New York, a nie New York City.
  • Empire State Building miało kiedyś całe piętro przeznaczone na drzemkę.
  • Od 1992 roku kobiety mogą chodzić topless w Nowym Jorku.
Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Idealny parasol – na co zwrócić uwagę?

Dobry parasol jest na wagę złota, to produkt potrzebny na każdą pogodę. Pełni kilka istotn…